John Tate Invitational (Pueblo, CO)

Boys Varsity Track & Field Spring 17-18 · Saturday, April 7, 2018
Place School Score

Best Finishes by Event

Back To Top

100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stThomas PannunzioPueblo SouthFinal10-0.9000:11.29
2ndJustin DwinellCoronadoFinal8-0.9000:11.34
3rdD'ante GilesFountain-Fort CarsonFinal6-0.9000:11.39
4thJayden OmiManitou SpringsFinal10-1.4000:11.43
5thDonald ArmsteadPine CreekFinal5-0.9000:11.51
6thRaymond CammelCanon CityFinal4-0.9000:11.63
7thNathan BroadbentWidefieldFinal3-0.9000:11.74
7thDarias HarmsSimlaFinal8-1.4000:11.74
9thDilan VillaTrinidadFinal6-1.4000:11.75
10thDylan HillikerBayfieldFinal5-1.4000:11.82
11thKyle RoweHoehneFinal4-1.4000:11.88
12thMyreik GoodwinWidefieldFinal2-0.9000:11.89
13thRayshawn DearmonSt. Mary'sFinal3-1.4000:11.95
13thCedric TillmanPueblo SouthFinal1-0.9000:11.95
15thAntonio ChavezLa JuntaFinal2-1.4000:12.07
16thStephen BantilingSwallows Charter AcademyFinal1-1.4000:12.09
DNPThomas PannunzioPueblo SouthPreliminary2.7000:11.12
DNPDonald ArmsteadPine CreekPreliminary3.7000:11.21
DNPJustin DwinellCoronadoPreliminary-2.6000:11.26
DNPNathan BroadbentWidefieldPreliminary3.7000:11.43
DNPJayden OmiManitou SpringsPreliminary-2.1000:11.51
DNPRaymond CammelCanon CityPreliminary2.7000:11.51
DNPD'ante GilesFountain-Fort CarsonPreliminary0.5000:11.59
DNPDylan HillikerBayfieldPreliminary-2.1000:11.67
DNPMyreik GoodwinWidefieldPreliminary3.7000:11.72
DNPCedric TillmanPueblo SouthPreliminary0.5000:11.72
DNPVinny ChiaritoPueblo CountyPreliminary2.7000:11.73
DNPDavid MoorePine CreekPreliminary-2.6000:11.73
DNPTristan BurrisSierraPreliminary-2.6000:11.74
DNPDarias HarmsSimlaPreliminary0.9000:11.84
DNPKyle RoweHoehnePreliminary1.3000:11.84
DNPAntonio ChavezLa JuntaPreliminary1.3000:11.86
DNPNoah VidmarCanon CityPreliminary3.7000:11.86
DNPRandain PextonSierraPreliminary-2.6000:11.90
DNPDilan VillaTrinidadPreliminary-2.1000:11.91
DNPDeondre RitterFountain-Fort CarsonPreliminary0.5000:11.92
DNPNick MontoyaPueblo CentennialPreliminary2.7000:11.95
DNPDominic MussoPueblo CountyPreliminary3.7000:11.95
DNPRayshawn DearmonSt. Mary'sPreliminary-2.1000:12.08
DNPMarcus DanielsSand CreekPreliminary0.5000:12.09
DNPHunter NettlesPueblo WestPreliminary3.7000:12.09
DNPDavid GonzalesPueblo CentennialPreliminary2.7000:12.10
DNPIsaiah RobinsonPalmerPreliminary0.5000:12.13
DNPStephen BantilingSwallows Charter AcademyPreliminary0.9000:12.21
DNPDaymion RichardHarrisonPreliminary3.7000:12.23
DNPDeamon RichardHarrisonPreliminary-2.6000:12.25
DNPOrlando MondragonPueblo EastPreliminary-2.6000:12.32
DNPSey Doe HtooCoronadoPreliminary-2.6000:12.32
DNPJared AragonPueblo WestPreliminary3.7000:12.37
DNPThomas WaggnerPueblo EastPreliminary0.5000:12.38
DNPHank MyersPalmerPreliminary2.7000:12.42
DNPBraulio DavalosGunnisonPreliminary-2.1000:12.45
DNPDante GarvinSand CreekPreliminary0.5000:12.54
DNPAdam ComptonSwallows Charter AcademyPreliminary0.9000:12.56
DNPAidan HulbertGunnisonPreliminary1.3000:12.66
DNPXavier KingPueblo CentralPreliminary0.9000:12.68
DNPDrayden AyalaPueblo CentralPreliminary1.3000:12.74
DNPThor SchifferFowlerPreliminary-2.1000:12.89
DNPQuentin BilbaoSt. Mary'sPreliminary0.9000:12.92
DNPDane AllsworthLa JuntaPreliminary-2.1000:13.00
DNPJared BauerCrowley CountyPreliminary1.3000:13.08
DNPEli HoehneManitou SpringsPreliminary-2.1000:13.10
DNPDennis DonohuePrimeroPreliminary1.3000:13.25
DNPChristian PtolemySwinkPreliminary-2.1000:13.25
DNPRosendo LagunasTrinidadPreliminary-2.1000:13.30
DNPIsaiah TorresFlorencePreliminary-2.1000:13.44
DNPIra PlankHoehnePreliminary-2.1000:13.45
DNPTyler AmrheinSwinkPreliminary0.9000:13.57
DNPKevin SuarezCrowley CountyPreliminary1.3000:13.62
DNPSeth BergsmaCalhanPreliminary-2.1000:13.70
DNPMichael GettnerCalhanPreliminary-2.1000:14.08
DNPConnor LutzPrimeroPreliminary-2.1000:14.40
DNPElijah CrouchFlorencePreliminary0.9000:14.43
DNPNathan ThiemanSimlaPreliminary1.3000:16.77
Back To Top

