Multi Teams @ October Qualifer (Chandler, AZ)

Boys Varsity Swimming Fall 14-15 · 10/16/2014 Time TBA
NamePts by EventForfeitTotalPlace
Desert Ridge3171
Casa Grande1702
Kellis1583
Arete Prep116
Pusch Ridge Christian Academy95
Combs82
Gilbert Christian75
Florence75
Peoria72
American Leadership Academy56
Canyon State Academy53
Fredonia23
Coolidge21
Mountain Pointe16
Poston Butte8

Best Times by Event

Back To Top

One-Meter

PlaceNameSchoolRoundDODTotal Points
1stJordon NelsonMountain Pointe (Phoenix, AZ)Final411.65
2ndMatthew DanfordCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final241.15
3rdAlex CorleyCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final211.05
4thMatthew PoseyDesert Ridge (Mesa, AZ)Final0.00
5thChandler RicksDesert Ridge (Mesa, AZ)Final0.00
6thJustin HenryCasa Grande (AZ)Final0.00
Back To Top

50 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Final00:22.27
2ndQuinn McElroyKellis (Glendale, AZ)Final00:23.28
3rdLogan ThomasDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:24.38
4thChristian De AlejandroPeoria (AZ)Final00:24.58
5thRaul DeCostaFlorence (AZ)Final00:25.33
6thJarren HeikenCombs (San Tan Valley, AZ)Final00:25.40
7thJoshua HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Final00:25.59
8thAlexander RobisonDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:25.74
9thJacob NuckolsDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:26.05
10thAdam StoutFlorence (AZ)Final00:26.23
11thDevon VendettiFlorence (AZ)Final00:26.43
12thDalton HesselschwerdtKellis (Glendale, AZ)Final00:26.60
13thEthan EntricanPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:26.73
14thZac WaiteFredonia (AZ)Final00:26.76
15thTanner MannKellis (Glendale, AZ)Final00:26.88
16thTommy WahlPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:27.43
17thStock CarlosKellis (Glendale, AZ)Final00:27.66
18thSpencer BrinkerhoffDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:27.90
19thRaymie RashPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:28.05
20thDevon SmithCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final00:28.06
21stChandler CurtisPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final00:28.85
22ndCaleb GleghornCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final00:29.01
23rdMatthew DanfordCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final00:29.04
24thJD HilnerPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final00:29.10
25thSteven BejaranoCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final00:29.15
26thLuke LowickiArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:29.98
27thPhilip CluffFredonia (AZ)Final00:30.02
28thNoah MurrayAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final00:30.09
29thAlex WoodAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final00:30.24
30thMarc MalovozArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:30.99
31stJoey MisiaszekPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final00:32.08
32ndSage EsittyCoolidge (AZ)Final00:32.09
33rdJonathan FindlayCombs (San Tan Valley, AZ)Final00:32.79
34thCaleb CacerasGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final00:33.97
35thZachary DeckerArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:34.94
Back To Top

100 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stQuinn McElroyKellis (Glendale, AZ)Final00:52.22
2ndJake ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final00:52.36
3rdJonathan KoppelCasa Grande (AZ)Final00:54.78
4thLogan ThomasDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:55.76
5thCaden SundtGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final00:56.24
6thWilliam SteveCasa Grande (AZ)Final00:56.79
7thAlexander RobisonDesert Ridge (Mesa, AZ)Final00:57.34
8thJarren HeikenCombs (San Tan Valley, AZ)Final00:57.44
9thDevon VendettiFlorence (AZ)Final00:58.14
10thJustin FinicumFredonia (AZ)Final01:00.30
11thJoshua HaynesCombs (San Tan Valley, AZ)Final01:00.32
12thEthan EntricanPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:00.57
13thJonathan ElleyGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final01:01.10
14thStephen GirouxArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:01.36
15thJosiah PanneckPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:02.12
16thSpencer BrinkerhoffDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:02.19
17thStock CarlosKellis (Glendale, AZ)Final01:02.59
18thShawn JordanKellis (Glendale, AZ)Final01:03.22
19thDevon SmithCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final01:04.82
20thColton DayleyDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:05.22
21stJD HilnerPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final01:06.59
22ndRyan HofschneiderKellis (Glendale, AZ)Final01:07.19
23rdKyler MartinsonAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:07.50
24thRyan ChapmanPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final01:07.56
25thAngelo OulmanCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final01:11.24
26thPaden NevittPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final01:12.99
27thJacob BurkAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:14.20
28thCandler AglerAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:14.53
29thTyler GrossGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final01:15.74
30thJens HartPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:16.56
31stKorbin RoulstanCoolidge (AZ)Final01:18.54
32ndBrian ScottFlorence (AZ)Final01:21.74
33rdNoah MurrayAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:23.40
34thClay BurrowsFredonia (AZ)Final01:27.04
35thEmmanuel RogersFlorence (AZ)Final01:37.54
36thGavin AbrahamCoolidge (AZ)Final01:40.68
Back To Top

