Multi Teams @ 2016 AIA Division III State Swimming & Diving Championships (Mesa, AZ)

Girls Varsity Swimming Fall 16-17 · 11/4/2016 9:30 AM
NamePts by EventForfeitTotalPlace
Sabino1991
Northland Prep Academy1632
American Leadership Academy1493
Veritas Prep146
Gilbert Classical Academy142
Tanque Verde140
Seton Catholic128
Phoenix Country Day127
Scottsdale Christian Academy94
Walden Grove89
Arete Prep87
Mingus84
Pusch Ridge Christian Academy82
Saguaro73
Red Rock73
Odyssey Institute63
The Gregory School54
Gilbert Christian46
Arizona College Prep45
Paradise Honors42
Coolidge40
Casteel38
San Manuel30
Combs24
Desert Christian18
St. Mary's13
Scottsdale Preparatory Academy13
Florence12
Chandler Prep8
Wickenburg6
Estrella Foothills5
Tempe Prep4
Kingman2
Bourgade Catholic1
Horizon Honors
Basis
Fredonia
Valley Christian
Sahuarita
Cactus
Coronado
Immaculate Heart
Kingman Academy
Williams
Palo Verde
Apache Junction
Anthem Prep
Santa Rita
Mohave Accelerated
Yuma
St. Augustine Catholic
Amphitheater
Lee Williams
Cortez

Best Times by Event

Back To Top

One-Meter

PlaceNameSchoolRoundDODTotal Points
1stSamantha SteinPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final390.45
2ndLibby WilliamsonPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final303.30
3rdDana LarsonSaguaro (Scottsdale, AZ)Final261.70
4thJordan MerkelPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final252.60
5thKatie PodrackyGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final246.10
6thGracie MilasGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final242.85
Back To Top

50 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stNaomi VaughnGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final00:24.87
2ndNaomi VaughnGilbert Christian (Gilbert, AZ)Preliminary00:25.11
3rdIsabella BlackPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:25.20
4thSkylar DikemanSabino (Tucson, AZ)Final00:25.32
5thEmma StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final00:25.37
6thIsabella BlackPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary00:25.57
7thEmma StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary00:25.65
8thHannah PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final00:25.69
9thHolly RodenDesert Christian (Tucson, AZ)Final00:25.83
10thHannah PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary00:25.86
11thGianna SweeneySan Manuel (AZ)Final00:25.95
12thSkylar DikemanSabino (Tucson, AZ)Preliminary00:25.99
13thKaitlyn ShurrSeton Catholic (Chandler, AZ)Final00:26.18
14thHannah HastyScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final00:26.27
15thHannah HastyScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary00:26.28
16thMary BrownRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary00:26.33
17thHolly RodenDesert Christian (Tucson, AZ)Preliminary00:26.34
18thGianna SweeneySan Manuel (AZ)Preliminary00:26.40
19thAshlyn PrinzSt. Mary's (Phoenix, AZ)Final00:26.58
20thIsabelle SansomDesert Christian (Tucson, AZ)Final00:26.62
21stMary BrownRed Rock (Sedona, AZ)Final00:26.64
22ndIsabelle SansomDesert Christian (Tucson, AZ)Preliminary00:26.67
23rdKaitlyn ShurrSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary00:26.73
24thMeghan YinglingKingman (AZ)Preliminary00:26.76
25thRylie BurkeMingus (Cottonwood, AZ)Final00:26.80
26thNina WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:26.84
27thAshlyn PrinzSt. Mary's (Phoenix, AZ)Preliminary00:26.90
28thNina WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary00:26.99
29thChristina BellChandler Prep (Chandler, AZ)Preliminary00:27.02
30thRylie BurkeMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary00:27.13
31stMaryRose FuggerSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary00:27.22
32ndMaddie CookPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary00:27.22
33rdZoey ArwineMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary00:27.25
34thMeghan YinglingKingman (AZ)Final00:27.35
35thAngela MaloneSabino (Tucson, AZ)Preliminary00:27.46
36thCaylah JagoScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary00:27.50
37thChristina BellChandler Prep (Chandler, AZ)Final00:27.57
38thCatherine CirzanBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Preliminary00:27.64
39thDani McLennaGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary00:28.10
40thCarah HaynesSabino (Tucson, AZ)Preliminary00:29.40
Back To Top