200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stJalen LyonFountain-Fort CarsonFinal10-2.6000:21.91
2ndDeondre RitterFountain-Fort CarsonFinal8-2.6000:22.07
3rdJayden OmiManitou SpringsFinal103.5000:22.68
4thJustin DwinellCoronadoFinal6-2.6000:22.97
5thDonald ArmsteadPine CreekFinal5-2.6000:23.21
6thThomas PannunzioPueblo SouthFinal4-2.6000:23.27
7thMaxwell LofyPine CreekFinal3-2.6000:23.30
8thRaymond CammelCanon CityFinal2-2.0000:23.46
9thJacob YatesHoehneFinal83.5000:23.47
10thKyle RoweHoehneFinal63.5000:23.72
11thWyatt BuhrLa JuntaFinal53.5000:23.79
12thDawson HeideBayfieldFinal4-2.1000:23.86
13thLane WalterCrowley CountyFinal33.5000:23.90
14thIsaiah AragonPueblo CentralFinal23.5000:24.09
15thDarias HarmsSimlaFinal13.5000:24.10
15thWilliam WhiteCoronadoFinal1-2.0000:24.10
17thMaleik GoldmanSierraFinal-3.1000:24.17
18thElijah SmithPueblo CentennialFinal-2.0000:24.19
19thJoel CarpenterSimlaFinal3.5000:24.25
20thScerek RomeroGunnisonFinal1.4000:24.33
21stDavid RansonPueblo CountyFinal-2.0000:24.39
22ndBlake BrooksSierraFinal-2.0000:24.45
23rdBrannon HarrisCrowley CountyFinal1.4000:24.49
24thAdonijah DavisSand CreekFinal0.8000:24.52
25thShea MarxBayfieldFinal-0.8000:24.61
26thKyle LovePueblo CentennialFinal-3.1000:24.89
27thXavier SweatmanPalmerFinal-3.1000:25.18
28thIsaiah TorresFlorenceFinal-2.1000:25.23
29thAdam ComptonSwallows Charter AcademyFinal-2.2000:25.40
30thJackson DickensonPueblo SouthFinal-3.1000:25.52
31stGene LechugaTrinidadFinal1.4000:25.55
32ndAureias DrewPueblo CentralFinal1.4000:25.64
33rdAidan HulbertGunnisonFinal1.4000:25.81
34thBrandon ElbertCanon CityFinal-3.1000:25.85
35thJames ReederLa JuntaFinal-2.1000:25.86
36thByrd McCarleyManitou SpringsFinal1.4000:26.04
37thChris ColbertRyeFinal-2.1000:26.09
38thEvan ArrowsmithPalmerFinal0.8000:26.19
39thGabriel MurdockPueblo WestFinal0.8000:26.20
40thThor SchifferFowlerFinal-2.1000:26.39
41stIzaiah JordanSand CreekFinal0.8000:26.49
42ndDominic DevoreFowlerFinal1.4000:26.96
43rdAlex GardunoSt. Mary'sFinal-2.2000:27.11
44thMichael ZhangSt. Mary'sFinal-2.2000:27.18
45thCarson CrainRyeFinal-2.1000:27.23
46thEvan HeardFlorenceFinal-2.1000:28.19
47thWyatt GardnerPrimeroFinal-0.8000:29.43
48thXian SanchezTrinidadFinal-0.8000:33.27
Back To Top

400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stTyrese VanHorneHarrisonFinal1000:47.91
2ndJason FarrellFountain-Fort CarsonFinal800:49.45
3rdDevon WashingtonHarrisonFinal600:49.83
4thJayden OmiManitou SpringsFinal1000:50.95
5thTrevan CollinsPueblo SouthFinal500:51.06
6thDawson HeideBayfieldFinal800:51.73
7thMichael JonesFountain-Fort CarsonFinal400:51.90
8thDavid CountsPine CreekFinal300:53.13
9thMichael VigilPueblo CountyFinal200:53.35
10thBen SquierRyeFinal600:53.54
11thIsaiah AragonPueblo CentralFinal500:53.82
12thAdam MaalSt. Mary'sFinal400:54.93
13thMax CannarellaManitou SpringsFinal300:55.28
14thConnor BurgessSierraFinal100:56.45
DNPDevon WashingtonHarrisonPreliminary00:50.02
DNPTyrese VanHorneHarrisonPreliminary00:50.33
DNPJason FarrellFountain-Fort CarsonPreliminary00:50.58
DNPMichael JonesFountain-Fort CarsonPreliminary00:52.15
DNPJayden OmiManitou SpringsPreliminary00:52.23
DNPTrevan CollinsPueblo SouthPreliminary00:52.47
DNPMichael VigilPueblo CountyPreliminary00:53.12
DNPDavid CountsPine CreekPreliminary00:53.25
DNPDawson HeideBayfieldPreliminary00:53.44
DNPDilan VillaTrinidadPreliminary00:53.84
DNPAdam MaalSt. Mary'sPreliminary00:53.87
DNPNigel CortrightSargentPreliminary00:53.94
DNPBen SquierRyePreliminary00:54.03
DNPConnor BurgessSierraPreliminary00:54.15
DNPIsaiah AragonPueblo CentralPreliminary00:54.45
DNPMax CannarellaManitou SpringsPreliminary00:54.46
DNPLincoln MorrisPueblo WestPreliminary00:55.34
DNPBrannon HarrisCrowley CountyPreliminary00:55.44
DNPBraydon O'NeillGunnisonPreliminary00:55.68
DNPRyan PreblePine CreekPreliminary00:56.24
DNPNate SanchezPueblo SouthPreliminary00:56.34
DNPRomeo SloanSand CreekPreliminary00:56.36
DNPKaleb MaskaWidefieldPreliminary00:56.38
DNPTrystan MoltrerHoehnePreliminary00:56.43
DNPGavin BarkerHoehnePreliminary00:56.75
DNPKyle RubyPueblo WestPreliminary00:56.94
DNPKeyon PriorBayfieldPreliminary00:57.16
DNPZachary GarciaCoronadoPreliminary00:57.27
DNPAntonio ChavezLa JuntaPreliminary00:57.36
DNPJack VeltenSt. Mary'sPreliminary00:58.07
DNPGabriel MartinezPueblo CentennialPreliminary00:58.12
DNPToby SmithCoronadoPreliminary00:58.19
DNPIan KerseySwinkPreliminary00:59.36
DNPMatthew KatchmarCanon CityPreliminary00:59.72
DNPNick AguilarCrowley CountyPreliminary01:00.38
DNPLeo HernandezGunnisonPreliminary01:01.13
DNPAkash PatelRyePreliminary01:01.43
DNPMichael DuranPrimeroPreliminary01:01.53
DNPDiego DuartePueblo EastPreliminary01:02.27
DNPWyatt WilderCanon CityPreliminary01:02.76
DNPMichael SmithSimlaPreliminary01:03.17
DNPJacob TorresTrinidadPreliminary01:04.34
DNPDominic DevoreFowlerPreliminary01:06.01
DNPFrancisco PonceSwallows Charter AcademyPreliminary01:07.74
DNPElias MokhribyFlorencePreliminary01:10.49
DNPSebastian BourlandFlorencePreliminary01:14.98
DNPNathan ThiemanSimlaPreliminary01:20.50
Back To Top