100 Breast

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stGrant SugaskiCasa Grande (AZ)Final01:00.30
2ndTanner BowmanDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:07.97
3rdJake ZajdzinskiArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:09.49
4thJacob NuckolsDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:16.58
5thBrian MoissonnierPeoria (AZ)Final01:17.63
6thJackson KriloffDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:18.09
7thCargen ShepardKellis (Glendale, AZ)Final01:18.14
8thCarson CrumAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:18.23
9thDomenic MazzaCombs (San Tan Valley, AZ)Final01:18.43
10thStephen GirouxArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:19.28
11thRyan HofschneiderKellis (Glendale, AZ)Final01:20.50
12thHayden BrinkerhoffCoolidge (AZ)Final01:20.75
13thLuke BrownleeDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:21.20
14thAdam StoutFlorence (AZ)Final01:22.49
15thDalton HesselschwerdtKellis (Glendale, AZ)Final01:22.68
16thKade LinesCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final01:23.76
17thBrigs HeslerAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:24.33
18thPaden NevittPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final01:31.93
19thJay NelsestuenPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:32.65
20thMarc MalovozArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:35.29
21stDavid PerezCoolidge (AZ)Final01:39.85
22ndJake ToolePusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:41.50
23rdJens HartPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:48.50
24thJoshua WahlPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:06.06
Back To Top

100 Back

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stKegan SnoddyDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:00.67
2ndGrant WilsonArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:11.47
3rdAdam CobbDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:12.29
4thTanner MannKellis (Glendale, AZ)Final01:13.25
5thJonathan ElleyGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final01:14.77
6thChad RaymondDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:14.84
7thZac WaiteFredonia (AZ)Final01:16.49
8thJosiah PanneckPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:16.69
9thHayden BrinkerhoffCoolidge (AZ)Final01:20.30
10thColton DayleyDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:23.08
11thTyler GrossGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final01:23.38
12thGabe DickersonAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:26.46
13thChandler JacksonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:27.20
14thGabriel MadridCoolidge (AZ)Final01:29.01
15thJonathan FindlayCombs (San Tan Valley, AZ)Final01:29.20
16thGunner SparksAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:34.14
17thJoey MisiaszekPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:39.72
18thClay BurrowsFredonia (AZ)Final01:54.02
Back To Top

100 Fly

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stAaron GeorgeCasa Grande (AZ)Final01:01.39
2ndTrevor ScottFlorence (AZ)Final01:02.11
3rdJared WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:02.12
4thJoshua RiversPeoria (AZ)Final01:02.77
5thChase GloschatDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:04.40
6thGarrison MuellerArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:05.05
7thJustin FinicumFredonia (AZ)Final01:06.12
8thAdam CobbDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:09.08
9thConnor RaymondDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:16.40
10thAustin BullettsFredonia (AZ)Final01:18.64
11thIsaac IniguezArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:19.51
12thJay NelsestuenPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:21.40
13thSage EsittyCoolidge (AZ)Final01:23.15
14thJosh LewisPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final01:23.66
15thCollin GlennAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:26.61
16thDavid PerezCoolidge (AZ)Final01:29.93
Back To Top

200 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stAnthony MorenoKellis (Glendale, AZ)Final01:55.31
2ndAaron GeorgeCasa Grande (AZ)Final01:58.16
3rdKegan SnoddyDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:59.73
4thCaden SundtGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final02:02.50
5thTanner BowmanDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:02.56
6thRyan SellersDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:02.83
7thAlex HalesDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:07.30
8thGarrison MuellerArete Prep (Gilbert, AZ)Final02:11.60
9thCaleb GlennAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:25.31
10thAustin BullettsFredonia (AZ)Final02:30.18
11thIsaac IniguezArete Prep (Gilbert, AZ)Final02:31.02
12thNoah FousaeAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:31.59
13thPhilip CluffFredonia (AZ)Final02:34.35
14thJoseph DeBrattoArete Prep (Gilbert, AZ)Final02:34.65
15thPressley BlakeKellis (Glendale, AZ)Final02:38.74
16thDylan WallaceAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:40.35
17thAngelo OulmanCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final02:43.72
18thHayden WoodardCombs (San Tan Valley, AZ)Final02:49.03
19thCaleb CacerasGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final02:57.02
20thBrian ScottFlorence (AZ)Final02:58.39
21stChandler JacksonPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:59.86
22ndJake ToolePusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final03:00.87
23rdJoshua WahlPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final03:11.70
Back To Top

