2018 CHSAA Class 3A State Championships (Lakewood, CO)

Girls Varsity Track & Field Spring 17-18 · Saturday, May 19, 2018
Place School Score

Best Finishes by Event

Back To Top

100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stMaya EvansLutheranFinal101.4000:12.02
2ndBriyana BunsonSierraFinal81.4000:12.48
3rdLainee HauerEatonFinal71.4000:12.51
4thClaudia ValenzuelaThe Classical AcademyFinal61.4000:12.55
5thRebecka BallardJefferson AcademyFinal51.4000:12.63
6thNya HendersonDenver WestFinal41.4000:12.65
6thJacey ReinertPlatte ValleyFinal31.4000:12.65
8thMichaela HillEatonFinal21.4000:12.70
9thEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal11.4000:13.04
DNPMaya EvansLutheranPreliminary3.2000:11.83
DNPBriyana BunsonSierraPreliminary1.6000:12.38
DNPClaudia ValenzuelaThe Classical AcademyPreliminary1.6000:12.39
DNPRebecka BallardJefferson AcademyPreliminary3.2000:12.40
DNPJacey ReinertPlatte ValleyPreliminary3.2000:12.45
DNPMichaela HillEatonPreliminary3.2000:12.49
DNPLainee HauerEatonPreliminary1.6000:12.51
DNPNya HendersonDenver WestPreliminary1.6000:12.52
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary3.2000:12.58
DNPShaya ChenowethGrand ValleyPreliminary1.6000:12.60
DNPEsther EybergThe Classical AcademyPreliminary3.2000:12.61
DNPAryelle WrightMontezuma-CortezPreliminary3.2000:12.65
DNPJordyn PittmanGrand ValleyPreliminary1.6000:12.66
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary3.2000:12.81
DNPAllyssa RomeroAlamosaPreliminary1.6000:12.82
DNPReyna GarciaAlamosaPreliminary1.6000:12.89
DNPMacKenzie BurtBennettPreliminary1.6000:13.10
DNPMorgan ShortMontezuma-CortezPreliminary3.2000:13.24
Back To Top

200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stMaya EvansLutheranFinal101.9000:24.88
2ndClaudia ValenzuelaThe Classical AcademyFinal81.9000:25.75
3rdLilly LavierAlamosaFinal71.9000:25.99
4thJacey ReinertPlatte ValleyFinal61.9000:26.00
5thAryelle WrightMontezuma-CortezFinal51.9000:26.04
6thNya HendersonDenver WestFinal41.9000:26.14
7thEsther EybergThe Classical AcademyFinal31.9000:26.46
8thAmarachi OnuohaDSST: Green Valley RanchFinal21.9000:26.52
9thEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal11.9000:26.95
DNPMaya EvansLutheranPreliminary0.6000:24.53
DNPClaudia ValenzuelaThe Classical AcademyPreliminary1.5000:25.63
DNPNya HendersonDenver WestPreliminary1.5000:25.67
DNPJacey ReinertPlatte ValleyPreliminary0.6000:25.77
DNPAryelle WrightMontezuma-CortezPreliminary1.5000:25.81
DNPLilly LavierAlamosaPreliminary0.6000:25.93
DNPEsther EybergThe Classical AcademyPreliminary1.5000:25.98
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary1.5000:26.08
DNPAmarachi OnuohaDSST: Green Valley RanchPreliminary0.6000:26.11
DNPLainee HauerEatonPreliminary0.6000:26.18
DNPJordyn PittmanGrand ValleyPreliminary1.5000:26.23
DNPRegan AurichLutheranPreliminary0.6000:26.26
DNPAllyssa RomeroAlamosaPreliminary1.5000:26.37
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary0.6000:26.42
DNPRebecka BallardJefferson AcademyPreliminary1.5000:26.72
DNPHayley RayburnPlatte CanyonPreliminary0.6000:26.80
DNPMadi BottinLutheranPreliminary1.5000:27.29
DNPMorgan ShortMontezuma-CortezPreliminary0.6000:27.29
Back To Top