800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stRyan OutlerWidefieldFinal1001:58.57
2ndAndrew MurphyPine CreekFinal801:58.73
3rdColton SticeGunnisonFinal1001:59.48
4thJames ThomasFountain-Fort CarsonFinal602:00.18
5thDerek AshbyPine CreekFinal502:00.31
6thConor StrizichCoronadoFinal402:01.59
7thAustin ReesePueblo CountyFinal302:02.66
8thDustin MartinezPueblo EastFinal202:05.01
9thBen SwansonCoronadoFinal102:05.42
10thKelsey MontagueSimlaFinal802:05.78
11thChance FabianFountain-Fort CarsonFinal02:05.95
12thGabe SladeRyeFinal602:07.60
13thBrandon WilliamsWidefieldFinal02:07.61
14thAlex BacaGunnisonFinal502:07.62
15thNoah KaspariPueblo WestFinal02:07.82
16thTrevor JonesSand CreekFinal02:08.05
17thEthan ReschkeSargentFinal402:09.47
18thMax RobinsonPalmerFinal02:09.70
19thIsaiah SerenaPueblo CentennialFinal02:10.46
20thMax CannarellaManitou SpringsFinal302:10.98
21stPeyton RothPueblo CentralFinal202:12.06
22ndNate SanchezPueblo SouthFinal02:13.20
23rdLuke RoccoPueblo CentralFinal102:14.25
24thTheo DuttLa JuntaFinal02:14.57
25thJordan AppleHoehneFinal02:17.39
26thJames RuonaCanon CityFinal02:17.57
27thSteven VasquezHarrisonFinal02:18.15
28thKent MatternSierraFinal02:18.27
29thTadeus PerrymanSierraFinal02:18.30
30thBrendan ClarkManitou SpringsFinal02:20.38
31stMichael DuranPrimeroFinal02:21.22
32ndDavid PalmerLa JuntaFinal02:23.26
33rdMatthew TrahanPueblo SouthFinal02:23.64
34thBryton BurkhartSargentFinal02:25.31
35thMichael RodeSimlaFinal02:25.88
36thDalton HudsonHoehneFinal02:27.08
37thLuke GebbinkPueblo CentennialFinal02:27.13
38thBrock RomanRyeFinal02:27.57
39thRicky FelthagerTrinidadFinal02:27.59
40thAlberto FelthagerTrinidadFinal02:29.52
41stKevin SuarezCrowley CountyFinal02:38.98
42ndJohn SmithPalmerFinal02:43.75
43rdWyatt ArmstrongSwallows Charter AcademyFinal02:44.68
44thAdrian ArellanoPueblo EastFinal02:49.50
45thChristian StanleyFlorenceFinal02:53.16
46thHarley SilbyCrowley CountyFinal03:13.12
Back To Top

