Multi Teams @ 2013 AIA Division II State Championships (Finals) (Mesa, AZ)

Boys Varsity Swimming Fall 13-14 · 11/9/2013 9:30 AM
NamePts by EventForfeitDive TotalTotalPlace
Catalina Foothills2801
Queen Creek2032
Campo Verde1713
Lake Havasu1694
Notre Dame Prep1325
Saguaro1316
Northland Prep Academy1077
Prescott1058
Williams Field1058
Cactus8310
Shadow Mountain78
Salpointe Catholic76
Gilbert Classical Academy76
Wickenburg57
Higley50
Canyon del Oro49
Casa Grande47
Red Rock45
Walden Grove40
Sunrise Mountain35
Cortez33
Kofa32
Buckeye23
Verrado23
Bradshaw Mountain17
Cibola17
Bourgade Catholic17
Kingman16
Flagstaff11
Greenway11
Estrella Foothills8
Apache Junction7
Sabino7
Catalina7
Thunderbird6
Gila Ridge6
Desert Edge5
Cholla3
Mohave2
Mingus2
Valley Christian1
Canyon State Academy
Goldwater
Fredonia
Gilbert Christian
Combs
Camelback
Veritas Prep
Independence
Sahuarita
Tanque Verde
Pusch Ridge Christian Academy
Arete Prep
Moon Valley
Pueblo
Phoenix Christian
Desert View
The Gregory School
Apollo
Washington
Tolleson
St. Mary's
Palo Verde
Arizona College Prep
Phoenix Country Day
Santa Rita
Douglas
Glendale
San Luis
Corona del Sol
San Manuel
Yuma
St. Augustine Catholic
Scottsdale Christian Academy
Amphitheater
Scottsdale Preparatory Academy
Tempe
Flowing Wells
Tempe Prep
River Valley
Coolidge
Central
Shadow Ridge
Seton Catholic
Paradise Valley
Peoria
Agua Fria
Youngker
Desert Christian
Florence

Best Times by Event

Back To Top

One-Meter

PlaceNameSchoolRoundDODTotal Points
1stCody RankinShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final475.40
2ndNathan BelchCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final451.30
3rdDerek BowersGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final445.20
4thRiley WilliamsCampo Verde (Gilbert, AZ)Final382.20
5thSam CanoSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final375.50
6thDawson PhillipsWilliams Field (Gilbert, AZ)Final329.50
7thElijah McBrideCibola (Yuma, AZ)Final323.20
8thForest StuartGreenway (Phoenix, AZ)Final319.90
9thPhilip YittsHigley (Gilbert, AZ)Final315.90
10thBryce MilkeyApache Junction (AZ)Final308.60
11thKyle BlanchardWilliams Field (Gilbert, AZ)Final306.45
12thErik AguiarCibola (Yuma, AZ)Final288.70
13thMatthew PaulsenCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final285.05
14thGraham HagertyCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final283.35
15thJordan KilhofferBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Final280.55
16thBrett BuddeThunderbird (Phoenix, AZ)Final262.40
17thZachary BrookeHigley (Gilbert, AZ)Final202.95
18thAndrew WebbAgua Fria (Avondale, AZ)Final200.90
19thSpencer FerrinQueen Creek (AZ)Final200.35
20thChase WheelerWilliams Field (Gilbert, AZ)Final132.40
21stJamison St. ClairHigley (Gilbert, AZ)Final130.70
22ndCharlie CollinsParadise Valley (Phoenix, AZ)Final129.70
23rdBlake FerrinQueen Creek (AZ)Final126.05
24thGian MalavendaSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final122.75
25thCody BelgardtCampo Verde (Gilbert, AZ)Final118.95
26thBrice WarwickParadise Valley (Phoenix, AZ)Final117.30
27thReese MillerCactus (Glendale, AZ)Final110.20
28thSteven HayesVerrado (Buckeye, AZ)Final109.70
29thChristian De AlejandroPeoria (AZ)Final92.50
30thCaleb NewgentCibola (Yuma, AZ)Final0.00
31stCole CrismonHigley (Gilbert, AZ)Final0.00
Back To Top