400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stAryelle WrightMontezuma-CortezFinal1000:57.90
2ndRegan AurichLutheranFinal800:57.91
3rdAshten LoeksElizabethFinal700:59.21
4thLilly LavierAlamosaFinal600:59.53
5thChantae SteeleThe Classical AcademyFinal500:59.69
6thJordyn PittmanGrand ValleyFinal400:59.73
7thAllyssa RomeroAlamosaFinal301:00.40
8thDelaney PhillipsRifleFinal201:00.45
9thLaryssa HamblenD'EvelynFinal101:00.85
DNPAshten LoeksElizabethPreliminary00:57.03
DNPJordyn PittmanGrand ValleyPreliminary00:57.33
DNPLilly LavierAlamosaPreliminary00:57.44
DNPAryelle WrightMontezuma-CortezPreliminary00:57.93
DNPRegan AurichLutheranPreliminary00:58.19
DNPChantae SteeleThe Classical AcademyPreliminary00:58.27
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary00:59.32
DNPAllyssa RomeroAlamosaPreliminary00:59.64
DNPLaryssa HamblenD'EvelynPreliminary01:00.02
DNPEmaleigh PapierskiMoffat CountyPreliminary01:00.04
DNPOlivia WrenThe Vanguard SchoolPreliminary01:00.11
DNPTara SowardsAlamosaPreliminary01:00.13
DNPPayton CorahHoly FamilyPreliminary01:00.29
DNPJacey ReinertPlatte ValleyPreliminary01:00.29
DNPRuby BrownSalidaPreliminary01:00.39
DNPMichaela HillEatonPreliminary01:00.94
DNPMegan MaleyBasaltPreliminary01:02.06
DNPAmarachi OnuohaDSST: Green Valley RanchPreliminary01:07.09
Back To Top

800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stMaggi CongdonSteamboat SpringsFinal1002:14.07
2ndLilly LavierAlamosaFinal802:14.68
3rdAnna ShultsPeak to PeakFinal702:15.73
4thTiana BradfieldPeak to PeakFinal602:16.31
5thShannon KingFaith ChristianFinal502:16.90
6thMcKenzie ElliottThe Classical AcademyFinal402:16.96
7thPayton CorahHoly FamilyFinal302:18.57
8thWinter BoeseSteamboat SpringsFinal202:19.47
9thChantae SteeleThe Classical AcademyFinal102:19.61
10thSonja MorinD'EvelynFinal02:20.22
11thElla BenkendorfElizabethFinal02:21.19
12thCailey ArcherBerthoudFinal02:21.43
13thTaylor SantangeloHoly FamilyFinal02:23.38
14thTara SowardsAlamosaFinal02:24.38
15thMarcada BakerSteamboat SpringsFinal02:24.41
16thTaylor HaerbigD'EvelynFinal02:24.59
17thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal02:24.62
18thAnnika ZenkPlatte ValleyFinal02:25.92
Back To Top

1600 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stMaggi CongdonSteamboat SpringsFinal1005:06.52
2ndTiana BradfieldPeak to PeakFinal805:07.67
3rdAnna ShultsPeak to PeakFinal705:07.72
4thQuinn McConnellPeak to PeakFinal605:09.11
5thSarah WaglerRifleFinal505:14.62
6thHannah EllisFrontier AcademyFinal405:15.09
7thKatie FlahertyThe Classical AcademyFinal305:18.74
8thMcKenzie ElliottThe Classical AcademyFinal205:19.00
9thWinter BoeseSteamboat SpringsFinal105:20.40
10thMadi MoenThe Vanguard SchoolFinal05:26.25
11thShannon KingFaith ChristianFinal05:28.10
12thTaylor HaerbigD'EvelynFinal05:29.08
13thPayton CorahHoly FamilyFinal05:30.15
14thJenna HowardPeak to PeakFinal05:32.08
15thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal05:32.31
16thTaylor SantangeloHoly FamilyFinal05:32.72
17thAlyssa WellsHoly FamilyFinal05:36.65
18thSonja MorinD'EvelynFinal05:37.42
Back To Top

3200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stHannah EllisFrontier AcademyFinal1011:19.39
2ndSarah WaglerRifleFinal811:34.90
3rdShannon KingFaith ChristianFinal711:39.36
4thQuinn McConnellPeak to PeakFinal611:39.83
5thKylie SimshauserFlorenceFinal511:45.16
6thKatie FlahertyThe Classical AcademyFinal411:46.39
7thRachel IngramColorado Springs ChristianFinal311:47.89
8thFern ClarkSalidaFinal211:49.16
9thTaylor SantangeloHoly FamilyFinal112:06.01
10thAlyssa WellsHoly FamilyFinal12:08.74
11thSierra BowerBasaltFinal12:08.85
12thMaycee WhiteBerthoudFinal12:15.32
13thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal12:15.47
14thTaylor HaerbigD'EvelynFinal12:15.95
15thAulea RollinsGunnisonFinal12:25.20
16thBrittany LopezAlamosaFinal12:37.79
17thJenna HowardPeak to PeakFinal12:38.45
18thAudrynn StreetFrontier AcademyFinal12:59.00
Back To Top