1600 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stCole MunozWidefieldFinal1004:36.40
2ndColton SticeGunnisonFinal1004:38.79
3rdDaniel DevineFountain-Fort CarsonFinal804:43.71
4thPaul ThomasFountain-Fort CarsonFinal604:47.48
5thWilliam HibbardPine CreekFinal504:47.99
6thNoah TrautnerPine CreekFinal404:49.24
7thMason HowardSimlaFinal804:51.65
8thMiles MenaWidefieldFinal304:54.00
9thScott PrievePalmerFinal204:55.48
10thChaz StemLa JuntaFinal604:56.96
11thFrancisco ChavezPueblo CentennialFinal104:57.14
12thCharlie SchroederCoronadoFinal04:57.34
13thPeyton RothPueblo CentralFinal505:00.92
14thBrennan SticeGunnisonFinal405:04.23
15thWesley WrightPalmerFinal05:05.69
16thDomenic HartmanSt. Mary'sFinal305:10.65
17thRiley KenisonSargentFinal205:14.34
18thBen Hayes-lemmonCoronadoFinal05:15.09
19thBrendan ClarkManitou SpringsFinal105:15.17
20thJacob RobirdsSargentFinal05:16.61
21stDustin RobinsonPrimeroFinal05:16.73
22ndJose IldefonsoPueblo WestFinal05:18.10
23rdMatthew MorgenthalerCanon CityFinal05:19.23
24thRobert MuehlbauerSt. Mary'sFinal05:23.63
25thSantanel OroscoLa JuntaFinal05:23.66
26thLogan NestelroadSand CreekFinal05:24.56
27thDarrin SturgeonCanon CityFinal05:24.83
28thAndrew LutzPrimeroFinal05:27.42
29thDamian IonescuHarrisonFinal05:27.82
30thDarian RegaladoPueblo EastFinal05:32.40
31stKevin HughesPueblo CentennialFinal05:33.28
32ndJason HernandezCrowley CountyFinal05:34.80
33rdAndrew WietzkeSwallows Charter AcademyFinal05:35.80
34thLuke RoccoPueblo CentralFinal05:36.27
35thBrandon GallegosPueblo EastFinal05:36.30
36thNick WeimerManitou SpringsFinal05:41.10
37thRobert WalterHoehneFinal05:43.68
38thEthan GerigRyeFinal05:44.24
39thEvan WrightPueblo SouthFinal05:54.42
40thMatthew VigilHoehneFinal05:54.52
41stJaden HarrisCrowley CountyFinal05:55.42
42ndJeremy MartinezTrinidadFinal05:56.40
43rdGerardo DominguezSand CreekFinal05:56.42
44thMateo GarciaPueblo SouthFinal05:57.41
45thLuke GonzalesFowlerFinal05:58.36
46thWyatt ArmstrongSwallows Charter AcademyFinal06:06.73
47thJosiah MontoyaPueblo CountyFinal06:07.60
48thMatthew RiveraPueblo CountyFinal06:10.80
49thConner AnglinRyeFinal06:11.17
50thJulius NusserTrinidadFinal06:12.94
Back To Top

3200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stCole MunozWidefieldFinal1009:54.08
2ndCaleb BoutellePine CreekFinal809:56.90
3rdGus McIntyrePalmerFinal610:03.66
4thColton SticeGunnisonFinal1010:20.59
5thJames HibbardPine CreekFinal510:23.63
6thLuke LehmpuhlPueblo WestFinal410:25.29
7thMiles MenaWidefieldFinal310:33.60
8thAlex BacaGunnisonFinal810:38.99
9thFrancisco AlvarezPalmerFinal210:40.72
10thMason HowardSimlaFinal610:42.47
11thMatt TerryHarrisonFinal110:48.65
12thNoah EnochCoronadoFinal11:23.73
13thTimothy PerezPueblo CentennialFinal11:26.43
14thJacob RamierezFountain-Fort CarsonFinal11:35.95
15thTheo DuttLa JuntaFinal511:36.33
16thDante RitterFountain-Fort CarsonFinal11:45.88
17thJacob GarnerRyeFinal412:02.54
18thJason HernandezCrowley CountyFinal312:07.48
19thJose IldefonsoPueblo WestFinal12:08.76
20thRobert WalterHoehneFinal212:09.33
21stRicky FelthagerTrinidadFinal112:12.57
22ndMatthew VigilHoehneFinal12:28.11
23rdNick WeimerManitou SpringsFinal12:33.28
24thIan DuttLa JuntaFinal12:38.18
25thEthan GerigRyeFinal12:52.04
26thWyatt ArmstrongSwallows Charter AcademyFinal12:59.03
27thLuke GonzalesFowlerFinal13:01.22
28thD'Andre TafoyaPueblo EastFinal13:25.23
29thAlan AparicioPueblo EastFinal13:26.24
30thWyatt WeiningTrinidadFinal13:31.76
31stIsaac HornerCrowley CountyFinal14:38.30
32ndAidan CodyPueblo CentralFinal15:28.34
Back To Top

110 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stCarl HeideBayfieldFinal10-1.2000:15.15
2ndElijah WhatleyWidefieldFinal10-2.4000:15.26
3rdJacob YatesHoehneFinal8-1.2000:15.64
4thChristian SeaquistPine CreekFinal8-2.4000:15.69
5thDax SnooksBayfieldFinal6-1.2000:15.96
6thKhalif HarringtonSierraFinal6-2.4000:16.27
7thTrystan MoltrerHoehneFinal5-1.2000:16.53
8thLane SherwoodPueblo CountyFinal5-2.4000:16.57
9thLamontrez SamuelsFountain-Fort CarsonFinal4-2.4000:16.95
10thElijah BrownPalmerFinal3-2.4000:16.98
11thOrin CarnesFowlerFinal4-1.2000:17.41
12thSergio AlvaradoHarrisonFinal2-2.4000:17.95
13thBrand SharpFowlerFinal3-1.2000:18.51
DNPElijah WhatleyWidefieldPreliminary-1.6000:15.47
DNPCarl HeideBayfieldPreliminary-0.3000:15.48
DNPChristian SeaquistPine CreekPreliminary1.3000:15.48
DNPJacob YatesHoehnePreliminary-0.9000:15.73
DNPLamontrez SamuelsFountain-Fort CarsonPreliminary-1.6000:15.92
DNPKhalif HarringtonSierraPreliminary-1.6000:16.11
DNPLane SherwoodPueblo CountyPreliminary1.3000:16.25
DNPTrystan MoltrerHoehnePreliminary-0.9000:16.29
DNPJalen JohnsonWidefieldPreliminary1.0000:16.30
DNPDax SnooksBayfieldPreliminary-0.3000:16.78
DNPElijah BrownPalmerPreliminary1.3000:17.10
DNPSergio AlvaradoHarrisonPreliminary1.0000:17.36
DNPOrin CarnesFowlerPreliminary-0.3000:17.38
DNPSean HiramatsuSt. Mary'sPreliminary-0.3000:17.71
DNPBrand SharpFowlerPreliminary-0.9000:17.76
DNPJames TroublefieldCoronadoPreliminary1.0000:17.83
DNPJared MoraPueblo CentralPreliminary-0.9000:18.05
DNPGabriel LeazerFountain-Fort CarsonPreliminary1.3000:18.44
DNPIsaac HartPueblo WestPreliminary-1.6000:18.57
DNPJuan AragonPueblo EastPreliminary1.3000:18.61
DNPStefan YepezPueblo CentralPreliminary-0.3000:19.92
DNPSergio ZubiaLa JuntaPreliminary-0.3000:19.96
DNPBryce SixCanon CityPreliminary1.3000:20.21
DNPWilliam CarverSwallows Charter AcademyPreliminary-0.9000:20.32
DNPJordan EstradaPueblo SouthPreliminary-1.6000:20.38
DNPLucas MilaniCoronadoPreliminary1.0000:20.44
DNPJordan DemkeyCalhanPreliminary-0.3000:20.62
DNPTanner YoungCanon CityPreliminary1.0000:20.86
DNPElijah BakerSierraPreliminary1.3000:21.91
DNPStephen JonesHarrisonPreliminary-1.6000:22.57
Back To Top