50 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stJoe StarkweatherNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary00:20.68
2ndJ.J. OsbornSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:20.71
3rdJoe StarkweatherNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final00:20.85
4thJ.J. OsbornSaguaro (Scottsdale, AZ)Final00:20.96
5thAustin BakerGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final00:22.13
6thGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Final00:22.23
7thAustin BakerGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary00:22.33
8thMatt HouseCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:22.37
9thGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Preliminary00:22.49
10thBrenden RodgersSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final00:22.53
11thMatt HouseCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:22.60
12thEvan FitzpatrickLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final00:22.62
13thEvan FitzpatrickLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary00:22.62
14thColin HurkettRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary00:22.68
15thAlex TillapaughWickenburg (AZ)Final00:22.70
16thBriggs KelloggHigley (Gilbert, AZ)Preliminary00:22.75
17thAlex TillapaughWickenburg (AZ)Preliminary00:22.76
18thBrenden RodgersSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary00:22.79
19thDavid ValdezCactus (Glendale, AZ)Preliminary00:22.86
20thBlake KosciolekDesert Edge (Goodyear, AZ)Preliminary00:22.87
21stColin HurkettRed Rock (Sedona, AZ)Final00:22.89
22ndJonah SawyerWilliams Field (Gilbert, AZ)Final00:22.95
23rdDavid ValdezCactus (Glendale, AZ)Final00:23.19
24thBraxton BartlettQueen Creek (AZ)Final00:23.21
25thJonah SawyerWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary00:23.23
26thBriggs KelloggHigley (Gilbert, AZ)Final00:23.23
27thBlake KosciolekDesert Edge (Goodyear, AZ)Final00:23.23
28thBraxton BartlettQueen Creek (AZ)Preliminary00:23.26
29thSean WilliamsMingus (Cottonwood, AZ)Final00:23.26
30thDavid YinglingKingman (AZ)Preliminary00:23.28
31stSean WilliamsMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary00:23.38
32ndColin BrustSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:23.42
33rdKyler RostaFlorence (AZ)Preliminary00:23.49
34thDavid YinglingKingman (AZ)Final00:23.58
35thJack BuckmanLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary00:23.68
36thNick ValckeSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:23.71
37thMatt KingCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:23.81
38thHayden PhillipsWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary00:23.84
39thMicah ThomasEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary00:23.92
40thGrayson BurrowSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary00:23.93
41stChristopher GuadnolaShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary00:23.94
42ndKadin KeithQueen Creek (AZ)Preliminary00:24.00
43rdHunter LinesGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary00:24.00
44thAllen AlonsoKofa (Yuma, AZ)Preliminary00:24.09
45thAndrew JohnsonPeoria (AZ)Preliminary00:24.11
46thHunter GrimSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:24.15
47thBrandon CoverdaleCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:24.25
Back To Top