200 Individual Medley

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stJoshua RiversPeoria (AZ)Final02:24.16
2ndJared WeinbergerPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:27.52
3rdCargen ShepardKellis (Glendale, AZ)Final02:27.72
4thJackson KriloffDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:28.51
5thMitchel WorthingtonDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:34.64
6thDomenic MazzaCombs (San Tan Valley, AZ)Final02:35.20
7thLuke BrownleeDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:36.02
8thCarson CrumAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:38.04
9thChad RaymondDesert Ridge (Mesa, AZ)Final02:39.49
10thUlises IniguezArete Prep (Gilbert, AZ)Final02:39.85
11thBradley ScureiGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final02:45.21
12thDalton BakerFlorence (AZ)Final02:54.26
13thBrigs HeslerAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:57.01
14thJosh LewisPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final03:03.28
Back To Top

500 Free

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stAnthony MorenoKellis (Glendale, AZ)Final05:11.12
2ndJonathan KoppelCasa Grande (AZ)Final05:34.27
3rdRyan SellersDesert Ridge (Mesa, AZ)Final05:36.15
4thWilliam SteveCasa Grande (AZ)Final05:49.10
5thAlex HalesDesert Ridge (Mesa, AZ)Final05:53.51
6thMitchel WorthingtonDesert Ridge (Mesa, AZ)Final06:10.95
7thCaleb GlennAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final06:40.34
8thConnor RaymondDesert Ridge (Mesa, AZ)Final06:42.94
9thTommy WahlPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final06:43.93
10thRaymie RashPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final06:48.28
11thBradley ScureiGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final06:59.01
12thNoah FousaeAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final07:02.27
13thGabriel MadridCoolidge (AZ)Final07:19.67
14thHayden WoodardCombs (San Tan Valley, AZ)Final08:12.63
15thZachary DeckerArete Prep (Gilbert, AZ)Final09:08.56
Back To Top

200 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamCasa Grande (AZ)Final01:37.86
2ndRelay TeamKellis (Glendale, AZ)Final01:40.50
3rdRelay TeamPeoria (AZ)Final01:42.18
4thRelay TeamDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:42.80
5thRelay TeamCombs (San Tan Valley, AZ)Final01:43.04
6thRelay TeamFlorence (AZ)Final01:44.37
7thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final01:51.20
8thRelay TeamArete Prep (Gilbert, AZ)Final01:53.26
9thRelay TeamCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final01:54.11
10thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final01:55.57
11thRelay TeamCoolidge (AZ)Final02:06.05
12thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:15.89
13thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:24.59
14thRelay TeamPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final02:41.84
Back To Top

200 Medley Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamCasa Grande (AZ)Final01:48.38
2ndRelay TeamDesert Ridge (Mesa, AZ)Final01:50.10
3rdRelay TeamKellis (Glendale, AZ)Final01:57.96
4thRelay TeamArete Prep (Gilbert, AZ)Final02:01.60
5thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final02:07.02
6thRelay TeamGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final02:09.83
7thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final02:14.32
8thRelay TeamCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final02:16.46
9thRelay TeamPoston Butte (San Tan Valley, AZ)Final02:20.02
10thRelay TeamCoolidge (AZ)Final02:20.67
Back To Top

400 Free Relay

PlaceNameSchoolRoundSplitsTime
1stRelay TeamDesert Ridge (Mesa, AZ)Final03:36.76
2ndRelay TeamCombs (San Tan Valley, AZ)Final03:56.34
3rdRelay TeamFlorence (AZ)Final03:59.40
4thRelay TeamArete Prep (Gilbert, AZ)Final04:00.82
5thRelay TeamGilbert Christian (Gilbert, AZ)Final04:12.78
6thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final04:16.04
7thRelay TeamKellis (Glendale, AZ)Final04:20.39
8thRelay TeamCanyon State Academy (Queen Creek, AZ)Final04:26.82
9thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final04:26.89
10thRelay TeamCoolidge (AZ)Final05:08.82
11thRelay TeamAmerican Leadership Academy (Queen Creek, AZ)Final05:13.20
12thRelay TeamPusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ)Final05:22.33