300 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stCarl HeideBayfieldFinal1000:39.78
2ndWyatt WielandPine CreekFinal1000:40.15
3rdJacob YatesHoehneFinal800:40.19
4thElijah WhatleyWidefieldFinal800:41.61
5thChristian SeaquistPine CreekFinal600:41.63
6thLane SherwoodPueblo CountyFinal500:42.88
7thNicholas NavaretteHoehneFinal600:43.19
8thElijah BrownPalmerFinal400:43.96
9thSergio AlvaradoHarrisonFinal300:44.06
10thIsaiah ArellanoPueblo CentennialFinal200:44.26
11thJared MoraPueblo CentralFinal500:44.65
12thBen TonnesonCoronadoFinal100:45.31
13thGianni TucciPueblo CountyFinal00:46.01
14thChristian LesserCoronadoFinal00:46.38
15thJordan EstradaPueblo SouthFinal00:46.96
16thChristopher GarzaSimlaFinal400:47.39
17thIsaac HartPueblo WestFinal00:47.63
18thOrin CarnesFowlerFinal300:48.45
19thJuan AragonPueblo EastFinal00:48.61
20thBryce SixCanon CityFinal00:49.36
21stStefan YepezPueblo CentralFinal200:49.54
22ndHunter WallCanon CityFinal00:49.64
23rdBrandon HagansPueblo WestFinal00:50.68
24thJohn KattnigGunnisonFinal100:50.99
25thStephen JonesHarrisonFinal00:51.15
26thJacob WhiteManitou SpringsFinal00:54.80
Back To Top

4 x 100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stFountain-Fort Carson Relay TeamFountain-Fort CarsonFinal00:43.54
2ndSierra Relay TeamSierraFinal00:44.29
3rdBayfield Relay TeamBayfieldFinal00:44.54
4thPueblo South Relay TeamPueblo SouthFinal00:44.98
5thWidefield Relay TeamWidefieldFinal00:45.00
6thCoronado Relay TeamCoronadoFinal00:45.15
7thPalmer Relay TeamPalmerFinal00:45.35
8thHoehne Relay TeamHoehneFinal00:45.81
9thCanon City Relay TeamCanon CityFinal00:45.94
10thPueblo County Relay TeamPueblo CountyFinal00:46.00
11thPueblo Centennial Relay TeamPueblo CentennialFinal00:46.03
12thSand Creek Relay TeamSand CreekFinal00:46.51
13thCrowley County Relay TeamCrowley CountyFinal00:46.80
14thSimla Relay TeamSimlaFinal00:47.14
15thTrinidad Relay TeamTrinidadFinal00:47.76
16thSt. Mary's Relay TeamSt. Mary'sFinal00:47.89
17thPueblo East Relay TeamPueblo EastFinal00:47.96
18thPueblo West Relay TeamPueblo WestFinal00:48.20
19thCalhan Relay TeamCalhanFinal00:48.35
20thPueblo Central Relay TeamPueblo CentralFinal00:48.45
21stSwallows Charter Academy Relay TeamSwallows Charter AcademyFinal00:48.78
22ndSargent Relay TeamSargentFinal00:49.80
23rdSwink Relay TeamSwinkFinal00:51.26
Back To Top

4 x 200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stFountain-Fort Carson Relay TeamFountain-Fort CarsonFinal01:26.99
2ndPine Creek Relay TeamPine CreekFinal01:30.64
3rdPueblo South Relay TeamPueblo SouthFinal01:30.88
4thHarrison Relay TeamHarrisonFinal01:30.92
5thSierra Relay TeamSierraFinal01:33.83
6thHoehne Relay TeamHoehneFinal01:35.17
7thPueblo County Relay TeamPueblo CountyFinal01:35.32
8thWidefield Relay TeamWidefieldFinal01:36.73
9thManitou Springs Relay TeamManitou SpringsFinal01:37.47
10thGunnison Relay TeamGunnisonFinal01:37.70
11thLa Junta Relay TeamLa JuntaFinal01:38.43
12thPueblo Centennial Relay TeamPueblo CentennialFinal01:38.53
13thPalmer Relay TeamPalmerFinal01:38.97
14thPueblo Central Relay TeamPueblo CentralFinal01:39.29
15thPueblo East Relay TeamPueblo EastFinal01:39.79
16thSimla Relay TeamSimlaFinal01:40.08
17thSt. Mary's Relay TeamSt. Mary'sFinal01:40.63
18thCoronado Relay TeamCoronadoFinal01:41.65
19thPueblo West Relay TeamPueblo WestFinal01:42.09
20thCanon City Relay TeamCanon CityFinal01:42.49
21stSargent Relay TeamSargentFinal01:44.91
22ndFlorence Relay TeamFlorenceFinal01:45.71
23rdCrowley County Relay TeamCrowley CountyFinal01:46.37
24thSwink Relay TeamSwinkFinal01:50.48
25thTrinidad Relay TeamTrinidadFinal01:52.06
Back To Top