100 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stAustin BakerGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final00:48.20
2ndBraxton BilbreyNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final00:48.54
3rdBraxton BilbreyNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary00:48.64
4thAustin BakerGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary00:49.13
5thMatt HouseCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:49.36
6thAdam GraunkeCampo Verde (Gilbert, AZ)Final00:49.60
7thAdam GraunkeCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary00:49.65
8thDavid YinglingKingman (AZ)Final00:49.79
9thColin HurkettRed Rock (Sedona, AZ)Final00:50.29
10thAlex TillapaughWickenburg (AZ)Final00:50.30
11thColin HurkettRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary00:50.34
12thDavid YinglingKingman (AZ)Preliminary00:50.41
13thAnthony WokaschQueen Creek (AZ)Final00:50.41
14thMatt HouseCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:50.48
15thJack LeightonCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:50.53
16thAnthony WokaschQueen Creek (AZ)Preliminary00:50.59
17thDavid ValdezCactus (Glendale, AZ)Preliminary00:50.95
18thJack LeightonCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:51.01
19thDavid ValdezCactus (Glendale, AZ)Final00:51.08
20thColin BrustSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final00:51.16
21stJaxton PetersonPrescott (AZ)Preliminary00:51.24
22ndBlake KosciolekDesert Edge (Goodyear, AZ)Preliminary00:51.25
23rdGarrett BakerHigley (Gilbert, AZ)Final00:51.27
24thGarrett BakerHigley (Gilbert, AZ)Preliminary00:51.30
25thColin BrustSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:51.36
26thTrevor HenkielNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary00:51.38
27thAlex TillapaughWickenburg (AZ)Preliminary00:51.43
28thJoseph BreinholtSabino (Tucson, AZ)Final00:51.49
29thTrevor HenkielNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final00:51.51
30thJoseph BreinholtSabino (Tucson, AZ)Preliminary00:51.57
31stNick GrossmanSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:51.79
32ndBlake KosciolekDesert Edge (Goodyear, AZ)Final00:51.89
33rdLogan HammerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary00:52.20
34thHunter LinesGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary00:52.50
35thLuc JordanCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary00:52.54
36thSean WilliamsMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary00:52.63
37thDouglas DenhamShadow Ridge (Surprise, AZ)Preliminary00:52.93
38thSammuel SullivanShadow Ridge (Surprise, AZ)Preliminary00:53.43
39thKadin KeithQueen Creek (AZ)Preliminary00:53.51
40thGrayson BurrowSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary00:53.53
41stJoel ErbstoesserThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary00:53.62
42ndJeremy PhungGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary00:53.92
43rdBruce KarnCoolidge (AZ)Preliminary00:54.12
44thBrandon WhiteShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary00:54.14
45thStephen MagatVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary01:01.54
Back To Top

100 Fly

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stJoe StarkweatherNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary00:49.74
2ndJ.J. OsbornSaguaro (Scottsdale, AZ)Final00:50.01
3rdJoe StarkweatherNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final00:50.16
4thJ.J. OsbornSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:50.21
5thGrant TemplePrescott (AZ)Final00:51.17
6thGrant TemplePrescott (AZ)Preliminary00:51.31
7thJaxton PetersonPrescott (AZ)Final00:52.72
8thJaxton PetersonPrescott (AZ)Preliminary00:53.37
9thZabric KlineBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Final00:54.80
10thZabric KlineBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Preliminary00:55.10
11thMatthew FurfieCactus (Glendale, AZ)Preliminary00:55.11
12thChase AndrewsSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:55.69
13thMatthew FurfieCactus (Glendale, AZ)Final00:55.85
14thBrendan FinnCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:56.29
15thRobbie KoniecznyWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary00:56.61
16thJimmy CarstensenLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary00:56.89
17thSean SeyllerCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:56.90
18thJimmy CarstensenLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final00:56.95
19thBrendan FinnCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:57.02
20thChase AndrewsSaguaro (Scottsdale, AZ)Final00:57.15
21stSean SeyllerCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:57.27
22ndRobbie KoniecznyWilliams Field (Gilbert, AZ)Final00:57.67
23rdCameron BlinstonBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Preliminary00:57.88
24thStephen MagatVerrado (Buckeye, AZ)Final00:58.03
25thKevin BalserakSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final00:58.04
26thLogan HammerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary00:58.05
27thKevin BalserakSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:58.06
28thStephen MagatVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary00:58.08
29thCameron BlinstonBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Final00:58.54
30thAdam ButlerValley Christian (Chandler, AZ)Preliminary00:58.80
31stLogan HammerCampo Verde (Gilbert, AZ)Final00:59.16
32ndAdam ButlerValley Christian (Chandler, AZ)Final00:59.18
33rdWilliam RobinsonHigley (Gilbert, AZ)Preliminary00:59.20
34thLogan OsbornGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary00:59.25
35thJordan PhelpsShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary00:59.49
36thScott BockischCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:00.24
37thStephen DavisCactus (Glendale, AZ)Preliminary01:00.66
38thBilly BarlowPrescott (AZ)Preliminary01:00.86
39thMicah ThomasEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:00.98
40thDavid HudsonTempe Prep (Tempe, AZ)Preliminary01:01.22
41stCameron WatsonShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary01:01.29
42ndKyle ChappelKofa (Yuma, AZ)Preliminary01:01.30
43rdAustin SpitzerRiver Valley (Mohave Valley, AZ)Preliminary01:01.31
44thKenji OnakaSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary01:01.36
45thCameron StoutFlorence (AZ)Preliminary01:01.58
46thNick StageYoungker (Buckeye, AZ)Preliminary01:01.79
47thTrevor ScottFlorence (AZ)Preliminary01:02.22
Back To Top