100 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal102.4000:15.08
2ndJordan LanningBayfieldFinal82.4000:15.24
3rdPayton WalterFaith ChristianFinal72.4000:15.41
4thCaitlin SimmonsLutheranFinal62.4000:15.65
5thMary StreeterAlamosaFinal52.4000:16.03
6thShenna DaumThe Classical AcademyFinal42.4000:16.12
7thSamantha MulderBerthoudFinal32.4000:16.24
8thBrooke RuleBrushFinal22.4000:16.55
9thSerenity Nailor-lewisPueblo CentralFinal12.4000:17.21
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary1.7000:15.03
DNPJordan LanningBayfieldPreliminary1.0000:15.29
DNPPayton WalterFaith ChristianPreliminary1.7000:15.58
DNPMary StreeterAlamosaPreliminary1.0000:15.64
DNPCaitlin SimmonsLutheranPreliminary1.7000:15.78
DNPBrooke RuleBrushPreliminary1.0000:16.32
DNPSamantha MulderBerthoudPreliminary1.7000:16.46
DNPShenna DaumThe Classical AcademyPreliminary1.7000:16.51
DNPSerenity Nailor-lewisPueblo CentralPreliminary1.0000:16.72
DNPRaeAnn QueenerThe Classical AcademyPreliminary1.0000:16.73
DNPRuby BrownSalidaPreliminary1.0000:16.78
DNPElisabeth JensenColorado Springs ChristianPreliminary1.7000:16.85
DNPRemi BaldwinDeltaPreliminary1.7000:16.85
DNPKaley St. PeterDeltaPreliminary1.0000:17.00
DNPRobin PetersonPeak to PeakPreliminary1.0000:17.21
DNPKae O'DonnellJefferson AcademyPreliminary1.7000:17.22
DNPAshley WoodMontezuma-CortezPreliminary1.7000:17.33
Back To Top

300 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stAshten LoeksElizabethFinal1000:45.37
2ndRuby BrownSalidaFinal800:46.27
3rdJordan LanningBayfieldFinal700:46.40
4thBrooke RuleBrushFinal600:46.92
5thHayley RayburnPlatte CanyonFinal500:47.73
6thLauren KellyLutheranFinal400:47.89
7thSamantha MulderBerthoudFinal300:48.08
8thEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal200:48.93
9thEmilie JohnsonStargate SchoolFinal100:49.26
DNPAshten LoeksElizabethPreliminary00:45.40
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary00:45.46
DNPBrooke RuleBrushPreliminary00:45.97
DNPHayley RayburnPlatte CanyonPreliminary00:46.48
DNPJordan LanningBayfieldPreliminary00:47.16
DNPLauren KellyLutheranPreliminary00:47.48
DNPRuby BrownSalidaPreliminary00:47.54
DNPEmilie JohnsonStargate SchoolPreliminary00:47.86
DNPSamantha MulderBerthoudPreliminary00:48.04
DNPRyanne EhlersEatonPreliminary00:48.22
DNPPeyton FrankHoly FamilyPreliminary00:48.74
DNPPayton WalterFaith ChristianPreliminary00:48.77
DNPRemi BaldwinDeltaPreliminary00:48.82
DNPShenna DaumThe Classical AcademyPreliminary00:49.34
DNPAshley DarrahHoly FamilyPreliminary00:50.16
DNPAshley WoodMontezuma-CortezPreliminary00:50.20
DNPKae O'DonnellJefferson AcademyPreliminary00:50.48
Back To Top

4 x 100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal00:50.15
2ndLutheran Relay TeamLutheranFinal00:50.27
3rdCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal00:51.34
4thSierra Relay TeamSierraFinal00:51.62
5thEaton Relay TeamEatonFinal00:51.66
6thWeld Central Relay TeamWeld CentralFinal00:51.98
7thBrush Relay TeamBrushFinal00:52.03
8thJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyFinal00:52.23
9thAlamosa Relay TeamAlamosaFinal00:52.40
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary00:49.00
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary00:49.70
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary00:50.65
DNPSierra Relay TeamSierraPreliminary00:50.92
DNPWeld Central Relay TeamWeld CentralPreliminary00:50.97
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary00:51.08
DNPJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyPreliminary00:51.32
DNPBrush Relay TeamBrushPreliminary00:51.44
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary00:51.51
DNPBennett Relay TeamBennettPreliminary00:51.85
DNPBerthoud Relay TeamBerthoudPreliminary00:51.97
DNPLiberty Common Relay TeamLiberty CommonPreliminary00:52.02
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary00:52.81
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary00:52.84
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary00:53.27
DNPGrand Valley Relay TeamGrand ValleyPreliminary00:53.29
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary00:56.35
Back To Top