4 x 400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stFountain-Fort Carson Relay TeamFountain-Fort CarsonFinal03:19.55
2ndHarrison Relay TeamHarrisonFinal03:24.29
3rdPine Creek Relay TeamPine CreekFinal03:32.19
4thSand Creek Relay TeamSand CreekFinal03:34.99
5thPueblo Centennial Relay TeamPueblo CentennialFinal03:36.85
6thSierra Relay TeamSierraFinal03:38.90
7thPueblo Central Relay TeamPueblo CentralFinal03:42.30
8thPueblo County Relay TeamPueblo CountyFinal03:42.61
9thPueblo West Relay TeamPueblo WestFinal03:42.77
10thWidefield Relay TeamWidefieldFinal03:42.81
11thSt. Mary's Relay TeamSt. Mary'sFinal03:46.36
12thGunnison Relay TeamGunnisonFinal03:46.40
13thHoehne Relay TeamHoehneFinal03:48.44
14thPueblo East Relay TeamPueblo EastFinal03:50.38
15thSimla Relay TeamSimlaFinal03:52.89
16thSargent Relay TeamSargentFinal03:54.24
17thPalmer Relay TeamPalmerFinal03:55.15
18thCanon City Relay TeamCanon CityFinal03:59.44
19thCrowley County Relay TeamCrowley CountyFinal04:01.35
20thRye Relay TeamRyeFinal04:02.10
21stTrinidad Relay TeamTrinidadFinal04:02.45
22ndPrimero Relay TeamPrimeroFinal04:02.93
Back To Top

4 x 800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stPine Creek Relay TeamPine CreekFinal08:13.71
2ndFountain-Fort Carson Relay TeamFountain-Fort CarsonFinal08:13.90
3rdCoronado Relay TeamCoronadoFinal08:21.41
4thWidefield Relay TeamWidefieldFinal08:28.59
5thPueblo East Relay TeamPueblo EastFinal08:45.11
6thPalmer Relay TeamPalmerFinal08:55.83
7thPueblo County Relay TeamPueblo CountyFinal08:57.85
8thPueblo Centennial Relay TeamPueblo CentennialFinal08:57.96
9thSargent Relay TeamSargentFinal09:01.31
10thSand Creek Relay TeamSand CreekFinal09:05.02
11thPueblo West Relay TeamPueblo WestFinal09:09.81
12thHoehne Relay TeamHoehneFinal09:09.95
13thSt. Mary's Relay TeamSt. Mary'sFinal09:10.27
14thPueblo Central Relay TeamPueblo CentralFinal09:31.74
15thGunnison Relay TeamGunnisonFinal09:34.98
16thCanon City Relay TeamCanon CityFinal09:35.52
17thPueblo South Relay TeamPueblo SouthFinal09:53.04
18thCrowley County Relay TeamCrowley CountyFinal10:00.43
19thRye Relay TeamRyeFinal10:07.19
20thTrinidad Relay TeamTrinidadFinal10:27.13
Back To Top

Long Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stBrendan YoungCanon CityFinal10-0.8021' 6.00"
2ndDarius CheatomHarrisonFinal8-0.5020' 3.50"
3rdTyler SchwartzCrowley CountyFinal10-2.7020' 0.00"
4thKelita BaroumbayeGunnisonFinal8-1.4019' 10.00"
5thIsaiah OutlerCoronadoFinal6-2.1019' 8.50"
6thAlterae RogersPine CreekFinal50.0019' 6.00"
7thJustin DwinellCoronadoFinal41.5019' 3.00"
8thConner HuthPueblo SouthFinal31.4019' 1.50"
9thSpencer PetersonPine CreekFinal20.0019' 1.00"
10thLamontrez SamuelsFountain-Fort CarsonFinal1-1.0018' 8.00"
10thJonathan PadrnosSt. Mary'sFinal6-0.9018' 8.00"
12thDevante' LoganFountain-Fort CarsonFinal-0.4018' 7.00"
13thDante WhaleyPueblo WestFinal0.0018' 6.50"
14thAndrew LiPueblo CentennialFinal0.0018' 6.00"
15thKenan ThompsonSand CreekFinal-0.6018' 5.00"
16thQuinton SandersPueblo SouthFinal0.2018' 4.50"
16thDraven HackleySt. Mary'sFinal5-0.9018' 4.50"
18thJames NewcomerCalhanFinal4-2.0018' 4.00"
19thAnthony PisciottaPueblo CountyFinal1.4018' 3.00"
19thThomas WaggnerPueblo EastFinal0.9018' 3.00"
21stChris NdushabandiPalmerFinal-0.7018' 2.50"
22ndRomeo SloanSand CreekFinal0.0018' 1.00"
23rdDylan HillikerBayfieldFinal3-1.7018' 0.00"
24thAntonio ChavezLa JuntaFinal2-1.0017' 6.50"
25thThor SchifferFowlerFinal1-3.3017' 5.00"
26thAntonio RoblesPueblo CentralFinal-2.6017' 2.50"
27thMalaki YoungFlorenceFinal-3.0017' 1.00"
28thDominic DevoreFowlerFinal-1.9016' 7.50"
29thKeyon PriorBayfieldFinal-0.9016' 7.00"
29thJared BauerCrowley CountyFinal-0.3016' 7.00"
31stMaverick DuranHoehneFinal-1.1016' 5.00"
31stVraj PatelTrinidadFinal-1.6016' 5.00"
33rdJoey DwyerSimlaFinal0.0016' 2.00"
Back To Top