100 Back

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stTrey CashionWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final00:50.09
2ndTrey CashionWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary00:50.63
3rdMatt LujanCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:51.01
4thMAX MONTOURCortez (Phoenix, AZ)Final00:51.14
5thMAX MONTOURCortez (Phoenix, AZ)Preliminary00:51.45
6thMatt LujanCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:51.94
7thCaleb RingNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary00:55.79
8thCaden CarverLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final00:55.90
9thCaleb RingNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final00:55.94
10thChase AndrewsSaguaro (Scottsdale, AZ)Final00:56.46
11thConnor McGinnisSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary00:56.75
12thConnor McGinnisSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final00:57.09
13thCaden CarverLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary00:57.14
14thChase AndrewsSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary00:57.30
15thChanse ParsleyBuckeye (AZ)Preliminary00:57.61
16thTyler ReznicekWickenburg (AZ)Final00:57.77
17thChanse ParsleyBuckeye (AZ)Final00:57.88
18thTyler ReznicekWickenburg (AZ)Preliminary00:57.95
19thColin JudstraCatalina (Tucson, AZ)Final00:58.37
20thTrevor HenkielNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final00:58.72
21stTrevor HenkielNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary00:59.03
22ndGarrett BakerHigley (Gilbert, AZ)Final00:59.29
23rdColin JudstraCatalina (Tucson, AZ)Preliminary00:59.66
24thJonah SawyerWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary00:59.72
25thJack HadleyCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:59.76
26thJack LeightonCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary00:59.90
27thGarrett BakerHigley (Gilbert, AZ)Preliminary00:59.90
28thJack HadleyCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final00:59.93
29thJack LeightonCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:00.33
30thJeff WatkinsMohave (Bullhead City, AZ)Preliminary01:00.45
31stJeff WatkinsMohave (Bullhead City, AZ)Final01:00.57
32ndAnthony WokaschQueen Creek (AZ)Preliminary01:00.74
33rdRen PorterWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary01:00.86
34thJacob KuhlCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:01.11
35thMako BennettBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Preliminary01:01.46
36thJonah SawyerWilliams Field (Gilbert, AZ)Final01:01.60
37thKyler RostaFlorence (AZ)Preliminary01:01.89
38thJoshua RiversPeoria (AZ)Preliminary01:02.16
39thTrace JenkinsEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:02.64
40thSam UtleyGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:02.67
41stBilly BarlowPrescott (AZ)Preliminary01:02.92
42ndWesley ChamberlinQueen Creek (AZ)Preliminary01:03.66
43rdNicholas ElleCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:04.05
44thMax RoseKingman (AZ)Preliminary01:04.21
45thTyler TravisWickenburg (AZ)Preliminary01:04.49
46thGeorge MuhnShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary01:04.99
47thLevi DuranSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary01:05.87
48thHugh JonesQueen Creek (AZ)Preliminary01:06.33
Back To Top

