5'7"140 lbsSophomore
Graduated in 2020
Plays Soccer and Tennis
17-18 Varsity Tennis
OverallDistrict
17-32-0
1st2nd3rd
531

Deandre Gutierrez's Tennis Stats

  1. Var 17-18
  2. Var 16-17
  3. Var 15-16
Deandre Gutierrez Sophomore
Robertson (Las Vegas, NM) Cardinals
Overall
17-3
League
2-0
1st Place
5
2nd Place
3
3rd Place
1

Season Breakdown

Match Type W - L
5 Singles 6 - 8
6 Singles 2 - 1
1 Doubles 2 - 2
2 Doubles 5 - 1
3 Doubles 8 - 9

Match Breakdown

Back to Top

5 Singles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
3/2 Goddard (Roswell, NM) Goddard (Roswell, NM) Finals 6-1 6-2 W
3/2 Artesia (NM) Eduardo SamaniegoArtesia (NM) Finals 4-6 6-3 10-2 W
3/3 Roswell (NM) David GomezRoswell (NM) Finals 6-2 6-3 W
3/3 New Mexico Military Institute (Roswell, NM) Luis GonzalezNew Mexico Military Institute (Roswell, NM) Finals 3-6 2-6 L
3/16 Hobbs (NM) Ricardo AvilaHobbs (NM) Finals 0-6 2-6 L
3/16 Artesia (NM) Eduardo SamaniegoArtesia (NM) Finals 6-2 6-0 W
3/17 Carlsbad (NM) Riley NesbitCarlsbad (NM) Finals 0-6 4-6 L
3/28 New Mexico Military Institute (Roswell, NM) Luis GonzalezNew Mexico Military Institute (Roswell, NM) Finals 5-7 0-6 L
4/3 Sandia Prep (Albuquerque, NM) Skylar GrantSandia Prep (Albuquerque, NM) Finals 6-1 6-1 W
4/6 Piedra Vista (Farmington, NM) John deKayPiedra Vista (Farmington, NM) Finals 6-2 6-7 3-10 L
4/6 Bosque (Albuquerque, NM) Andrew NairnBosque (Albuquerque, NM) Finals 6-1 7-6 W
4/7 Los Alamos (NM) Junseo KimLos Alamos (NM) Finals 0-6 0-6 L
4/7 Farmington (NM) John BlissFarmington (NM) Finals 3-6 0-6 L
4/10 Los Alamos (NM) Junseo KimLos Alamos (NM) Finals 4-6 6-7 (5-7) L
Back to Top

6 Singles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
3/8 Centennial (Las Cruces, NM) Roman PadillaCentennial (Las Cruces, NM) Finals 6-4 6-1 W
3/9 Mayfield/Las Cruces Invite (Las Cruces, NM) Nathan ShelleySilver (Silver City, NM) Finals 6-7 6-4 10-12 L
3/13 Bosque (Albuquerque, NM) Florian AndersonBosque (Albuquerque, NM) Finals 6-2 6-7 (3-7) 0-0 (10-4) W
Back to Top

1 Doubles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
4/21 2A-AAAA Pre-District Individual Tournament (Santa Fe, NM) Henry Barliant & Ian TerellSanta Fe Prep (Santa Fe, NM) Round 1 6-4 6-2 W
4/21 2A-AAAA Pre-District Individual Tournament (Santa Fe, NM) Evan Bloodworth & Wade McDermottSt. Michael's (Santa Fe, NM) Round 2 3-6 4-6 L
4/28 District 2A-AAAA Individual Tournament (Taos, NM) Chris Esquibel & Francisco Vazquez-BauerSt. Michael's (Santa Fe, NM) Round 1 6-2 6-3 W
4/28 District 2A-AAAA Individual Tournament (Taos, NM) Yisidro Grenville & Robbie WooldridgeTaos (NM) Round 2 4-6 4-6 L
Back to Top

2 Doubles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
3/9 Mayfield/Las Cruces Invite (Las Cruces, NM) Daniel Herrera & Jose LunaSanta Teresa (NM) Round 3 2-6 6-3 10-8 W
3/9 Mayfield/Las Cruces Invite (Las Cruces, NM) Eugene Sanchez & Manny OteroValencia (Los Lunas, NM) Round 1 6-0 6-0 W
3/9 Mayfield/Las Cruces Invite (Las Cruces, NM) Daniel Martinez & Isaiah GranadoDeming (NM) Round 2 6-1 6-0 W
3/9 Santa Teresa (NM) Daniel Herrera & Jose LunaSanta Teresa (NM) Finals 2-6 6-3 0-0 (10-8) W
3/31 Espanola Invite (Santa Fe, NM) Hunter Perez & Nathan HeidkePiedra Vista (Farmington, NM) Round 1 6-3 6-7 7-9 L
3/31 Espanola Invite (Santa Fe, NM) Wyatt Merians & Henry BarliantSanta Fe Prep (Santa Fe, NM) Round 2 6-4 5-7 10-8 W
Back to Top

3 Doubles

Date Match/Tournament Opponent/Match Round Set 1 Set 2 Set 3 DQ W/L
3/2 Goddard (Roswell, NM) Goddard (Roswell, NM) Finals 2-6 3-6 L
3/2 Artesia (NM) Caleb Carnathan & Eduardo SamaniegoArtesia (NM) Finals 5-7 3-6 L
3/3 Roswell (NM) Gabriel Gomez & Estevan MataRoswell (NM) Finals 2-8 L
3/3 New Mexico Military Institute (Roswell, NM) Luis Gonzalez & Jose RoblesNew Mexico Military Institute (Roswell, NM) Finals 3-8 L
3/8 Centennial (Las Cruces, NM) Dallas Anderson & Roman PadillaCentennial (Las Cruces, NM) Finals 6-2 5-7 0-0 (10-7) W
3/9 Mayfield/Las Cruces Invite (Las Cruces, NM) Wyatt Collyge & Connor ShermanSilver (Silver City, NM) Finals 6-3 6-7 0-0 (12-10) W
3/13 Bosque (Albuquerque, NM) Andrew Nairn & Florian AndersonBosque (Albuquerque, NM) Finals 6-3 6-0 W
3/16 Hobbs (NM) Jerry Liu & Ricardo AvilaHobbs (NM) Finals 1-6 0-6 L
3/16 Artesia (NM) David Anaya & Elijah LetcherArtesia (NM) Finals 6-1 6-1 W
3/17 Carlsbad (NM) Talon Brown & Wilson MurrillCarlsbad (NM) Finals 1-6 1-6 L
3/28 New Mexico Military Institute (Roswell, NM) Juan Ongay & Luis GonzalezNew Mexico Military Institute (Roswell, NM) Finals 6-3 6-0 W
4/3 Sandia Prep (Albuquerque, NM) James Martinek & Skylar GrantSandia Prep (Albuquerque, NM) Finals 6-0 6-1 W
4/6 Piedra Vista (Farmington, NM) John deKay & Nathan HeidkePiedra Vista (Farmington, NM) Finals 6-0 6-1 W
4/6 Bosque (Albuquerque, NM) Andrew Nairn & Robert HaniseeBosque (Albuquerque, NM) Finals 6-2 6-2 W
4/7 Los Alamos (NM) Junseo Kim & Tim MartinLos Alamos (NM) Finals 6-4 5-7 8-10 L
4/7 Farmington (NM) Kyle Hickerson & John BlissFarmington (NM) Finals 5-7 2-6 L
4/10 Los Alamos (NM) Donald Poston & Isaiah MartinLos Alamos (NM) Finals 2-6 1-6 L