100 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKaylin FarnumSabino (Tucson, AZ)Final00:52.28
2ndKaylin FarnumSabino (Tucson, AZ)Preliminary00:52.78
3rdMadeline WrightParadise Honors (Surprise, AZ)Final00:54.17
4thMadeline WrightParadise Honors (Surprise, AZ)Preliminary00:54.35
5thCaitlin RappaportGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final00:55.09
6thCaitlin RappaportGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary00:55.33
7thIsabella BlackPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:55.44
8thIsabella BlackPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary00:55.90
9thJustine MarbachVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final00:56.23
10thJustine MarbachVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary00:56.24
11thAurelia UmholtzNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary00:56.25
12thAurelia UmholtzNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final00:56.55
13thNickelle HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary00:57.23
14thEmma StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary00:57.24
15thEmma StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final00:57.35
16thNickelle HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Final00:57.82
17thSarah ReedRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary00:57.88
18thMakenna CrawfordOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final00:58.12
19thMakenna CrawfordOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary00:58.46
20thBridget SpoonerTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary00:58.59
21stBridget SpoonerTanque Verde (Tucson, AZ)Final00:58.66
22ndSarah ReedRed Rock (Sedona, AZ)Final00:58.76
23rdEve RennieSaguaro (Scottsdale, AZ)Final00:58.85
24thKaitlyn ShurrSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary00:59.10
25thKaitlyn ShurrSeton Catholic (Chandler, AZ)Final00:59.20
26thRylie BurkeMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary00:59.26
27thHannah HastyScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary00:59.26
28thRylie BurkeMingus (Cottonwood, AZ)Final00:59.56
29thEve RennieSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:59.93
30thHannah HastyScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final01:00.25
31stHannah EmamiThe Gregory School (Tucson, AZ)Final01:00.36
32ndMeghan YinglingKingman (AZ)Preliminary01:00.66
33rdHannah EmamiThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary01:00.72
34thHannah ArwineMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:01.31
35thAngela MaloneSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:01.53
36thParker RuseSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary01:02.12
37thSophie HansenArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary01:02.31
38thCaylah JagoScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary01:02.73
39thEva HolowaczRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary01:03.12
40thMaryRose FuggerSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary01:03.49
Back To Top

100 Fly

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKatie HigginsVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary00:55.90
2ndKatie HigginsVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final00:56.32
3rdSadie EdwardsAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final00:56.53
4thSadie EdwardsAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary00:57.50
5thAbigail ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:58.30
6thAbigail ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary00:59.35
7thKendall CarlsonCasteel (Queen Creek, AZ)Final00:59.59
8thKendall CarlsonCasteel (Queen Creek, AZ)Preliminary00:59.63
9thNaomi VaughnGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final00:59.84
10thMelanie HassArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary01:00.16
11thNaomi VaughnGilbert Christian (Gilbert, AZ)Preliminary01:00.49
12thDiana GomezGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:01.62
13thMargaret OliverSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:02.04
14thDiana GomezGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final01:02.09
15thMelanie HassArizona College Prep (Chandler, AZ)Final01:02.27
16thMargaret OliverSabino (Tucson, AZ)Final01:02.80
17thMcKenna LenderinkScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary01:02.85
18thDarien ApuronSan Manuel (AZ)Preliminary01:03.51
19thDarien ApuronSan Manuel (AZ)Final01:03.63
20thJulia FlowerVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final01:03.77
21stJulia FlowerVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary01:03.78
22ndKelsey SwinneyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:04.39
23rdMcKenna LenderinkScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final01:04.41
24thbriana jacobsonWickenburg (AZ)Final01:04.43
25thbriana jacobsonWickenburg (AZ)Preliminary01:04.49
26thKelsey SwinneyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:04.63
27thDana ClementsEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Final01:05.72
28thDana ClementsEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:06.03
29thZoey ArwineMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:07.09
30thHaley JohnsonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary01:07.12
31stZoey ArwineMingus (Cottonwood, AZ)Final01:07.21
32ndMikaela SprySabino (Tucson, AZ)Preliminary01:07.21
33rdHaley JohnsonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:07.62
34thGrace StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:07.99
35thDani McLennaGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:08.22
36thAnissa ZorrillaMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:08.24
37thJenna NicholsCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary01:08.58
38thAshlyn PrinzSt. Mary's (Phoenix, AZ)Preliminary01:09.04
39thReagan GlennCasteel (Queen Creek, AZ)Preliminary01:12.69
40thLora CalonjeThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary01:13.14
Back To Top

