17-18 Varsity Tennis
OverallDistrict
14-33-1
1st2nd3rd
130

Archer Nelson's Tennis Stats

  1. Var 17-18
  2. Var 16-17
  3. Var 15-16
  4. Var 14-15
Archer Nelson Senior
Hope Christian (Albuquerque, NM) Huskies
Overall
14-3
League
3-1
1st Place
1
2nd Place
3
3rd Place
0

Season Breakdown

Match Type W - L
1 Singles 1 - 1
2 Singles 12 - 8
1 Doubles 24 - 0

Match Breakdown

Back to Top

1 Singles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) Joaquin LopezCapital (Santa Fe, NM) Round 4 6-3 6-1 W
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) William ChavezBelen (NM) Round 1 2-6 1-6 L
Back to Top

2 Singles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
3/2 Belen (NM) Gregoire GourdangeBelen (NM) Finals 5-7 7-5 0-0 (9-11) L
3/2 Belen Invite (Belen, NM) Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Round 1 6-2 6-4 W
3/2 Belen Invite (Belen, NM) Tim MartinLos Alamos (NM) Round 2 1-6 4-6 L
3/2 Los Alamos (NM) Tim MartinLos Alamos (NM) Finals 1-6 0-6 L
3/3 Piedra Vista (Farmington, NM) Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Finals 6-2 6-4 W
3/6 Moriarty (NM) CJ TrammellMoriarty (NM) Finals 6-1 6-0 W
3/22 St. Pius X (Albuquerque, NM) Johnny NguyenSt. Pius X (Albuquerque, NM) Finals 6-4 6-1 W
3/24 Piedra Vista (Farmington, NM) Sabol DavidPiedra Vista (Farmington, NM) Finals 8-6 W
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Antonio OrtizCleveland (Rio Rancho, NM) Round 4 4-8 L
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Phil ChaconRio Rancho (NM) Round 1 3-8 L
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Sabol DavidPiedra Vista (Farmington, NM) Round 3 8-6 W
3/24 Cleveland (Rio Rancho, NM) Antonio OrtizCleveland (Rio Rancho, NM) Finals 4-8 L
3/29 St. Michael's (Santa Fe, NM) Evan BloodworthSt. Michael's (Santa Fe, NM) Finals 6-1 6-2 W
4/3 Bosque (Albuquerque, NM) Gus VoelkerBosque (Albuquerque, NM) Finals 4-6 6-1 0-1 (7-10) L
4/10 Santa Fe Prep (Santa Fe, NM) Cole GartnerSanta Fe Prep (Santa Fe, NM) Finals 5-7 7-6 (7-5) 0-0 (10-5) W
4/17 Santa Fe (NM) Dylan RamirezSanta Fe (NM) Finals 6-2 6-2 W
4/21 Grants (NM) Shane GonzalesGrants (NM) Finals 6-0 6-1 W
4/24 Sandia Prep (Albuquerque, NM) Jake BlanchfieldSandia Prep (Albuquerque, NM) Finals 6-1 6-0 W
4/26 Silver (Silver City, NM) Samuel NixSilver (Silver City, NM) Finals 6-2 6-3 W
4/27 New Mexico Military Institute (Roswell, NM) Francisco SarachoNew Mexico Military Institute (Roswell, NM) Finals 4-6 3-6 L
Back to Top

1 Doubles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) William Chavez & Gregoire GourdangeBelen (NM) Round 1 8-4 W
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) Josiah Martinez & Amadeo SuazoEspanola Valley (Espanola, NM) Round 2 8-0 W
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) Non Varsity Opponent Round 3 8-2 W
2/23 Overflow Statewide Invitational Tennis Tournament (Santa Fe, NM) Joseph Aragon & Zachary SavillaBelen (NM) Round 4 8-0 W
3/2 Belen (NM) William Chavez & Gregoire GourdangeBelen (NM) Finals 9-7 W
3/2 Belen Invite (Belen, NM) Kaden Weisheit & Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Round 2 8-3 W
3/2 Belen Invite (Belen, NM) Thomas Chadwick & Tim MartinLos Alamos (NM) Round 1 3-2 Ret. W
3/3 Piedra Vista (Farmington, NM) Kaden Weisheit & Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Finals 8-3 W
3/6 Moriarty (NM) Jahlani Graham & CJ TrammellMoriarty (NM) Finals 8-2 W
3/22 St. Pius X (Albuquerque, NM) Zack Kolkmeyer & Johnny NguyenSt. Pius X (Albuquerque, NM) Finals 8-2 W
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Will Gebhardt & Antonio OrtizCleveland (Rio Rancho, NM) Round 4 8-6 W
3/24 Piedra Vista (Farmington, NM) Kaden Weisheit & Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Finals 8-5 W
3/24 Rio Rancho (NM) Ben Ogden & Phil ChaconRio Rancho (NM) Finals 8-4 W
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Kaden Weisheit & Riley HillPiedra Vista (Farmington, NM) Round 3 8-5 W
3/24 Rio Rancho Quad (Rio Rancho, NM) Ben Ogden & Phil ChaconRio Rancho (NM) Round 1 8-3 W
3/24 Cleveland (Rio Rancho, NM) Will Gebhardt & Antonio OrtizCleveland (Rio Rancho, NM) Finals 8-6 W
3/29 St. Michael's (Santa Fe, NM) John Anderson & Wade McDermottSt. Michael's (Santa Fe, NM) Finals 8-5 W
4/3 Bosque (Albuquerque, NM) Neil Katzman & Gus VoelkerBosque (Albuquerque, NM) Finals 5-7 7-6 (7-5) 1-0 (10-8) W
4/10 Santa Fe Prep (Santa Fe, NM) Joseph Matthews & Cole GartnerSanta Fe Prep (Santa Fe, NM) Finals 6-4 6-2 W
4/17 Santa Fe (NM) Dylan Ramirez & Jonathan ManzanarezSanta Fe (NM) Finals 8-2 W
4/21 Grants (NM) Shane Gonzales & joshua valdezGrants (NM) Finals 6-3 6-2 W
4/24 Sandia Prep (Albuquerque, NM) Jake Blanchfield & Alex AchusimSandia Prep (Albuquerque, NM) Finals 6-0 6-0 W
4/26 Silver (Silver City, NM) Samuel Nix & Lazius BrownSilver (Silver City, NM) Finals 8-2 W
4/27 Portales (NM) Javier Gutierrez & Gerardo CalderonPortales (NM) Finals 6-2 6-0 W