South Dakota Basketball Stat Leaders

State
Section
Division
League

Category: Scoring Stat Leaders

  • * Leaders must have played at least 8 games.
#NamePosGPPtsPPGFGMFGAFG%3PM3P%FTMFT%
1Steven Fernholz - Jr
Miller
F1023623.6
2Dylan Lebrun - Jr
Flandreau
G2249522.517333052263512386
3Jarett Jenson - Sr
Harding County (Buffalo)
F2453722.416735247613914277
4Allan McDonnell - Sr
Wall
F2343819.0175310569397970
5Brexton Traversie - Sr
Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte)
F2037418.7136292479219381
6Bennett White - Sr
Wolsey-Wessington (Wolsey)
F2240818.51573444611198370
7Trey King - So
Irene/Wakonda (Irene)
G2240118.21473104732307575
8Aiden Bizardie - So
Todd County (Mission)
G, F1934318.11233114038305975
9Sam Jensen - Sr
Alcester-Hudson (Alcester)
G2137617.91323144244336872
10Drew Demers - Sr
Winner
G2239217.812428743443710075
11Jayd Vanderwerff - Jr
Gregory
PF, SF1526717.8101194528305769
12Nick Anderson - Jr
Newell
F2238817.614834743009266
13Jesse Schindler - Sr
Lyman (Presho)
PF, C2136617.41293014311329759
14Robert Rosenquist - Sr
Dakota Valley (North Sioux City)
2441617.313730844233211982
15Scott Rafter - Jr
Philip
G, F2136317.31433014810406753
16Jacob Hertz - Sr
Menno
2033216.6143251572204460
17Chris ComesFlying - So
Lower Brule
PG, G2032416.21073383242266867
18Josh McKinstry - Sr
Bison
PF, SF1930416.01002154762433267
19Karst Hunter - So
Miller
F1016016.0
20Zane Schlabach - So
Rapid City Christian (Rapid City)
F2234715.81382725110346173
21Robert Vomacka - Sr
Gregory
SF2336215.71362685116277476
22Kalvin Peterson - Jr
Lower Brule
G, SF2132415.41092704032317474
23Gavin Doering - Sr
Alcester-Hudson (Alcester)
F2132215.31102724025317767
24Tate Gale - Jr
Irene/Wakonda (Irene)
G2335215.31192974050306476
25Sawyer Schultz - So
Bridgewater/Emery (Emery)
G2639715.31493564250334979
26Travis Skorepa - Jr
Scotland
F, C2232614.81202934112297460
27Kayden Verley - Fr
Canton
G2231314.21132744131345684
28Holden Thieman - Sr
Colome
F1825314.1931924822454566
29Dalyn Bakkedahl - Sr
Flandreau
G1926614.0982194533403774
30Jeffrey Schuch - Jr
Dell Rapids
F2230513.91272275622442959
31Cole Kappenman - Sr
Eureka/Bowdle (Eureka)
C2027613.812826648002071
32Kelly O'Bryan - Sr
Colome
G2128813.71002633847344166
33Dylan Northrop - Jr
Ipswich
PG, SG2027213.6922463733285572
34Ryan Skillingstad - Sr
Hill City
C2128513.6116238493135056
35Brandon Benike - So
Castlewood
F, G2128413.51142205215314171
36Jamin Arend - So
Bridgewater/Emery (Emery)
F2635113.51192494861405283
37Sam Arend - Sr
Bridgewater/Emery (Emery)
G2635113.51252604844365779
38Logan Gabur - Sr
Castlewood
G2128313.5931934864483363
39Corey Brown - So
Pine Ridge
F, C2026013.0101172591205773
40Tanner Skorepa - Sr
Scotland
F, C2127213.01032394315295163
41Lucas Iron Heart - Sr
Todd County (Mission)
G, F1823212.9912313928292267
42Layton Steele - So
Newell
G2228112.81023512948272945
43Dan Hand - Jr
Douglas (Box Elder)
SF2228012.71072274738432882
44Quincy Ihnen - So
Lennox
PG2025412.7882224034344477
45Alex Dejong - Sr
Canton
F2227812.6932194222297073
46Darion Ogunjamalousi - Sr
Wolsey-Wessington (Wolsey)
F2126012.4106226478294060
47Andrew Fuhrmann - Sr
Ipswich
2024512.39718852005160
48Jon Wilhelmsen - Jr
Baltic
SG2125712.2982763643321850
49Jeridan Jordahl - Sr
Oldham-Ramona/Rutland (Ramona)
G2125011.9932753429263570
50Travis Hass - So
Sunshine Bible Academy (Miller)
G1921911.573173425196861