100 Breast

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Final00:58.98
2ndAustin JulianShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary00:59.35
3rdGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Preliminary00:59.43
4thMickey ScharbroughLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final00:59.79
5thMickey ScharbroughLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary00:59.81
6thKevin KrupitzerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:00.03
7thBraxton BilbreyNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final01:00.12
8thAustin JulianShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final01:00.14
9thBraxton BilbreyNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary01:00.49
10thKevin KrupitzerCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:00.52
11thColton FlygareQueen Creek (AZ)Preliminary01:01.39
12thBraxton BartlettQueen Creek (AZ)Preliminary01:01.60
13thBraxton BartlettQueen Creek (AZ)Final01:02.28
14thColton FlygareQueen Creek (AZ)Final01:02.29
15thParker GrayCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary01:02.77
16thParker GrayCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final01:02.94
17thClark PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:03.00
18thClark PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:03.31
19thAndy DuffieldCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:03.99
20thBrenden RodgersSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary01:04.24
21stBrenden RodgersSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final01:04.42
22ndAndy DuffieldCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:04.84
23rdAtharva DeshmukhCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:05.50
24thJohn CaseySalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final01:05.53
25thCameron BlinstonBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Final01:05.54
26thAtharva DeshmukhCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:05.56
27thCameron BlinstonBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Preliminary01:05.57
28thJohn CaseySalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary01:05.67
29thCole JordanCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:05.73
30thJon ErbstoesserThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary01:05.89
31stDaniel StrohmeyerThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary01:05.96
32ndCole JordanCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:06.03
33rdJeffrey SnoddyTempe Prep (Tempe, AZ)Preliminary01:06.36
34thLuc JordanCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:06.40
35thDonnie ButhmannCibola (Yuma, AZ)Preliminary01:06.57
36thJon ErbstoesserThunderbird (Phoenix, AZ)Final01:06.68
37thGavin TurleyQueen Creek (AZ)Preliminary01:06.96
38thKyle ChappelKofa (Yuma, AZ)Preliminary01:07.03
39thJack ReinartzLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary01:07.10
40thCaleb FureyMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:07.92
41stJohn WallaceSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary01:08.30
42ndAli MahmoudPrescott (AZ)Preliminary01:08.72
43rdAnthony TorresHigley (Gilbert, AZ)Preliminary01:09.08
44thCole BabbittNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary01:09.31
45thAndrew RangelSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary01:09.39
46thJonathon AndradeCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:10.32
47thDerek RennieEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:11.28
Back To Top

200 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stTrey CashionWalden Grove (Sahuarita, AZ)Final01:39.90
2ndMAX MONTOURCortez (Phoenix, AZ)Final01:42.34
3rdMAX MONTOURCortez (Phoenix, AZ)Preliminary01:42.49
4thTrey CashionWalden Grove (Sahuarita, AZ)Preliminary01:42.65
5thCason FlygareQueen Creek (AZ)Final01:43.62
6thCason FlygareQueen Creek (AZ)Preliminary01:44.98
7thGrant TemplePrescott (AZ)Preliminary01:45.18
8thJosh DewhurstKofa (Yuma, AZ)Final01:45.35
9thJosh DewhurstKofa (Yuma, AZ)Preliminary01:46.38
10thGrant TemplePrescott (AZ)Final01:46.40
11thCaleb RingNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:48.02
12thCaleb RingNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:48.43
13thAdam GraunkeCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:49.12
14thAdam GraunkeCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:49.58
15thCaden CarverLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary01:50.39
16thBrooks FailCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:50.54
17thCaden CarverLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final01:50.64
18thChristopher WordenCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final01:50.65
19thBrooks FailCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:51.10
20thDevin WildfangVerrado (Buckeye, AZ)Final01:51.30
21stChristopher WordenCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary01:51.78
22ndJude HaycraftCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:52.02
23rdJoseph BreinholtSabino (Tucson, AZ)Final01:52.06
24thJude HaycraftCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:52.65
25thDevin WildfangVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary01:53.24
26thMike HeinonenNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:53.36
27thJoseph BreinholtSabino (Tucson, AZ)Preliminary01:53.39
28thMike HeinonenNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:53.39
29thPat WebbKingman (AZ)Preliminary01:54.28
30thEvan MontesFlagstaff (AZ)Preliminary01:54.36
31stGriffin RoegerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:54.58
32ndPat WebbKingman (AZ)Final01:55.10
33rdAdam ButlerValley Christian (Chandler, AZ)Preliminary01:55.97
34thJonathan KoppelCasa Grande (AZ)Preliminary01:56.64
35thOdhin BrynnelCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:56.99
36thDallin FurnerQueen Creek (AZ)Preliminary01:57.14
37thChristian CancinoFlagstaff (AZ)Preliminary01:58.48
38thDrew SansomDesert Christian (Tucson, AZ)Preliminary01:58.65
39thDaniel StrohmeyerThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary01:58.90
40thJoe LuckerSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary01:58.90
41stAaron GeorgeCasa Grande (AZ)Preliminary01:59.20
42ndMartin HochederCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:59.20
43rdMichael GardnerGreenway (Phoenix, AZ)Preliminary02:00.04
44thCody IannaconeWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary02:00.58
45thConnely PackardShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary02:00.72
Back To Top

