MLB Draft Day Report

NAME / HIGH SCHOOL DRAFT ORDER MLB TEAM
Jason Groome, LHP
Barnegat (NJ)
6-6/180
12
Sean Reynolds, RHP/OF
Redondo Union (Redondo Beach, CA)
6-8/205
113
Easton McGee, RHP
Hopkinsville (KY)
6-6/200
120
Brenan Hanifee, SS/P
Turner Ashby (Bridgewater, VA)
121
Davis Moore, OF
Los Osos (Rancho Cucamonga, CA)
6-4
1124
Trevor Hillhouse, LHP
Woodstock (GA)
6-5/190
1127
John Wilson,
North Hunterdon (Annandale, NJ)
1128
Quin Cotton, OF
Regis Jesuit (Aurora, CO)
5-11/195
1130
Matt Frazier, CF
Clovis North (Fresno, CA)
6-2/195
1132
Dustin Demeter, INF/P
Dos Pueblos (Goleta, CA)
6-1/180
1133
Josh Smith,
Catholic-B.R. (Baton Rouge, LA)
1135
Tyler Gordon, P/C
Simeon (Chicago, IL)
1136
James Reilly,
Albertus Magnus (Bardonia, NY)
1137
Austin Bergner, RHP/INF
Windermere Prep (Windermere, FL)
6-4/180
1138
Noah Murdock,
Colonial Heights (VA)
1144
Sam Ferri,
Niles Notre Dame (Niles, IL)
1148
Jaylon McLaughlin, SS
Santa Monica (CA)
1150
Kevin Malisheski,
Wauconda (IL)
6-3/190
1151
Alex Segal, LHP
Chaparral (Scottsdale, AZ)
1152
Joey Fregosi, SS
Murrieta Valley (Murrieta, CA)
5-10/165
1153
Dante Baldelli, CF
Bishop Hendricken (Warwick, RI)
1157
Otis Statum, OF
Bishop O'Dowd (Oakland, CA)
6-2
1158
Cuba Bess, 1B/C
Fruita Monument (Fruita, CO)
1160
Shane Martinez, INF
JW North (Riverside, CA)
6-2/190
1162
Caleb Scires, LF
Fairfield (TX)
6-0/195
1163
JJ Bleday, CF/P
Mosley (Lynn Haven, FL)
1164
Garett Milchin, 3B/RHP
The First Academy (Orlando, FL)
6-4/205
1165
Justin Lavey, SS
Tremper (Kenosha, WI)
6-1/200
1166
Camryn Williams, SS
Gaither (Tampa, FL)
6-1/185
1167
Seth Shuman, P/INF
Valdosta (GA)
1171
Pedro Alfonseca,
North Kansas City (MO)
1172
Matthew Mervis, 1B
Georgetown Prep (North Bethesda, MD)
6-4/230
1174
Ryan Watson, P
Auburn (AL)
1181
AJ Block, 1B/LHP
Newport - Bellevue (Bellevue, WA)
6-5/190
1184
Trey Morris, P/INF
Katy Taylor (Katy, TX)
1187
Dylan Beasley, P/INF
Rome (GA)
1189
Luca Dalatri, RHP
Christian Brothers Academy (Lincroft, NJ)
6-6/240
1190
Chris Burica, LHP/1B
Orange Lutheran (Orange, CA)
6-6/195
1194
Dalton Feeney, SS/P
Century (Bismarck, ND)
1195
Andrew Puglielli, INF/OF
Gulf Coast (Naples, FL)
5-11/175
1196
Adley Rutschman, INF/RHP
Sherwood (OR)
6-2
1197
Carter Henry,
Port Neches-Groves (Port Neches, TX)
1198
Jordan Wiley, OF
Richland (North Richland Hills, TX)
6-2/205
1199
Andrew Daschbach, SS/3B
Sacred Heart Prep (Atherton, CA)
1200
Danny Sinatro, SS
Skyline (Sammamish, WA)
5-9/150
1202
T.J. Collett, C/1B
Terre Haute North Vigo (Terre Haute, IN)
6-1/220
1203
Sean Cook, P/INF
Whitman (Bethesda, MD)
6-0/170
1204
Nick Bennett, LHP
Archbishop Moeller (Cincinnati, OH)
6-3/210
1205
Nate Brown, RHP
Arrowhead (Hartland, WI)
6-2/185
1208
Michael Chambers, C/3B
John Paul II (Plano, TX)
1210