2017 CHSAA Class 1A State Championships (Lakewood, CO)

Boys Varsity Track & Field Spring 16-17 · Saturday, May 20, 2017
Place School Score

Best Finishes by Event

Back To Top

100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stBowman EllisSpringfieldFinal101.6000:11.34
1stDarias HarmsSimlaFinal81.6000:11.34
3rdJojo BorkHeritage ChristianFinal71.6000:11.35
4thCaid SmithGenoa-HugoFinal61.6000:11.51
5thDarian HerreraMcClaveFinal51.6000:11.52
6thTrevor WarrenLa VetaFinal41.6000:11.59
7thRiley MooreLake City CommunityFinal31.6000:11.72
8thCameron KlannFlaglerFinal21.6000:11.73
Back To Top

200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stBowman EllisSpringfieldFinal102.8000:22.94
2ndDarian HerreraMcClaveFinal82.8000:23.22
3rdJojo BorkHeritage ChristianFinal62.8000:23.31
3rdRiley MooreLake City CommunityFinal72.8000:23.31
5thTrevor WarrenLa VetaFinal52.8000:23.40
6thDarian WagnerArickareeFinal42.8000:23.41
7thJosh DamirHeritage ChristianFinal32.8000:23.79
8thCasper FreedleCreedeFinal22.8000:24.01
9thCaden ParkerEadsFinal12.8000:26.76
Back To Top

400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stErick Enriquez-AcostaIdaliaFinal1000:50.05
2ndAlex RamosHollyFinal800:51.37
3rdCaid SmithGenoa-HugoFinal700:51.52
4thRiley MooreLake City CommunityFinal600:52.37
5thBryar MorganKiowaFinal500:52.60
6thRyland HowardSimlaFinal400:52.80
7thJoseph WilcoxEvangelical ChristianFinal300:52.81
8thMicah CraneSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Final200:53.43
9thBowman EllisSpringfieldFinal100:53.50
DNPMicah CraneSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Preliminary00:53.88
DNPCody WilsonPeetzPreliminary00:55.57
Back To Top

800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stErick Enriquez-AcostaIdaliaFinal1002:00.87
2ndMicah CraneSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Final802:03.42
3rdIzaac BorchersLake City CommunityFinal702:03.54
4thEric MorganLa VetaFinal602:05.96
5thBeau DukesSpringfieldFinal502:06.60
6thSteven BatorIdaliaFinal402:07.00
7thGabe MurphyLake City CommunityFinal302:07.19
8thIsaiah BowsherHeritage ChristianFinal202:07.36
9thJoel KargCotopaxiFinal102:08.89
10thKelsey MontagueSimlaFinal02:08.99
11thKurt VollCotopaxiFinal02:09.35
Back To Top

1600 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stIzaac BorchersLake City CommunityFinal1004:44.52
2ndSeth BruxvoortHeritage ChristianFinal804:49.46
3rdIsaiah BowsherHeritage ChristianFinal704:50.65
3rdGabe MurphyLake City CommunityFinal604:50.65
5thKeaton CaseHeritage ChristianFinal504:53.57
6thErick Enriquez-AcostaIdaliaFinal404:54.84
7thBraden AndersonHaxtunFinal304:55.03
8thJohnathan MurphyWileyFinal204:58.08
9thDustin RobinsonPrimeroFinal105:05.61
10thJosh KeiperPawneeFinal05:10.05
11thMicah CraneSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Final05:21.69
Back To Top

3200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stSeth BruxvoortHeritage ChristianFinal1010:16.93
2ndIsaiah BowsherHeritage ChristianFinal810:23.61
3rdIzaac BorchersLake City CommunityFinal710:25.88
4thKeaton CaseHeritage ChristianFinal610:36.22
5thGabe MurphyLake City CommunityFinal510:36.28
6thMax SalimanShining MountainFinal410:45.11
7thJohnathan MurphyWileyFinal311:02.87
8thBraden AndersonHaxtunFinal211:10.97
9thElario EntwistlePlateau ValleyFinal111:14.23
10thCadin HebberdSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Final11:17.71
11thHunter HermsenHeritage ChristianFinal11:31.68
12thKellan SalemHeritage ChristianFinal11:43.74
Back To Top