100 Back

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKatie HigginsVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary00:59.79
2ndAbigail ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:59.82
3rdKatie HigginsVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final00:59.86
4thAbigail ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary01:01.07
5thSkylar DikemanSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:01.77
6thSkylar DikemanSabino (Tucson, AZ)Final01:01.91
7thMadeline WrightParadise Honors (Surprise, AZ)Preliminary01:03.01
8thCayman WebberOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary01:03.19
9thCayman WebberOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final01:03.21
10thMadeline WrightParadise Honors (Surprise, AZ)Final01:03.49
11thMcKenna LenderinkScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary01:03.91
12thMcKenna LenderinkScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final01:03.97
13thDilyn O'ConnellWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final01:04.16
14thEmma LukenSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary01:04.27
15thEmma LukenSeton Catholic (Chandler, AZ)Final01:04.36
16thAurelia UmholtzNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:04.60
17thDilyn O'ConnellWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:05.28
18thAurelia UmholtzNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:05.44
19thHazel DasseTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary01:05.85
20thRyan McCannAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:06.02
21stSarynn PattersonTanque Verde (Tucson, AZ)Final01:06.38
22ndMaddie CookPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final01:06.57
23rdHazel DasseTanque Verde (Tucson, AZ)Final01:06.84
24thDarien ApuronSan Manuel (AZ)Preliminary01:07.69
25thDarien ApuronSan Manuel (AZ)Final01:07.71
26thParker RuseSaguaro (Scottsdale, AZ)Final01:08.23
27thMaddie CookPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary01:08.30
28thParker RuseSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary01:08.75
29thRyan McCannAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary01:08.86
30thSarynn PattersonTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary01:09.12
31stHaley JohnsonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary01:09.31
32ndGrace StevensWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:09.58
33rdHaley JohnsonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:09.71
34thGabriela MendozaParadise Honors (Surprise, AZ)Preliminary01:11.36
35thMaryKathleen GallagherArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary01:11.93
36thKatie BlankenshipoOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary01:12.17
37thAnissa ZorrillaMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:12.67
38thHannah ArwineMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:12.76
39thRacquel CarpenterCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary01:13.53
40thSarah SalamaPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary01:13.92
Back To Top

100 Breast

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKatie McBratneyAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary01:03.53
2ndKatie McBratneyAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:04.18
3rdSadie EdwardsAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:04.91
4thSadie EdwardsAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary01:05.26
5thLara GemarPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final01:06.18
6thLara GemarPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary01:06.29
7thLindsey Sohoel-SmithTanque Verde (Tucson, AZ)Final01:07.01
8thLindsey Sohoel-SmithTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary01:07.66
9thCaitlin RappaportGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:09.72
10thCaitlin RappaportGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final01:10.57
11thHannah PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:10.87
12thNina WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary01:11.26
13thGrace CarefootScottsdale Preparatory Academy (Scottsdale, AZ)Final01:11.43
14thHannah PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:11.71
15thGrace CarefootScottsdale Preparatory Academy (Scottsdale, AZ)Preliminary01:11.86
16thNina WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:12.03
17thGianna SweeneySan Manuel (AZ)Final01:13.19
18thEmma WarnerMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:13.83
19thGianna SweeneySan Manuel (AZ)Preliminary01:14.67
20thEmma WarnerMingus (Cottonwood, AZ)Final01:15.86
21stTiana LamArizona College Prep (Chandler, AZ)Final01:16.04
22ndTiana LamArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary01:16.67
23rdLeah AlmquistNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:16.92
24thAshlin BradfordParadise Honors (Surprise, AZ)Final01:17.12
25thAshlin BradfordParadise Honors (Surprise, AZ)Preliminary01:17.42
26thLeah AlmquistNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:17.69
27thbriana jacobsonWickenburg (AZ)Preliminary01:18.10
28thHannah EmamiThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary01:18.83
29thHannah EmamiThe Gregory School (Tucson, AZ)Final01:18.93
30thbriana jacobsonWickenburg (AZ)Final01:19.01
31stCatherine CirzanBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Preliminary01:19.03
32ndKelsey OttosenWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:19.19
33rdBeatrice OliverSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:19.43
34thEmmi ForbrookWickenburg (AZ)Preliminary01:19.52
35thAddisyn NicholsCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary01:19.81
36thKaeleen StaufferWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:20.19
37thDeanna RusnockSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary01:20.96
38thCatherine CirzanBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Final01:21.05
39thHelena ValenzuelaSt. Mary's (Phoenix, AZ)Preliminary01:21.09
40thJillian BigWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:23.78
Back To Top

