Billings Invitational (Billings, MT)

Boys Varsity Cross Country Fall 18-19 · Friday, August 31, 2018

Best Finishes by Event

5000 meters

Team Results
PlaceTeamScoresTm. TimeAvg. Time1234567FF
1stSheridan (WY)11001:26:57.1617:23.4313171934374363
2ndPowell (WY)23701:30:27.1918:05.438235154125131136
3rdThunder Basin (Gillette, WY)32001:32:33.4018:30.6825677582100101128
4thBuffalo (WY)32101:32:20.9618:28.193668768389106
5thCody (WY)35301:34:02.1018:48.4218599495123
Athlete Results
PlaceNameTeamTimePoints
2Porter Harman (Sr.)Worland (WY)16:07.742
8Alan Merritt (Sr.)Powell (WY)16:57.608
13Garett Avery (Sr.)Sheridan (WY)17:07.0013
17David Standish (So.)Sheridan (WY)17:12.5717
18Owen Preston (Jr.)Cody (WY)17:15.1718
19Alex Garber (Jr.)Sheridan (WY)17:17.7219
23Tyler Pfiefer (So.)Powell (WY)17:27.2223
25Joey Jurewicz (Jr.)Thunder Basin (Gillette, WY)17:29.7525
29Braik Hurm (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)17:32.6829
32James Caldwell (Sr.)Lovell (WY)17:37.0132
34Wyatt Shaw (Jr.)Sheridan (WY)17:39.4034
36Nathan Kessler (Sr.)Buffalo (WY)17:40.0236
37Timothy Brown (Jr.)Sheridan (WY)17:40.4737
43Branton Williams (So.)Sheridan (WY)17:45.8243
51Joey Hernandez (So.)Powell (WY)17:55.0551
53Skyler Drewes (Sr.)Rocky Mountain (Cowley, WY)17:57.2653
54Jayden Yates (Sr.)Powell (WY)17:57.3154
59Drew Morris (Sr.)Cody (WY)18:09.7559
63Reese Charest (Fr.)Sheridan (WY)18:16.5363
67Zach Mansheim (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:21.6967
68Jacob Velasquez (Sr.)Buffalo (WY)18:24.3768
75Jackson Zabel (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:34.3575
76Kollen Milmine (So.)Buffalo (WY)18:35.4176
78Nathaniel Nelson (Sr.)Worland (WY)18:36.6878
81Sam Kjerstad (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)18:39.3981
82Christopher Caldwell (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)18:40.0082
83Alex Cahhal (So.)Buffalo (WY)18:41.7283
85Rylan Mocko (Jr.)Worland (WY)18:48.6085
89Marc Wodahl (Sr.)Buffalo (WY)18:59.4489
94Wyatt Burichka (Jr.)Cody (WY)19:14.3094
95Wyatt Becker (Jr.)Cody (WY)19:16.3995
100Morgan Doherty (So.)Thunder Basin (Gillette, WY)19:27.61100
101Alex Draper (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)19:27.72101
106Max Kessler (So.)Buffalo (WY)19:33.71106
116Josh Knutson (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)19:44.58116
123Braydon Bond (Jr.)Cody (WY)20:06.49123
125Lane Franks (So.)Powell (WY)20:10.01125
128Carter Matthews (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)20:12.78128
131Cole Frank (Fr.)Powell (WY)20:20.52131
132Victor Olvera (Jr.)Worland (WY)20:20.61132
136Dylan McEvoy (Sr.)Powell (WY)20:29.53136
150Brendan Lundberg (Sr.)Lovell (WY)21:01.57150
151Skylar Massman (Sr.)Campbell County (Gillette, WY)21:06.55151
157Jimmy Bird (Fr.)NSI Academy (Sheridan, WY)21:57.85157
162Zachary Hall (So.)NSI Academy (Sheridan, WY)22:36.04162