Hoover (Ala.) is one of the few teams to finish the football season undefeated.
Photo by Joe Boyd
Losing doesn't have to be a part of the high school football experience. Ask the 125 teams on this list.
We went through our database and found those special (and rare) teams that made it through the entire season without a loss. The only criteria is that they must have played at least eight games.
AlaskaEielson9-0, Small School State Champion
AlabamaHoover15-0, Class 6A State Champion
Tanner14-0, Class 2A State Champion
Arizona
Queen Creek14-0, Division III State Champion
ArkansasGreenwood14-0, Class 6A State Champion
Fairview (Camden)14-0, Class 5A State Champion
Harding Academy (Searcy)14-0, Class 3A State Champion
CaliforniaCitrus Hill (Perris, Calif.)
14-0, Eastern Southern Section title
De La Salle (Concord)15-0,
Open State Champion, North Coast D1 Section ChampionWasco13-0, Central Section Division IV
Colorado
Kent Denver (Englewood)13-0, Class 2A State Champion
Connecticut
Hand (Madison)13-0, Class L State Champion
Ansonia14-0, Class S State Champion
Delaware
Middletown12-0, Division I State Champion
Caravel (Bear)13-0, Division II State Champion
Florida
University (Fort Lauderdale)12-0, Class 3A State Champion
Georgia
Norcross15-0, AAAAAA State Champion
Sandy Creek (Tyrone)15-0, AAAA State Champion
Hawaii
Kahuku12-0, Division I State Champion
Idaho
Madison (Rexburg)12-0, Class 5A State Champion
Shelley12-0, Class 3A State Champion
Declo12-0, Class 2A State Champion
Illinois
Glenbard West (Glen Ellyn)14-0, Class 7A State Champion
Crete-Monee (Crete)14-0, Class 6A State Champion
Indiana
Lawrence Central (Indianapolis)15-0, Class 5A State Champion
Iowa
Ankeny14-0, Class 4A State Champion
Decorah-North Winneshiek (Decorah)14-0, Class 3A State Champion
Regina (Iowa City)14-0, Class 1A State Champion
Wapsie Valley (Fairbank)14-0, Class A State Champion
Kansas
Carroll (Wichita)13-0, Class 5A State Champion
Scott (Scott City)14-0, Class 3A State Champion
Holton14-0, Class 4A State Champion
Kentucky
Bowling Green15-0, Class 5A State Champion
Louisiana
Archbishop Rummel (Metairie)14-0, Class 5A State Champion
Karr (New Orleans)14-0, Class 4A State Champion
Curtis (River Ridge)14-0, Class 2A State Champion
Parkview Baptist (Baton Rouge)13-0, Class 3A State Champion
Ouachita Christian (Monroe)15-0, Class 1A State Champion
Maine
Mt. Blue (Farmington)12-0, Class B State Champion
Maryland
Middletown14-0, Class 2A State Champion
River Hill (Clarksville)14-0, Class 3A State Champion
Wise (Upper Marlboro)14-0, Class 4A State Champion
Massachusetts
Reading Memorial (Reading)13-0, Division II East State Champion
Auburn13-0, Division III Central State Champion
Beverly13-0, Division IIA East State Champion
Nashoba Regional (Bolton)13-0, Division II Central State Champion
Abington13-0, Division IV East State Champion
Michigan
Ithaca14-0, Division 6 State Champion
Minnesota
Totino-Grace (Fridley)13-0, Class AAAAA State Champion
Hutchinson13-0, Class AAAA State Champion
Caledonia13-0, Class AA State Champion
Blue Earth13-0, Class AAA State Champion
Mississippi
Noxubee County (Macon)16-0, Class 4A State Champion
Jackson Prep (Jackson)13-0, MAIS AAA I State Champion
Bassfield16-0, Class 2A State Champion
Hazlehurst16-0, Class 3A State Champion
Missouri
Kirkwood13-0, Class 5 State Champion
Webb City15-0, Class 4 State Champion
Maryville15-0, Class 3 State Champion
Montana
Billings Central Catholic12-0, Class A State Champion
Loyola-Sacred Heart (Missoula)12-0, Class B State Champion
Nebraska
Millard North (Omaha)13-0, Class A State Champion
Aquinas (David City)13-0, Class C2 State Champion
New Hampshire
Plymouth11-0, Division IV State Champion
New Jersey
Carteret (Carteret, N.J.)