200 Individual Medley

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stMatt LujanCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:55.58
2ndColton FlygareQueen Creek (AZ)Preliminary01:57.76
3rdColton FlygareQueen Creek (AZ)Final01:57.78
4thMatt LujanCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:59.11
5thMickey ScharbroughLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final01:59.35
6thMickey ScharbroughLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary02:00.26
7thKevin KrupitzerCampo Verde (Gilbert, AZ)Final02:01.94
8thMatthew FurfieCactus (Glendale, AZ)Preliminary02:03.60
9thMatthew FurfieCactus (Glendale, AZ)Final02:04.61
10thKevin KrupitzerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary02:04.80
11thParker GrayCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary02:05.73
12thParker GrayCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final02:06.26
13thEvan MontesFlagstaff (AZ)Final02:07.10
14thChanse ParsleyBuckeye (AZ)Preliminary02:08.22
15thChanse ParsleyBuckeye (AZ)Final02:08.69
16thClark PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final02:09.13
17thSean SeyllerCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary02:09.29
18thMako BennettBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Final02:09.51
19thConnor McGinnisSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary02:09.76
20thGavin TurleyQueen Creek (AZ)Final02:09.77
21stAtharva DeshmukhCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final02:09.80
22ndEvan MontesFlagstaff (AZ)Preliminary02:09.96
23rdNick KataLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary02:10.07
24thSean SeyllerCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final02:10.18
25thConnor McGinnisSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final02:10.33
26thClark PenadoNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary02:10.44
27thAtharva DeshmukhCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary02:10.50
28thNick KataLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final02:10.74
29thGavin TurleyQueen Creek (AZ)Preliminary02:11.14
30thMako BennettBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Preliminary02:11.57
31stJordan PhelpsShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary02:11.74
32ndJordan PhelpsShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final02:12.09
33rdColin JudstraCatalina (Tucson, AZ)Preliminary02:13.00
34thAndrew RangelSeton Catholic (Chandler, AZ)Preliminary02:13.05
35thCole JordanCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary02:13.06
36thTyler ReznicekWickenburg (AZ)Preliminary02:13.27
37thJon ErbstoesserThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary02:14.68
38thRen PorterWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary02:15.34
39thJimmie RomeroHigley (Gilbert, AZ)Preliminary02:16.92
40thHugh JonesQueen Creek (AZ)Preliminary02:16.98
41stRobbie KoniecznyWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary02:17.64
42ndBlake WilliamsonFlagstaff (AZ)Preliminary02:17.66
43rdGeorge MuhnShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary02:18.00
44thJoshua CummingsShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary02:18.54
45thMarshall TannerShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary02:19.31
46thBrendan WuVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary02:19.68
47thStephen DavisCactus (Glendale, AZ)Preliminary02:20.74
Back To Top