4 x 200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal01:43.91
2ndLutheran Relay TeamLutheranFinal01:46.34
3rdMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal01:46.48
4thCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal01:47.89
5thJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyFinal01:47.96
6thPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyFinal01:48.51
7thEaton Relay TeamEatonFinal01:48.57
8thAlamosa Relay TeamAlamosaFinal01:48.71
9thD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal01:52.46
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary01:44.56
DNPMoffat County Relay TeamMoffat CountyPreliminary01:47.62
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary01:47.78
DNPJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyPreliminary01:48.06
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary01:48.20
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary01:48.72
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary01:48.81
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary01:49.13
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary01:49.44
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary01:49.56
DNPThe Vanguard School Relay TeamThe Vanguard SchoolPreliminary01:49.82
DNPUniversity Relay TeamUniversityPreliminary01:49.92
DNPSierra Relay TeamSierraPreliminary01:50.24
DNPHoly Family Relay TeamHoly FamilyPreliminary01:51.14
DNPBerthoud Relay TeamBerthoudPreliminary01:51.30
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary01:51.61
DNPSalida Relay TeamSalidaPreliminary01:55.99
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary02:02.93
Back To Top

4 x 400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stAlamosa Relay TeamAlamosaFinal03:58.69
2ndThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal04:02.18
3rdD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal04:04.72
4thElizabeth Relay TeamElizabethFinal04:05.29
5thMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal04:07.08
6thThe Vanguard School Relay TeamThe Vanguard SchoolFinal04:08.67
7thCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal04:10.30
8thBerthoud Relay TeamBerthoudFinal04:12.25
9thPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakFinal04:13.99
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary04:02.97
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary04:04.71
DNPThe Vanguard School Relay TeamThe Vanguard SchoolPreliminary04:05.73
DNPElizabeth Relay TeamElizabethPreliminary04:06.19
DNPBerthoud Relay TeamBerthoudPreliminary04:08.70
DNPPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakPreliminary04:09.75
DNPMoffat County Relay TeamMoffat CountyPreliminary04:11.51
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary04:11.75
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary04:12.01
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary04:12.25
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary04:14.85
DNPPagosa Springs Relay TeamPagosa SpringsPreliminary04:15.47
DNPMiddle Park Relay TeamMiddle ParkPreliminary04:17.46
DNPBasalt Relay TeamBasaltPreliminary04:19.09
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary04:21.08
DNPSteamboat Springs Relay TeamSteamboat SpringsPreliminary04:23.07
DNPLiberty Common Relay TeamLiberty CommonPreliminary04:29.85
Back To Top

4 x 800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakFinal09:20.84
2ndD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal09:29.70
3rdSteamboat Springs Relay TeamSteamboat SpringsFinal09:30.99
4thThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal09:41.22
5thHoly Family Relay TeamHoly FamilyFinal09:44.52
6thBasalt Relay TeamBasaltFinal09:57.17
7thElizabeth Relay TeamElizabethFinal09:59.99
8thMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal10:02.15
9thBerthoud Relay TeamBerthoudFinal10:02.17
10thLutheran Relay TeamLutheranFinal10:09.21
11thGunnison Relay TeamGunnisonFinal10:21.84
12thMiddle Park Relay TeamMiddle ParkFinal10:27.14
13thSkyView Academy Relay TeamSkyView AcademyFinal10:29.15
14thFrontier Academy Relay TeamFrontier AcademyFinal10:34.43
15thLiberty Common Relay TeamLiberty CommonFinal10:34.92
16thConifer Relay TeamConiferFinal10:36.57
17thDelta Relay TeamDeltaFinal10:41.19
18thBrush Relay TeamBrushFinal10:43.37
Back To Top