Triple Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stKelita BaroumbayeGunnisonFinal100.0044' 3.50"
2ndBrendan YoungCanon CityFinal100.0043' 9.50"
3rdDevante' LoganFountain-Fort CarsonFinal80.3042' 6.00"
4thDarius CheatomHarrisonFinal60.0042' 5.50"
5thDaniel FuhrPine CreekFinal50.0041' 8.00"
6thNoah VidmarCanon CityFinal40.8040' 5.00"
7thPerry GuidryPine CreekFinal30.0040' 4.50"
8thKelsey MontagueSimlaFinal80.4040' 2.50"
9thIsaac PriceWidefieldFinal2-2.1040' 0.50"
10thDax SnooksBayfieldFinal60.1039' 1.50"
11thKaleb MaskaWidefieldFinal10.0039' 1.00"
12thTyler SchwartzCrowley CountyFinal51.1038' 11.00"
13thWyatt BuhrLa JuntaFinal41.4038' 5.50"
14thConnor BurgessSierraFinal0.0038' 5.00"
15thBrandon GalvanSand CreekFinal1.4038' 4.00"
16thAidan HulbertGunnisonFinal30.0038' 0.50"
17thDante BartoloPueblo CentennialFinal0.0037' 8.50"
18thAlek EdensPueblo WestFinal0.0037' 4.00"
19thToby SmithCoronadoFinal-0.7036' 8.50"
20thKaden FloresPueblo CentennialFinal-1.8036' 8.00"
21stJoshua Johnson-RochellePalmerFinal0.0036' 6.00"
22ndAntonio RoblesPueblo CentralFinal20.3036' 1.50"
23rdMaverick DuranHoehneFinal10.0036' 0.50"
24thAntonio CordovaPrimeroFinal-0.4035' 5.00"
25thThor SchifferFowlerFinal-0.3034' 10.00"
26thJacob TorresTrinidadFinal-1.3033' 4.50"
27thDario OrozcoHoehneFinal0.0033' 2.50"
28thDonavyn JimenezSwinkFinal1.7031' 4.50"
29thGarrett OvnicekFlorenceFinal-1.0031' 2.50"
30thBrett GilbertManitou SpringsFinal-1.7031' 1.00"
31stNicholas KrasovecPueblo CentralFinal0.5030' 10.00"
32ndFernando PorresTrinidadFinal0.3030' 4.00"
33rdJosh WernerSwallows Charter AcademyFinal-1.8029' 9.00"
34thAntonio PattersonSwinkFinal-0.5029' 7.50"
35thDax BlairLa JuntaFinal0.0029' 3.50"
Back To Top

High Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stJeremy CodyPueblo SouthFinal106' 6.00"
2ndMarcell BarbeePueblo SouthFinal86' 4.00"
3rdDax SnooksBayfieldFinal106' 0.00"
4thBrendan YoungCanon CityFinal65' 10.00"
4thChris WilkinsLa JuntaFinal85' 10.00"
6thIsaiah OutlerCoronadoFinal45' 8.00"
6thEthan SmithFountain-Fort CarsonFinal45' 8.00"
8thSpencer PetersonPine CreekFinal35' 6.00"
8thJames NewcomerCalhanFinal65' 6.00"
8thAntonio RoblesPueblo CentralFinal55' 6.00"
8thCaleb SnyderFountain-Fort CarsonFinal25' 6.00"
12thKolben BarneyPalmerFinal5' 4.00"
12thAlek EdensPueblo WestFinal5' 4.00"
12thJustin RobertsSwallows Charter AcademyFinal05' 4.00"
12thBen KellyCalhanFinal45' 4.00"
12thTyriq MillerWidefieldFinal05' 4.00"
12thMason HowardSimlaFinal25' 4.00"
12thJoey DwyerSimlaFinal45' 4.00"
12thJasiah HendersonSierraFinal5' 4.00"
12thGabriel BrockSand CreekFinal05' 4.00"
12thSean WassingerSt. Mary'sFinal05' 4.00"
Back To Top

Pole Vault

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stMikey MikitaCalhanFinal1013' 6.00"
2ndDylan ChamberlinPueblo SouthFinal1012' 0.00"
3rdDavid CountsPine CreekFinal811' 0.00"
3rdChad WinklerBayfieldFinal811' 0.00"
5thDawson FrenchBayfieldFinal610' 6.00"
6thJayden LopezPueblo SouthFinal69' 0.00"
6thTyler StriblingGunnisonFinal59' 0.00"
8thTyler LaudickGunnisonFinal48' 0.00"
8thJoel PotterPueblo WestFinal58' 0.00"
Back To Top

