Kelly Walsh Invite (Casper, WY)

Boys Varsity Cross Country Fall 18-19 · Friday, August 24, 2018

Best Finishes by Event

5000 meters

Team Results
PlaceTeamScoresTm. TimeAvg. Time1234567FF
1stLander Valley (Lander, WY)6701:35:25.3119:05.061710143544
2ndSheridan (WY)6901:36:20.8019:16.169121317185262
3rdCentral (Cheyenne, WY)8601:37:04.3719:24.87681520374171
4thLaramie (WY)9501:37:44.5719:32.912416394651
5thKelly Walsh (Casper, WY)14201:41:21.0120:16.2011222931495860
6thEast (Cheyenne, WY)15001:40:51.8920:10.373212538636872
7thNatrona County (Casper, WY)17101:42:55.5920:35.11527365053
8thThunder Basin (Gillette, WY)17901:43:18.6820:39.7319243348555765
9thSouth (Cheyenne, WY)19801:44:26.0920:53.212332404261
10thCampbell County (Gillette, WY)22701:48:56.9121:47.38262830697475
11thBurns/Pine Bluffs (Burns, WY)27201:49:37.7021:55.544345546466
12thWright (WY)31601:55:06.3623:01.274759677073
DNPWyoming Indian (Ethete, WY)01:08:41.1622:53.72
Athlete Results
PlaceNameTeamTimePoints
1Kaleb Simonson (So.)Lander Valley (Lander, WY)17:45.691
2Mason Swingholm (Jr.)Laramie (WY)17:46.882
3Jeremy Rief (Sr.)East (Cheyenne, WY)17:51.033
4Derk Lyford (Sr.)Laramie (WY)18:14.904
5Mason Henry (Jr.)Natrona County (Casper, WY)18:19.055
6Austin Stephen (Sr.)Central (Cheyenne, WY)18:31.146
7Sam Kistemann (So.)Lander Valley (Lander, WY)18:33.927
8Colter Anderson (Sr.)Central (Cheyenne, WY)18:44.658
9Alex Garber (Jr.)Sheridan (WY)18:55.709
10Kaneron Brough (Jr.)Lander Valley (Lander, WY)19:03.6410
11Ethan Mesecher (Sr.)Kelly Walsh (Casper, WY)19:04.8111
12Nathan Schweisberger (So.)Rawlins (WY)19:07.20
13Wyatt Shaw (Jr.)Sheridan (WY)19:12.5712
14David Standish (So.)Sheridan (WY)19:18.4813
15Zane Sandall (Sr.)Lander Valley (Lander, WY)19:20.1814
16Trevor Stephen (Jr.)Central (Cheyenne, WY)19:22.7315
17Kent Henry (So.)Laramie (WY)19:23.0516
18Garett Avery (Sr.)Sheridan (WY)19:25.9417
19Timothy Brown (Jr.)Sheridan (WY)19:28.1118
20Joey Jurewicz (Jr.)Thunder Basin (Gillette, WY)19:32.5519
21Matthew Pacheco (Sr.)Central (Cheyenne, WY)19:32.8920
22Cactus Rogers (Jr.)East (Cheyenne, WY)19:42.1021
23Kyson Miller (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)19:46.6622
24Ethan Mowery (So.)South (Cheyenne, WY)19:48.6923
25Zach Mansheim (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)19:49.7624
26Caleb Johansson (So.)Rawlins (WY)19:52.93
27Baylor Smith (Sr.)East (Cheyenne, WY)19:53.6925
28Braik Hurm (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)19:55.0226
30Sam Kjerstad (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)20:08.6828
31Drew Morris (Sr.)Cody (WY)20:16.67
29Nate Yaedon (Sr.)Natrona County (Casper, WY)20:20.5327
32Austin Gromer (Jr.)Kelly Walsh (Casper, WY)20:24.2029
33Josh Knutson (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)20:25.2630