200 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stMorgan TamisieaCoolidge (AZ)Final01:55.11
2ndMelanie HassArizona College Prep (Chandler, AZ)Final01:56.31
3rdAmanda ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:56.73
4thMorgan TamisieaCoolidge (AZ)Preliminary01:57.21
5thAnna JacksonVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final01:58.62
6thAnna JacksonVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary01:59.01
7thMelanie HassArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary01:59.71
8thAmanda ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary02:00.31
9thJustine MarbachVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final02:00.75
10thTaylor BaileyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary02:02.22
11thTaylor BaileyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final02:02.43
12thJustine MarbachVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary02:02.92
13thHazel DasseTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:05.33
14thHazel DasseTanque Verde (Tucson, AZ)Final02:05.53
15thDilyn O'ConnellWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final02:05.55
16thRiley HolmesSaguaro (Scottsdale, AZ)Final02:06.27
17thRiley HolmesSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary02:06.55
18thDilyn O'ConnellWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary02:06.85
19thNickelle HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary02:06.96
20thMikaela SprySabino (Tucson, AZ)Preliminary02:07.10
21stNickelle HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Final02:07.21
22ndMikaela SprySabino (Tucson, AZ)Final02:07.30
23rdMakenna CrawfordOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary02:07.42
24thSarah YangChandler Prep (Chandler, AZ)Final02:07.55
25thMakenna CrawfordOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final02:07.55
26thHanna GeorgeFlorence (AZ)Final02:07.99
27thSarah YangChandler Prep (Chandler, AZ)Preliminary02:08.44
28thSkylar MohrMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary02:08.89
29thSoleil MetcalfRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary02:09.99
30thHanna GeorgeFlorence (AZ)Preliminary02:09.99
31stBridget SpoonerTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:12.22
32ndSoleil MetcalfRed Rock (Sedona, AZ)Final02:12.54
33rdEllie RadomskyTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:14.23
34thMiranda PieperSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:14.39
35thEve RennieSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary02:14.46
36thCarly AtkinsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:15.73
37thBrianna SorensonWickenburg (AZ)Preliminary02:15.76
38thSkylar MohrMingus (Cottonwood, AZ)Final02:16.46
39thAva CarefootScottsdale Preparatory Academy (Scottsdale, AZ)Preliminary02:16.79
40thLauren JonkKingman (AZ)Preliminary02:20.71
Back To Top