500 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stCason FlygareQueen Creek (AZ)Final04:41.74
2ndCason FlygareQueen Creek (AZ)Preliminary04:45.32
3rdJosh DewhurstKofa (Yuma, AZ)Final04:47.15
4thJosh DewhurstKofa (Yuma, AZ)Preliminary04:48.03
5thBrooks FailCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final04:52.10
6thBrooks FailCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary04:55.50
7thMike HeinonenNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary04:57.29
8thAndy DuffieldCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final04:57.80
9thDevin WildfangVerrado (Buckeye, AZ)Final04:59.57
10thMike HeinonenNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final04:59.87
11thAndy DuffieldCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary05:00.76
12thJude HaycraftCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary05:00.89
13thDevin WildfangVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary05:01.26
14thChristopher WordenCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary05:02.01
15thJude HaycraftCampo Verde (Gilbert, AZ)Final05:02.11
16thChristopher WordenCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final05:02.34
17thOdhin BrynnelCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final05:06.20
18thLogan OsbornGila Ridge (Yuma, AZ)Final05:06.36
19thBridger BetzWilliams Field (Gilbert, AZ)Final05:06.39
20thOdhin BrynnelCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary05:07.93
21stBrent ZangCholla (Tucson, AZ)Preliminary05:08.15
22ndBrendan FinnCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary05:10.19
23rdBrendan FinnCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final05:11.76
24thBridger BetzWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary05:11.87
25thZabric KlineBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Preliminary05:12.15
26thBrent ZangCholla (Tucson, AZ)Final05:12.48
27thChristian CancinoFlagstaff (AZ)Final05:12.50
28thLogan OsbornGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary05:12.98
29thChristian CancinoFlagstaff (AZ)Preliminary05:13.71
30thPat WebbKingman (AZ)Preliminary05:13.78
31stJonathan KoppelCasa Grande (AZ)Preliminary05:14.48
32ndGriffin RoegerCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary05:17.20
33rdJoe LuckerSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary05:18.90
34thDallin FurnerQueen Creek (AZ)Preliminary05:21.60
35thNick KataLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary05:22.89
36thZabric KlineBourgade Catholic (Phoenix, AZ)Final05:23.10
37thDrew SansomDesert Christian (Tucson, AZ)Preliminary05:25.43
38thStanley HeiseyBuckeye (AZ)Preliminary05:26.77
39thTimothy GraunkeCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary05:29.01
40thDiego Del RiscoWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary05:30.19
41stEthan RuppenthalDesert Edge (Goodyear, AZ)Preliminary05:31.13
42ndNolan FrenchLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary05:32.68
43rdNathaniel BarrioThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary05:33.09
44thWesley ParksShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary05:33.44
45thFrancisco AguirreSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary05:34.38
46thJimmie RomeroHigley (Gilbert, AZ)Preliminary05:35.86
Back To Top

200 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Final01:29.20
2ndRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary01:30.98
3rdRelay TeamNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final01:31.33
4thRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Final01:31.42
5thRelay TeamPrescott (AZ)Final01:31.64
6thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:31.84
7thRelay TeamNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary01:31.98
8thRelay TeamPrescott (AZ)Preliminary01:32.48
9thRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary01:32.67
10thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary01:33.01
11thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:33.12
12thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final01:33.23
13thRelay TeamWickenburg (AZ)Final01:33.67
14thRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final01:34.10
15thRelay TeamCactus (Glendale, AZ)Preliminary01:34.16
16thRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final01:34.38
17thRelay TeamQueen Creek (AZ)Preliminary01:34.73
18thRelay TeamQueen Creek (AZ)Final01:34.79
19thRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary01:34.80
20thRelay TeamWickenburg (AZ)Preliminary01:34.84
21stRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary01:34.85
22ndRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:34.97
23rdRelay TeamCactus (Glendale, AZ)Final01:35.01
24thRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:35.10
25thRelay TeamHigley (Gilbert, AZ)Preliminary01:35.59
26thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary01:35.90
27thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Final01:35.92
28thRelay TeamCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary01:36.04
29thRelay TeamSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary01:37.59
30thRelay TeamHigley (Gilbert, AZ)Final01:37.87
31stRelay TeamEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:37.96
32ndRelay TeamCentral (Phoenix, AZ)Preliminary01:39.15
33rdRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:39.68
34thRelay TeamKofa (Yuma, AZ)Preliminary01:39.96
35thRelay TeamGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary01:40.03
36thRelay TeamGreenway (Phoenix, AZ)Preliminary01:40.20
37thRelay TeamFlorence (AZ)Preliminary01:41.01
38thRelay TeamSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final01:41.29
39thRelay TeamCasa Grande (AZ)Preliminary01:42.22
40thRelay TeamCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final01:42.59
Back To Top