110 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stBlayden FletcherNorth ParkFinal100.2000:15.65
2ndJosh HaddockSpringfieldFinal80.2000:15.67
3rdHunter NovessDe BequeFinal70.2000:15.85
4thArlo GarnerCotopaxiFinal60.2000:15.94
5thCade HoldenGranadaFinal50.2000:16.56
6thBryce SchnugPawneeFinal40.2000:16.75
7thDillon PalmgrenSangre de CristoFinal30.2000:16.84
8thConnor SalemHeritage ChristianFinal20.2000:16.96
9thJosh DamirHeritage ChristianFinal10.2000:17.66
Back To Top

300 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stJosh DamirHeritage ChristianFinal1000:42.21
2ndCade HoldenGranadaFinal800:42.91
3rdNoel PizanaNorth ParkFinal700:44.04
4thNicholas KnutsonGenoa-HugoFinal600:44.12
5thFred TurnerEadsFinal500:45.10
6thConnor SalemHeritage ChristianFinal400:45.40
Back To Top

4 x 100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stSimla Relay TeamSimlaFinal00:45.44
2ndNorth Park Relay TeamNorth ParkFinal00:45.54
3rdMcClave Relay TeamMcClaveFinal00:45.87
4thHeritage Christian Relay TeamHeritage ChristianFinal00:46.16
5thGranada Relay TeamGranadaFinal00:46.31
6thDe Beque Relay TeamDe BequeFinal00:46.38
7thLa Veta Relay TeamLa VetaFinal00:46.77
8thFlagler Relay TeamFlaglerFinal00:47.53
9thCotopaxi Relay TeamCotopaxiFinal00:48.47
Back To Top

4 x 200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stHeritage Christian Relay TeamHeritage ChristianFinal01:33.08
2ndHaxtun Relay TeamHaxtunFinal01:33.81
3rdMcClave Relay TeamMcClaveFinal01:34.03
4thCotopaxi Relay TeamCotopaxiFinal01:34.23
5thNorth Park Relay TeamNorth ParkFinal01:34.77
6thSpringfield Relay TeamSpringfieldFinal01:35.29
7thLa Veta Relay TeamLa VetaFinal01:35.44
8thFlagler Relay TeamFlaglerFinal01:41.16
9thLake City Community Relay TeamLake City CommunityFinal01:51.65
Back To Top

4 x 400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stCotopaxi Relay TeamCotopaxiFinal03:38.18
2ndNorth Park Relay TeamNorth ParkFinal03:38.79
3rdSimla Relay TeamSimlaFinal03:39.02
4thHaxtun Relay TeamHaxtunFinal03:45.18
5thPeetz Relay TeamPeetzFinal03:45.98
6thHolly Relay TeamHollyFinal03:46.22
7thHeritage Christian Relay TeamHeritage ChristianFinal03:47.07
8thEads Relay TeamEadsFinal03:58.07
9thLake City Community Relay TeamLake City CommunityFinal04:04.97
Back To Top

4 x 800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stLake City Community Relay TeamLake City CommunityFinal08:39.06
2ndIdalia Relay TeamIdaliaFinal08:45.01
3rdHeritage Christian Relay TeamHeritage ChristianFinal08:46.86
4thCotopaxi Relay TeamCotopaxiFinal08:51.36
5thHolly Relay TeamHollyFinal08:51.47
6thKiowa Relay TeamKiowaFinal09:02.76
7thBethune Relay TeamBethuneFinal09:06.43
8thMcClave Relay TeamMcClaveFinal09:07.52
9thFleming Relay TeamFlemingFinal09:08.96
10thPlateau Valley Relay TeamPlateau ValleyFinal09:13.98
11thCheyenne Wells Relay TeamCheyenne WellsFinal09:15.22
12thEads Relay TeamEadsFinal09:16.94
Back To Top