200 Individual Medley

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKatie McBratneyAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary02:04.21
2ndKatie McBratneyAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:06.21
3rdKaylin FarnumSabino (Tucson, AZ)Final02:10.40
4thLara GemarPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final02:10.79
5thLara GemarPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary02:12.86
6thKaylin FarnumSabino (Tucson, AZ)Preliminary02:13.08
7thKendall CarlsonCasteel (Queen Creek, AZ)Final02:15.18
8thLindsey Sohoel-SmithTanque Verde (Tucson, AZ)Final02:15.55
9thDiana GomezGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary02:16.13
10thKendall CarlsonCasteel (Queen Creek, AZ)Preliminary02:16.21
11thShelby GertsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Final02:16.56
12thDiana GomezGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final02:16.84
13thLindsey Sohoel-SmithTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:17.23
14thShelby GertsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:17.55
15thHanna GeorgeFlorence (AZ)Final02:21.11
16thCayman WebberOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final02:21.16
17thCayman WebberOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary02:21.27
18thMackenzie ReaganThe Gregory School (Tucson, AZ)Final02:23.35
19thHanna GeorgeFlorence (AZ)Preliminary02:23.62
20thKelsey SwinneyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final02:23.72
21stDana ClementsEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary02:24.14
22ndKelsey SwinneyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary02:24.42
23rdEmma LukenSeton Catholic (Chandler, AZ)Final02:25.17
24thTiana LamArizona College Prep (Chandler, AZ)Final02:25.18
25thEmma LukenSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:26.00
26thMackenzie ReaganThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary02:26.33
27thTiana LamArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary02:26.78
28thJulia FlowerVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary02:27.17
29thJulia FlowerVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final02:27.25
30thDana ClementsEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Final02:28.40
31stEmma WarnerMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary02:29.69
32ndEmma MorrisTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:31.29
33rdSarynn PattersonTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:32.24
34thEmma WarnerMingus (Cottonwood, AZ)Final02:32.27
35thSophie HansenArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary02:33.53
36thDeanna RusnockSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:35.08
37thJenna NicholsCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary02:36.45
38thKatie BlankenshipoOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary02:38.14
39thAva CarefootScottsdale Preparatory Academy (Scottsdale, AZ)Preliminary02:38.63
40thMaryKathleen GallagherArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary02:38.95
Back To Top

500 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stMorgan TamisieaCoolidge (AZ)Final05:07.22
2ndAmanda ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final05:09.56
3rdAnna JacksonVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final05:15.10
4thAnna JacksonVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary05:15.55
5thMorgan TamisieaCoolidge (AZ)Preliminary05:16.03
6thShelby GertsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Final05:20.52
7thTaylor BaileyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final05:21.43
8thShelby GertsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary05:23.75
9thAmanda ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary05:24.09
10thTaylor BaileyNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary05:24.42
11thMackenzie ReaganThe Gregory School (Tucson, AZ)Final05:29.52
12thMargaret OliverSabino (Tucson, AZ)Preliminary05:31.94
13thAnna EllisTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary05:32.67
14thMackenzie ReaganThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary05:36.73
15thMargaret OliverSabino (Tucson, AZ)Final05:37.45
16thRiley HolmesSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary05:37.68
17thAnna EllisTanque Verde (Tucson, AZ)Final05:38.20
18thRiley HolmesSaguaro (Scottsdale, AZ)Final05:41.71
19thHelena ValenzuelaSt. Mary's (Phoenix, AZ)Final05:44.12
20thGabriela MendozaParadise Honors (Surprise, AZ)Final05:44.16
21stGrace CarefootScottsdale Preparatory Academy (Scottsdale, AZ)Preliminary05:45.63
22ndEmma MorrisTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary05:45.74
23rdEmma MorrisTanque Verde (Tucson, AZ)Final05:47.48
24thHelena ValenzuelaSt. Mary's (Phoenix, AZ)Preliminary05:50.64
25thBeatrice OliverSabino (Tucson, AZ)Final05:51.09
26thSarah YangChandler Prep (Chandler, AZ)Final05:51.22
27thBeatrice OliverSabino (Tucson, AZ)Preliminary05:51.27
28thCarly AtkinsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Final05:52.65
29thGabriela MendozaParadise Honors (Surprise, AZ)Preliminary05:53.36
30thSarah YangChandler Prep (Chandler, AZ)Preliminary05:53.67
31stCarly AtkinsonSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary05:54.17
32ndMorgan MontagueSabino (Tucson, AZ)Final05:58.33
33rdMorgan MontagueSabino (Tucson, AZ)Preliminary05:59.22
34thMiranda PieperSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary06:00.19
35thEllie RadomskyTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary06:03.49
36thSkylar MohrMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary06:10.29
37thLauren JonkKingman (AZ)Preliminary06:12.99
38thScarlet PetersSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary06:14.87
39thKatelyn HayesChandler Prep (Chandler, AZ)Preliminary06:19.87
40thBrianna SorensonWickenburg (AZ)Preliminary06:32.17
Back To Top