Shot Put

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stCharles BroomfieldCoronadoFinal1052' 9.00"
2ndVicente RamirezLa JuntaFinal1049' 0.00"
3rdIosua MaikaFountain-Fort CarsonFinal848' 0.00"
4thRyan PhelpsBayfieldFinal847' 4.75"
5thWyatt KillinenBayfieldFinal646' 7.50"
5thBryce LaughlinPalmerFinal646' 7.50"
7thRece RowanPine CreekFinal546' 1.50"
8thLawson WhiteFountain-Fort CarsonFinal445' 4.00"
9thKaden RamirezLa JuntaFinal545' 3.25"
10thChristion LouisPine CreekFinal344' 3.75"
11thIan McGeePalmerFinal242' 9.50"
12thDomenic DeAngeloPueblo SouthFinal142' 8.75"
13thLane WalterCrowley CountyFinal442' 4.50"
14thGavin HowardPueblo WestFinal41' 1.50"
15thTyler AndersonHarrisonFinal41' 0.75"
16thDillion MarlowCoronadoFinal40' 10.00"
17thFederico OrozcoHoehneFinal340' 8.50"
18thKodiak BowersoxCanon CityFinal40' 8.25"
19thJacob SabusPueblo WestFinal40' 3.25"
20thCalvin HodgesWidefieldFinal39' 10.25"
21stArmando RinconesWidefieldFinal39' 6.75"
22ndSamuel BojorquezPueblo CentralFinal239' 3.50"
23rdShane MontoyaHoehneFinal138' 11.00"
24thAlejandro TapiaPueblo CentralFinal38' 3.25"
25thHunter ThomasManitou SpringsFinal38' 0.00"
26thNicolas GoberPueblo CountyFinal37' 6.50"
27thKurtis RailtonPueblo EastFinal37' 5.50"
28thGiovanni NardiniPueblo SouthFinal37' 2.25"
29thCayman GardunoPueblo CentennialFinal36' 11.50"
30thMatthew DepnerSt. Mary'sFinal36' 10.75"
31stDustin CrawferdPueblo CountyFinal36' 6.75"
32ndNick PoncePueblo CentennialFinal36' 0.00"
33rdTitus UnruhFowlerFinal34' 8.75"
34thLeonardo ZamarripaGunnisonFinal34' 5.50"
35thBryce SixCanon CityFinal33' 10.50"
36thJacob KarleCrowley CountyFinal33' 9.25"
36thNathaniel MesaHarrisonFinal33' 9.25"
38thLogan KirkendallRyeFinal32' 7.50"
39thJaron RizoManitou SpringsFinal32' 3.75"
40thJeremiah RaleySimlaFinal31' 8.00"
41stJoey ArchuletaPrimeroFinal31' 5.50"
42ndDavid BentleySt. Mary'sFinal31' 3.00"
43rdNathan HartSwinkFinal31' 1.50"
44thElijah BakerSierraFinal29' 5.25"
45thJosh ValenciaSwinkFinal29' 2.75"
46thConnor LutzPrimeroFinal29' 0.00"
47thGarrison RaleySimlaFinal28' 5.00"
48thCaleb MagliettoRyeFinal27' 9.25"
49thAaron HildrethFowlerFinal27' 7.00"
50thGuadalupe Molina-GarciaTrinidadFinal21' 4.75"
51stRobert WalkerSand CreekFinal17' 9.50"
Back To Top

Discus

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stLane WalterCrowley CountyFinal10164' 6.00"
2ndCharles BroomfieldCoronadoFinal10154' 10.00"
3rdRece RowanPine CreekFinal8148' 9.00"
4thRyan PhelpsBayfieldFinal8144' 2.00"
5thVicente RamirezLa JuntaFinal6141' 10.00"
6thCalvin HodgesWidefieldFinal6132' 6.00"
7thJawuan TateFountain-Fort CarsonFinal5125' 9.00"
8thCarlos RangelLa JuntaFinal5125' 5.00"
9thFederico OrozcoHoehneFinal4124' 9.00"
10thIan McGeePalmerFinal4124' 7.00"
11thZach RuddPueblo WestFinal3122' 6.00"
12thAlejandro TapiaPueblo CentralFinal3122' 4.00"
13thKodiak BowersoxCanon CityFinal2120' 0.00"
14thHunter ThomasManitou SpringsFinal2119' 11.00"
15thSamuel BojorquezPueblo CentralFinal1115' 11.00"
16thGiovanni NardiniPueblo SouthFinal1115' 3.00"
17thEvan CraigPine CreekFinal112' 10.00"
18thLogan KirkendallRyeFinal112' 3.00"
19thBryce LaughlinPalmerFinal111' 5.00"
20thIosua MaikaFountain-Fort CarsonFinal110' 3.00"
21stJonathan ArnottPueblo CentennialFinal106' 8.00"
22ndGavin EbornPueblo SouthFinal105' 0.00"
23rdBrannon HarrisCrowley CountyFinal104' 5.00"
24thShane MontoyaHoehneFinal100' 2.00"
25thMicah WeiszSwallows Charter AcademyFinal97' 1.00"
26thNick PoncePueblo CentennialFinal95' 1.00"
27thJesse MaresTrinidadFinal94' 4.00"
28thTyler AndersonHarrisonFinal94' 0.00"
29thDraven HackleySt. Mary'sFinal93' 10.00"
30thTitus UnruhFowlerFinal92' 4.00"
31stCody KoepkeSimlaFinal92' 1.00"
32ndChristian VuksinickPueblo CountyFinal91' 4.00"
33rdJoey ArchuletaPrimeroFinal89' 5.00"
34thKurtis RailtonPueblo EastFinal87' 11.00"
35thDavid BentleySt. Mary'sFinal87' 9.00"
36thJosh ValenciaSwinkFinal85' 4.00"
37thJaron RizoManitou SpringsFinal85' 0.00"
38thAntionio SanchezTrinidadFinal84' 0.00"
39thLeonardo ZamarripaGunnisonFinal81' 11.00"
40thDominic DevoreFowlerFinal81' 5.00"
41stKadin SmithCanon CityFinal80' 0.00"
42ndDaniel MondragonWidefieldFinal78' 9.00"
43rdNathan HartSwinkFinal76' 11.00"
44thGarrison RaleySimlaFinal68' 0.00"
45thJP FernandezPrimeroFinal65' 11.00"
46thDaniel MartinezFlorenceFinal65' 0.00"
47thJuan SabasGunnisonFinal62' 11.00"
48thCaleb MagliettoRyeFinal61' 9.00"
49thRobert WalkerSand CreekFinal41' 10.00"