Long Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stDrew EllisPawneeFinal10-2.6020' 5.00"
2ndBryce SchnugPawneeFinal80.0019' 9.00"
3rdJaxson BrownHaxtunFinal7-2.3019' 5.75"
4thAlex VandenbarkFlemingFinal61.5019' 1.00"
5thNando CandelariaDe BequeFinal5-2.9018' 11.50"
6thWyatt TezakCotopaxiFinal4-0.5018' 8.25"
7thZach HaaseEadsFinal3-0.6018' 5.75"
8thMarcus MazerallSimlaFinal20.8018' 3.25"
9thNicholas KnutsonGenoa-HugoFinal10.6016' 11.00"
Back To Top

Triple Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stPhillip PickardStrattonFinal101.3042' 9.75"
2ndAlex VandenbarkFlemingFinal81.7042' 2.00"
3rdDrew EllisPawneeFinal71.3041' 9.25"
4thMarcus MazerallSimlaFinal60.0040' 10.25"
5thZach HaaseEadsFinal50.8040' 7.25"
6thChris AtheyLake City CommunityFinal42.2040' 5.25"
7thBlayden FletcherNorth ParkFinal31.5040' 1.75"
8thWyatt TezakCotopaxiFinal21.4039' 10.50"
9thRyan SchaeferHaxtunFinal10.8039' 6.25"
10thKelsey MontagueSimlaFinal0.8038' 6.00"
Back To Top

High Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stIan BeckettMcClaveFinal106' 1.00"
2ndNic MartinNorth ParkFinal86' 0.00"
3rdRyan SchaeferHaxtunFinal55' 10.00"
3rdKillian HisamOtisFinal75' 10.00"
3rdChris AtheyLake City CommunityFinal65' 10.00"
6thCasper FreedleCreedeFinal35' 8.00"
6thJade CassPawneeFinal45' 8.00"
8thDrew YochumCherawFinal25' 6.00"
8thQuade PeltonCheyenne WellsFinal15' 6.00"
Back To Top

Pole Vault

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stRegnor VondedenrothCreedeFinal1012' 9.00"
1stTommy HarmonPikes Peak ChristianFinal812' 9.00"
3rdTate GobleOtisFinal711' 9.00"
3rdJack ColvinShining MountainFinal611' 9.00"
5thLandston SchaffertOtisFinal511' 3.00"
6thDiego MadridBethuneFinal410' 9.00"
6thSteven BatorIdaliaFinal10' 9.00"
6thIvan CordovaIdaliaFinal110' 9.00"
6thReid HillShining MountainFinal410' 9.00"
6thHowie SeimShining MountainFinal210' 9.00"
Back To Top

Shot Put

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stMarco RamosArickareeFinal1044' 2.00"
2ndTanner FreelSangre de CristoFinal843' 9.00"
3rdCody LyonsCotopaxiFinal743' 3.50"
4thJake TrujilloMcClaveFinal641' 8.00"
5thColter EngelbrechtCheyenne WellsFinal541' 5.00"
6thDerek KlassenDeer TrailFinal440' 5.00"
7thKeylan DraconOtisFinal339' 9.50"
8thEnrique GutierrezSouth Baca [Campo/Vilas/Pritchett]Final239' 8.75"
9thJoel WagnerArickareeFinal139' 0.25"
10thDevon JaraGranadaFinal36' 5.00"
Back To Top

Discus

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stMarco RamosArickareeFinal10129' 7.00"
2ndDevon JaraGranadaFinal8127' 10.00"
3rdJT BorundaSpringfieldFinal7127' 0.00"
4thCasper FreedleCreedeFinal6121' 9.00"
5thPeyton UhrigOtisFinal5121' 4.00"
6thJake TrujilloMcClaveFinal4119' 11.00"
7thRegnor VondedenrothCreedeFinal3118' 10.00"
8thRogelio MezaNorth ParkFinal2111' 9.00"
9thCody LyonsCotopaxiFinal1110' 6.00"