200 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamVeritas Prep (Phoenix, AZ)Final01:43.94
2ndRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:44.49
3rdRelay TeamVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary01:44.65
4thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Final01:45.62
5thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary01:46.35
6thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary01:46.89
7thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final01:47.60
8thRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary01:48.30
9thRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final01:48.43
10thRelay TeamWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final01:48.84
11thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:48.91
12thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:49.10
13thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Final01:49.12
14thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Final01:49.66
15thRelay TeamThe Gregory School (Tucson, AZ)Final01:49.76
16thRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Final01:49.76
17thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary01:49.92
18thRelay TeamWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:50.10
19thRelay TeamThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary01:50.29
20thRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:50.58
21stRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary01:51.69
22ndRelay TeamGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final01:51.76
23rdRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:52.67
24thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary01:54.32
25thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Final01:54.38
26thRelay TeamGilbert Christian (Gilbert, AZ)Preliminary01:54.89
27thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary01:55.49
28thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Final01:56.14
29thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:56.29
30thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:57.21
31stRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final02:00.61
32ndRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary02:03.14
Back To Top

200 Medley Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Final01:53.58
2ndRelay TeamVeritas Prep (Phoenix, AZ)Preliminary01:54.87
3rdRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:55.56
4thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:56.08
5thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Preliminary01:56.47
6thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:56.74
7thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:58.44
8thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary02:00.34
9thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary02:02.04
10thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Final02:02.29
11thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Final02:02.58
12thRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final02:04.07
13thRelay TeamWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final02:04.19
14thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:05.37
15thRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary02:05.70
16thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Preliminary02:06.19
17thRelay TeamWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary02:06.23
18thRelay TeamThe Gregory School (Tucson, AZ)Final02:06.26
19thRelay TeamOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final02:06.59
20thRelay TeamOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary02:07.39
21stRelay TeamThe Gregory School (Tucson, AZ)Preliminary02:07.76
22ndRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary02:08.13
23rdRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final02:08.34
24thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Final02:09.70
25thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:10.55
26thRelay TeamCombs (San Tan Valley, AZ)Final02:11.34
27thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final02:18.20
28thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary02:19.27
29thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Final02:23.52
30thRelay TeamCombs (San Tan Valley, AZ)Preliminary02:24.11
31stRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary02:27.27
Back To Top

400 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Final03:46.54
2ndRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final03:47.42
3rdRelay TeamSabino (Tucson, AZ)Preliminary03:50.19
4thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary03:54.95
5thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Final03:56.02
6thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Final03:56.38
7thRelay TeamSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary03:56.60
8thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Final03:56.80
9thRelay TeamTanque Verde (Tucson, AZ)Preliminary03:57.61
10thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final03:59.07
11thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary04:00.21
12thRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Final04:00.28
13thRelay TeamScottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ)Preliminary04:01.45
14thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary04:02.79
15thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary04:04.32
16thRelay TeamArete Prep (Gilbert, AZ)Final04:05.12
17thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Final04:05.92
18thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary04:06.61
19thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Final04:07.12
20thRelay TeamOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Final04:11.00
21stRelay TeamOdyssey Institute (Buckeye, AZ)Preliminary04:11.03
22ndRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Preliminary04:11.46
23rdRelay TeamArizona College Prep (Chandler, AZ)Preliminary04:11.59
24thRelay TeamPhoenix Country Day (Paradise Valley, AZ)Final04:12.30
25thRelay TeamCasteel (Queen Creek, AZ)Final04:14.66
26thRelay TeamArizona College Prep (Chandler, AZ)Final04:14.67
27thRelay TeamCasteel (Queen Creek, AZ)Preliminary04:18.90
28thRelay TeamArete Prep (Gilbert, AZ)Preliminary04:39.19
29thRelay TeamTempe Prep (Tempe, AZ)Preliminary04:39.59
30thRelay TeamTempe Prep (Tempe, AZ)Final04:41.42