12-0, Central Group 2
Williamstown12-0, South Group 5 State Champion
Elizabeth11-0-1, North II Group 5 State Champion
Sayreville (Parlin)12-0, Central Group 5 State Champion
Summit (Summit, N.J.)12-0, North II Group 3
Penns Grove (Carneys Point)12-0, South Group 1 State Champion
Montclair12-0, North I Group 5 State Champion
West Deptford (Westville)12-0, South Group 2 State Champion
Madison12-0, North II Group 2 State Champion
Pompton Lakes12-0, North I Group 1
New Mexico
Goddard (Roswell)12-0, Class 4A State Champion
St. Michael's (Santa Fe)13-0, Class 3A State Champion
Santa Rosa13-0, Class 2A State Champion
New York
Maine-Endwell (Endwell)13-0, Class B State Champion
Canisius (Buffalo)11-0, Monsignor Martin State Champion
Hoosick Falls13-0, Class C State Champion
North Carolina
Butler (Matthews)15-0, Class 4AA State Champion
Northern Guilford (Greensboro)15-0, Class 3AA State Champion
New Bern15-0, Class 4A State Champion
East Lincoln (Denver)16-0, Class 2A State Champion
North Dakota
Bismarck12-0, Division AAA State Champion
Ohio
Coldwater15-0, Division V State Champion
Clinton-Massie (Clarksville)15-0, Division IV State Champion
Oregon
Sheldon (Eugene)14-0, Class 6A State Champion
Sherwood13-0, Class 5A State Champion
Dayton12-0, Class 3A State Champion
Pennsylvania
North Allegheny (Wexford)16-0, AAAA State Champion
Cathedral Prep (Erie)15-0, AAA State Champion
Clairton16-0, A State Champion
Wyomissing16-0, AA State Champion
Episcopal Academy (Newtown Square)10-0
South Carolina
Greenwood15-0, Class AAAA Division II State Champion
Hartsville15-0, Class AAA State Champion
Augusta Christian (Martinez, Ga.)13-0
South Dakota
Washington (Sioux Falls)12-0, Class 11AA State Champion
Winner12-0, Class 11B State Champion
Tennessee
Ensworth (Nashville)13-0, II-AA State Champion
Whitehaven (Memphis)15-0, 6A State Champion
Beech (Hendersonville)15-0, 5A State Champion
Texas
Katy16-0, 5A Division II State Champion
Navasota16-0, 3A Division II State Champion
East Bernard15-0, 2A Division II State Champion
Cameron Yoe (Cameron)15-0, 2A Division I State Champion
All Saints (Fort Worth)11-0, Southwest Prep Conference Champion
Munday15-0, 1A Division II State Champion
Richland Springs15-0, 1A 6-Man Division II Champion
Lifegate Christian (Seguin)14-0, TAPPS 6-Man Division II Champion
Stephenville FAITH12-0, TCAL 6-Man Division II Champion
Vermont
Hartford (White River Junction)11-0, Class 1 State Champion
Rice Memorial (South Burlington)11-0, Class 2 State Champion
Woodstock11-0, Class 3 State Champion
Virginia
Lake Taylor (Norfolk)15-0, Class 5 State Champion
Bird (Chesterfield)14-0, Class 6 State Champion
Briar Woods (Ashburn)15-0, Class 4 State Champion
Brookville (Lynchburg)14-0, Class 3 State Champion
Washington
Bellevue14-0, Class 3A State Champion
Skyline (Sammamish)14-0, Class 4A State Champion
West Virginia
Wayne14-0, Class AA State Champion
Wahama (Mason)14-0, Class A State Champion
Wisconsin
Arrowhead (Hartland)13-0, Division 1 State Champion
Amherst13-0, Division 5 State Champion
St. Mary's Springs (Fond du Lac)13-0, Division 6 State Champion
Wyoming
Natrona County (Casper)12-0, Class 4A State Champion
Lyman12-0, Class 2A State Champion
Powell12-0, Class 3A State Champion