200 Medley Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamQueen Creek (AZ)Final01:39.99
2ndRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final01:40.41
3rdRelay TeamQueen Creek (AZ)Preliminary01:40.99
4thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final01:42.19
5thRelay TeamPrescott (AZ)Final01:42.25
6thRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary01:42.47
7thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary01:42.70
8thRelay TeamNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Final01:42.92
9thRelay TeamPrescott (AZ)Preliminary01:43.17
10thRelay TeamNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary01:43.43
11thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Final01:44.35
12thRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final01:44.74
13thRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary01:45.04
14thRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary01:45.25
15thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary01:45.29
16thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final01:45.62
17thRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final01:45.79
18thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary01:46.01
19thRelay TeamHigley (Gilbert, AZ)Preliminary01:46.02
20thRelay TeamHigley (Gilbert, AZ)Final01:46.82
21stRelay TeamCasa Grande (AZ)Final01:48.55
22ndRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary01:49.54
23rdRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Final01:49.55
24thRelay TeamCasa Grande (AZ)Preliminary01:49.56
25thRelay TeamEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Final01:50.22
26thRelay TeamEstrella Foothills (Goodyear, AZ)Preliminary01:50.63
27thRelay TeamSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary01:50.84
28thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final01:51.23
29thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary01:51.44
30thRelay TeamThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary01:52.30
31stRelay TeamFlorence (AZ)Preliminary01:52.33
32ndRelay TeamThunderbird (Phoenix, AZ)Final01:52.49
33rdRelay TeamSunrise Mountain (Peoria, AZ)Final01:52.56
34thRelay TeamWickenburg (AZ)Preliminary01:53.16
35thRelay TeamVerrado (Buckeye, AZ)Preliminary01:53.35
36thRelay TeamGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary01:54.19
37thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary01:57.77
38thRelay TeamCactus (Glendale, AZ)Preliminary01:58.62
39thRelay TeamCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary02:05.50
Back To Top

400 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamQueen Creek (AZ)Final03:18.71
2ndRelay TeamQueen Creek (AZ)Preliminary03:19.64
3rdRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Final03:20.23
4thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Final03:20.66
5thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Final03:20.88
6thRelay TeamCatalina Foothills (Tucson, AZ)Preliminary03:22.74
7thRelay TeamLake Havasu (Lake Havasu City, AZ)Preliminary03:23.60
8thRelay TeamSaguaro (Scottsdale, AZ)Preliminary03:23.82
9thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Final03:24.63
10thRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Final03:26.44
11thRelay TeamWilliams Field (Gilbert, AZ)Preliminary03:27.75
12thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Final03:28.04
13thRelay TeamCampo Verde (Gilbert, AZ)Preliminary03:28.64
14thRelay TeamNorthland Prep Academy (Flagstaff, AZ)Preliminary03:29.63
15thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Final03:29.64
16thRelay TeamCactus (Glendale, AZ)Preliminary03:29.78
17thRelay TeamWickenburg (AZ)Final03:29.84
18thRelay TeamCanyon del Oro (Tucson, AZ)Preliminary03:30.57
19thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Final03:30.58
20thRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Final03:31.14
21stRelay TeamCactus (Glendale, AZ)Final03:31.28
22ndRelay TeamSalpointe Catholic (Tucson, AZ)Preliminary03:31.66
23rdRelay TeamWickenburg (AZ)Preliminary03:31.82
24thRelay TeamCanyon del Oro (Tucson, AZ)Final03:31.90
25thRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Final03:32.10
26thRelay TeamRed Rock (Sedona, AZ)Preliminary03:33.25
27thRelay TeamGilbert Classical Academy (Gilbert, AZ)Preliminary03:33.64
28thRelay TeamShadow Mountain (Phoenix, AZ)Preliminary03:34.16
29thRelay TeamBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Final03:34.28
30thRelay TeamBradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ)Preliminary03:35.58
31stRelay TeamHigley (Gilbert, AZ)Preliminary03:37.22
32ndRelay TeamGila Ridge (Yuma, AZ)Preliminary03:37.46
33rdRelay TeamCasa Grande (AZ)Preliminary03:38.37
34thRelay TeamThunderbird (Phoenix, AZ)Preliminary03:39.83
35thRelay TeamMingus (Cottonwood, AZ)Preliminary03:44.51
36thRelay TeamSunrise Mountain (Peoria, AZ)Preliminary03:46.72
37thRelay TeamNotre Dame Prep (Scottsdale, AZ)Preliminary03:47.55
38thRelay TeamPrescott (AZ)Preliminary04:04.91