800 Sprint Medley

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stLutheran Relay TeamLutheranFinal01:49.63
2ndGrand Valley Relay TeamGrand ValleyFinal01:49.69
3rdElizabeth Relay TeamElizabethFinal01:50.05
4thThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal01:51.58
5thCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal01:52.18
6thEaton Relay TeamEatonFinal01:52.29
7thD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal01:52.38
8thRifle Relay TeamRifleFinal01:52.64
9thAlamosa Relay TeamAlamosaFinal01:53.79
DNPElizabeth Relay TeamElizabethPreliminary01:50.34
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary01:51.25
DNPGrand Valley Relay TeamGrand ValleyPreliminary01:51.36
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary01:51.40
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary01:51.70
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary01:51.77
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary01:51.95
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary01:52.31
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary01:52.64
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary01:52.87
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary01:53.30
DNPUniversity Relay TeamUniversityPreliminary01:55.49
DNPBrush Relay TeamBrushPreliminary01:55.72
DNPSierra Relay TeamSierraPreliminary01:55.93
DNPJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyPreliminary01:55.95
DNPBerthoud Relay TeamBerthoudPreliminary01:57.62
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary01:57.85
DNPPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakPreliminary01:59.95
Back To Top

Long Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stMaya EvansLutheranFinal10-2.2018' 3.50"
2ndShaya ChenowethGrand ValleyFinal8-2.1016' 11.25"
3rdLexye WoodElizabethFinal7-2.7016' 8.50"
4thJordan LanningBayfieldFinal6-1.7016' 6.50"
5thRyanne EhlersEatonFinal5-2.4016' 1.50"
6thValarie AllenSterlingFinal4-1.5015' 10.00"
6thMorgan ShortMontezuma-CortezFinal3-1.1015' 10.00"
8thLainee HauerEatonFinal2-1.2015' 8.00"
9thKaley St. PeterDeltaFinal1-1.8015' 6.75"
9thAna ScottEatonFinal-1.4015' 6.75"
11thSophia VisgerBerthoudFinal-1.4015' 6.50"
12thMarcada BakerSteamboat SpringsFinal-2.4015' 5.00"
13thNoelle MeagherEatonFinal-1.9015' 4.50"
14thAlexandria BurnsSierraFinal-0.9015' 2.75"
15thAlyssa BaileyBerthoudFinal-1.2015' 1.50"
15thKaitlyn ThimsenJefferson AcademyFinal-1.5015' 1.50"
17thCharleston TidwellColorado Springs ChristianFinal-1.3015' 1.25"
18thAaliyah RobinsonJefferson AcademyFinal-1.6014' 11.50"
18thJoanna DelfinBennettFinal-1.4014' 11.50"
20thStephenie SwindlerMoffat CountyFinal-1.3014' 0.50"
Back To Top

Triple Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stAlexandria BurnsSierraFinal102.0036' 5.00"
2ndNoelle MeagherEatonFinal83.3035' 11.25"
3rdLexye WoodElizabethFinal7-0.2035' 6.50"
4thKaitlyn ThimsenJefferson AcademyFinal61.1035' 4.50"
5thCaitlin SimmonsLutheranFinal51.4035' 0.00"
6thBrooke StremlerLutheranFinal41.3034' 7.75"
7thValarie AllenSterlingFinal3-1.5034' 7.25"
8thJosie TimmerMoffat CountyFinal2-1.1034' 7.00"
9thAlexis LamoreauxEatonFinal11.4034' 5.75"
10thKatie FarmerHoly FamilyFinal2.0033' 6.75"
11thGreta CorneliusenThe Classical AcademyFinal2.2033' 1.50"
12thElisabeth JensenColorado Springs ChristianFinal0.8032' 9.25"
13thKrysten GardThe Vanguard SchoolFinal0.0032' 7.50"
14thNya HendersonDenver WestFinal1.2032' 4.25"
15thMcKayla MilanBerthoudFinal-0.3032' 3.00"
16thJoanna DelfinBennettFinal0.0032' 2.25"
17thShenna DaumThe Classical AcademyFinal0.0031' 2.25"
Back To Top

High Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stJordan LanningBayfieldFinal105' 7.75"
2ndCailey ArcherBerthoudFinal85' 3.00"
3rdRaeAnn QueenerThe Classical AcademyFinal75' 2.00"
3rdApril SleemanD'EvelynFinal65' 2.00"
3rdIzzy RamirezFrontier AcademyFinal65' 2.00"
6thMarin SimonsCoal RidgeFinal45' 0.00"
6thAlexis LamoreauxEatonFinal25' 0.00"
6thAaliyah RobinsonJefferson AcademyFinal05' 0.00"
6thMegan WesleyElizabethFinal05' 0.00"
6thTrinity StevensThe Vanguard SchoolFinal45' 0.00"
11thAna ScottEatonFinal4' 10.00"
11thCali ClarkLamarFinal4' 10.00"
11thTaylor MotzAlamosaFinal4' 10.00"
11thMary StreeterAlamosaFinal4' 10.00"
11thCayla WilburnThe Classical AcademyFinal4' 10.00"
11thSophia VisgerBerthoudFinal4' 10.00"
11thKatie FarmerHoly FamilyFinal4' 10.00"
Back To Top

Pole Vault

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stErika WillisThe Classical AcademyFinal1012' 9.00"
2ndHayley RayburnPlatte CanyonFinal812' 6.00"
3rdKristina WillisThe Classical AcademyFinal711' 3.00"
4thRobin PetersonPeak to PeakFinal610' 6.00"
5thKaitlynn PrelleSterlingFinal49' 9.00"
5thAshley ManeraRifleFinal59' 9.00"
7thLauren KellyLutheranFinal39' 3.00"
7thJordan KeckBerthoudFinal29' 3.00"
9thAaliyanah Hubert-combsFrontier AcademyFinal8' 9.00"
9thHannah WhitmerBayfieldFinal8' 9.00"
9thKenzie DiceUniversityFinal8' 9.00"
9thAmanda GreenRifleFinal8' 9.00"
9thEmilee DemannRifleFinal8' 9.00"
9thEmma BrilesBerthoudFinal18' 9.00"
9thHannah LovelyLiberty CommonFinal8' 9.00"
9thPhoebe YoungCoal RidgeFinal8' 9.00"
17thKaitlyn MakerSterlingFinal8' 3.00"
18thMaggie AlsupSterlingFinal7' 9.00"
18thKaylynn MacGillPlatte CanyonFinal7' 9.00"
Back To Top

Shot Put

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stAmaya AtencioAlamosaFinal1039' 1.00"
2ndEmily ArseneauWoodland ParkFinal838' 7.25"
3rdJamara JacksonManualFinal736' 4.00"
4thRaegan BervigThe Classical AcademyFinal635' 6.00"
5thKeely PorterDeltaFinal535' 4.50"
6thJody GallagherHoly FamilyFinal434' 3.00"
7thCydney PittengerHoly FamilyFinal334' 2.25"
8thMikayla BarnesBayfieldFinal233' 9.50"
9thAllie HobbsEatonFinal133' 5.50"
10thMacKenzie TeelThe Classical AcademyFinal32' 11.00"
11thLexi BahnsenUniversityFinal32' 6.00"
12thJayme WoottenLamarFinal31' 10.50"
13thDiandra RomeroHoly FamilyFinal31' 9.50"
14thTaylor WiescampCoal RidgeFinal31' 8.00"
15thReagan ClayDeltaFinal31' 1.75"
16thTiarra ChristensenBayfieldFinal30' 2.50"
17thJosalee KempFlorenceFinal29' 4.00"
18thKatie Dack-HowellLutheranFinal28' 7.00"
Back To Top

Discus

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stKeena MurphyPagosa SpringsFinal10127' 10.00"
2ndEmily CaveyBerthoudFinal8119' 1.00"
3rdKailey BerryBerthoudFinal7116' 1.00"
4thAlexis BrowerSterlingFinal6113' 9.00"
5thDiandra RomeroHoly FamilyFinal5112' 4.00"
6thAmaya AtencioAlamosaFinal4112' 1.00"
7thFelicia SalgadoLamarFinal3110' 11.00"
8thCaroline Van BerkumCentauriFinal2109' 9.00"
9thCaylah MillionMoffat CountyFinal1109' 8.00"
10thEmily ArseneauWoodland ParkFinal107' 0.00"
11thTiffany HildebrandtMoffat CountyFinal103' 8.00"
12thRaegan BervigThe Classical AcademyFinal102' 11.00"
13thAshley LeopoldSalidaFinal102' 3.00"
14thTiarra ChristensenBayfieldFinal101' 3.00"
15thIlene RobledoLa JuntaFinal100' 2.00"
16thAshley LopezAlamosaFinal98' 8.00"
17thAnita IbarraPlatte ValleyFinal96' 11.00"