34Jayden Jue (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)20:28.0531
35Brayden Kivisto (Fr.)South (Cheyenne, WY)20:28.7632
36Kyle Monson (Jr.)Rawlins (WY)20:29.13
37Jackson Zabel (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)20:31.8533
38Wyatt Burichka (Jr.)Cody (WY)20:33.57
40Hayden Johnson (Jr.)Lander Valley (Lander, WY)20:41.8835
41Josh Sieving (So.)Natrona County (Casper, WY)20:50.2136
42Kade Swilling (So.)Central (Cheyenne, WY)20:52.9637
43Jaden Bickell (Sr.)East (Cheyenne, WY)20:53.7138
44Will McCrea (Fr.)Laramie (WY)20:55.7039
45Jack Bechtel (Fr.)South (Cheyenne, WY)21:02.0140
46Kaycee Clark-Mellott (Sr.)Central (Cheyenne, WY)21:04.9641
47Kaleb Gissendanner (So.)South (Cheyenne, WY)21:08.5942
48Joseph Romans (So.)Burns/Pine Bluffs (Burns, WY)21:11.9643
49Ryan Brinda (Jr.)Lander Valley (Lander, WY)21:15.6544
50Greg Fornstrom (So.)Burns/Pine Bluffs (Burns, WY)21:22.8145
51Ted Rittle (So.)Laramie (WY)21:24.0446
52Darien Barraza (Jr.)St. Stephens (WY)21:29.96
53Jayden Vasquez (Sr.)Wright (WY)21:33.5947
54Peter Antelope (So.)Wyoming Indian (Ethete, WY)21:34.02
55Alex Draper (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)21:36.4748
56Carter Mahoney (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)21:37.2949
57Treyson Phillips (So.)Natrona County (Casper, WY)21:40.1050
58Kellan Vasquez (Sr.)Laramie (WY)21:45.3451
59Tyler Trentacosti (Sr.)Sheridan (WY)21:45.5252
60Easten Bowers (So.)Natrona County (Casper, WY)21:45.7053
61Colby Stockton (So.)Burns/Pine Bluffs (Burns, WY)21:47.4154
62Carter Matthews (Fr.)Thunder Basin (Gillette, WY)21:48.0555
64Braydon Bond (Jr.)Cody (WY)21:50.89
65Morgan Doherty (So.)Thunder Basin (Gillette, WY)21:51.2457
66Seth Miller (So.)Kelly Walsh (Casper, WY)21:52.0958
67Jacob Goodrich (So.)Wright (WY)21:54.1559
68Donte Wilson (Sr.)Kelly Walsh (Casper, WY)21:55.2960
69Julian Bustos (Jr.)South (Cheyenne, WY)21:58.0461
70Carlos Hernandez (Jr.)Sheridan (WY)22:18.1862
71Dylan Fertig (Sr.)East (Cheyenne, WY)22:31.3663
72David Gordon (Jr.)Burns/Pine Bluffs (Burns, WY)22:33.2864
73Caleb Schlekeway (Jr.)Thunder Basin (Gillette, WY)22:39.4965
74Jack Ickes (Sr.)Burns/Pine Bluffs (Burns, WY)22:42.2466
75Luis Navarro (Fr.)Wright (WY)22:50.3967
76Jakob Dobson (Sr.)East (Cheyenne, WY)22:52.3468
77Skylar Massman (Sr.)Campbell County (Gillette, WY)22:59.1669
78Preston Seamands (Jr.)Wright (WY)23:21.8270
79Jerry McGill (Sr.)Wyoming Indian (Ethete, WY)23:28.35
80Brecken Miller (Jr.)Central (Cheyenne, WY)23:29.0271
81Corwin Howell (So.)Wyoming Indian (Ethete, WY)23:38.79
82Julian Hubbard (Sr.)St. Stephens (WY)25:03.62
83Curtis Burch (Sr.)East (Cheyenne, WY)25:14.6672
84Colten Smith (Fr.)Wright (WY)25:26.4173
85Giovanni Rogel (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)25:28.7974
86Edgar Armas (Fr.)Campbell County (Gillette, WY)26:32.7475