4A State Cross Country (Sheridan, WY)

Boys Varsity Cross Country Fall 18-19 · Saturday, October 20, 2018

Best Finishes by Event

5000 meters

Team Results
PlaceTeamScoresTm. TimeAvg. Time1234567FF
1stEvanston (WY)3901:23:37.5316:43.5014513162450
2ndCentral (Cheyenne, WY)9001:27:12.1517:26.4310151723255154
3rdLaramie (WY)9901:27:05.8917:25.176111426426677
4thSheridan (WY)12001:28:26.5817:41.3118202129324357
5thNatrona County (Casper, WY)12901:27:36.8817:31.372333444753
6thRock Springs (WY)13501:28:23.9717:40.798123040454965
7thKelly Walsh (Casper, WY)18101:30:24.8018:04.9622353739485669
8thEast (Cheyenne, WY)19501:30:30.1918:06.039284158596872
9thThunder Basin (Gillette, WY)22501:31:42.6718:20.5331364652606367
10thGreen River (WY)25201:34:18.4218:51.687346273767881
11thSouth (Cheyenne, WY)26001:33:09.5718:37.9127386164707174
12thCampbell County (Gillette, WY)30801:39:30.1819:54.031955757980
Athlete Results
PlaceNameTeamTimePoints
1Weston Wiley (Sr.)Evanston (WY)16:03.741
2Connor Etzelmiller (Jr.)Natrona County (Casper, WY)16:19.372
3Sergio Martinez (Jr.)Natrona County (Casper, WY)16:26.713
4Dawson Crofts (Jr.)Evanston (WY)16:31.964
5Dallin Cardon (Sr.)Evanston (WY)16:37.325
6Mason Swingholm (Jr.)Laramie (WY)16:41.176
7Marcos Valerio (Sr.)Green River (WY)16:51.827
8David Medina (Sr.)Rock Springs (WY)16:52.098
9Jeremy Rief (Sr.)East (Cheyenne, WY)16:54.059
10Austin Stephen (Sr.)Central (Cheyenne, WY)16:58.3810
11Derk Lyford (Sr.)Laramie (WY)17:02.2011
12Jayson Caudell (Jr.)Rock Springs (WY)17:03.0512
13Bradshaw Haack (Sr.)Evanston (WY)17:04.4313
14Jordan Tangeman (Sr.)Laramie (WY)17:15.3414
15Trevor Stephen (Jr.)Central (Cheyenne, WY)17:17.9215
16Robert Gomez (So.)Evanston (WY)17:20.0816
17Joshua Broomfield (Sr.)Central (Cheyenne, WY)17:24.7717
18Alex Garber (Jr.)Sheridan (WY)17:25.6018
19Braik Hurm (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)17:29.1819
20Timothy Brown (Jr.)Sheridan (WY)17:32.6520
21Garett Avery (Sr.)Sheridan (WY)17:36.0021
22Ethan Mesecher (Sr.)Kelly Walsh (Casper, WY)17:37.4222
23Colter Anderson (Sr.)Central (Cheyenne, WY)17:43.5623
24Logan Hunt (Jr.)Evanston (WY)17:44.4024
25Brecken Miller (Jr.)Central (Cheyenne, WY)17:47.5225
26Kent Henry (So.)Laramie (WY)17:49.4826
27Ethan Mowery (So.)South (Cheyenne, WY)17:50.2127
28Cactus Rogers (Jr.)East (Cheyenne, WY)17:50.5728
29David Standish (So.)Sheridan (WY)17:52.4329
30Taden Morrell (So.)Rock Springs (WY)17:52.6930
31Joey Jurewicz (Jr.)Thunder Basin (Gillette, WY)17:55.0131
32Wyatt Shaw (Jr.)Sheridan (WY)17:59.9032
33Caleb Sunquist (So.)Natrona County (Casper, WY)18:02.2033
34Tanner Adam (Sr.)Green River (WY)18:02.7834
35Austin Gromer (Jr.)Kelly Walsh (Casper, WY)18:03.6235
36Jackson Zabel (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:05.8136
37Jayden Jue (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)18:06.1637
38Kaleb Gissendanner (So.)South (Cheyenne, WY)18:09.6138
39Kyson Miller (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)18:11.1939
40Kadyn Druce (Jr.)Rock Springs (WY)18:12.3340
41Cameron Johnson (Jr.)East (Cheyenne, WY)18:16.3741
42Collin Krueger (Fr.)Laramie (WY)18:17.7042
43Branton Williams (So.)Sheridan (WY)18:18.2243
44Josh Sieving (So.)Natrona County (Casper, WY)18:22.7844
45Kolin McIrvin (Sr.)Rock Springs (WY)18:23.8145
46Zach Mansheim (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:25.2146
47Chris Finch (Jr.)Natrona County (Casper, WY)18:25.8247
48Slater Perry (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)18:26.4148
49Thomas Murphy (So.)Rock Springs (WY)18:26.9249
50Garrett Berger (Sr.)Evanston (WY)18:27.4550
51Matthew Pacheco (Sr.)Central (Cheyenne, WY)18:27.8551
52Christopher Caldwell (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:28.3252
53Nate Yaedon (Sr.)Natrona County (Casper, WY)18:32.1353
54Kaycee Clark-Mellott (Sr.)Central (Cheyenne, WY)18:32.6154
55Sam Kjerstad (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)18:33.7355
56Sebastian Koehmstedt (Fr.)Kelly Walsh (Casper, WY)18:40.4256
57Reese Charest (Fr.)Sheridan (WY)18:40.7957
58Baylor Smith (Sr.)East (Cheyenne, WY)18:42.7058
59Jaden Bickell (Sr.)East (Cheyenne, WY)18:46.5059
60Morgan Doherty (So.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:48.3260
61Brayden Kivisto (Fr.)South (Cheyenne, WY)18:48.6661
62Greg Sherwin (So.)Green River (WY)18:52.8862
63Alex Draper (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:55.8163
64Jack Bechtel (Fr.)South (Cheyenne, WY)18:58.3664
65Edmon Huang (So.)Rock Springs (WY)19:02.5165
66Cameron Burns (Fr.)Laramie (WY)19:08.4966
67David Gordon (So.)Thunder Basin (Gillette, WY)19:13.0867
68Nathan Zastoupil (Jr.)East (Cheyenne, WY)19:16.5068
69Cory Warren (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)19:18.6769
70Jason Giroux (So.)South (Cheyenne, WY)19:22.7370
71Mason Valentine (Fr.)South (Cheyenne, WY)19:48.2171
72Dylan Fertig (Sr.)East (Cheyenne, WY)19:55.5972
73William Phelps (Sr.)Green River (WY)19:57.5573
74Julian Bustos (Jr.)South (Cheyenne, WY)20:04.6874
75Skylar Massman (Sr.)Campbell County (Gillette, WY)20:23.7675
76Evan Hansen (Sr.)Green River (WY)20:33.3976
77Carter Sell (Sr.)Laramie (WY)20:38.6577
78Jared Westenskow (Sr.)Green River (WY)21:24.7078
79Edgar Armas (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)21:28.1579
80Brant Morrison (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)21:35.3680
81Kaden Gailey (Sr.)Green River (WY)21:52.2181