2019 CHSAA Class 3A State Championships (Lakewood, CO)

Girls Varsity Track & Field Spring 18-19 · Thursday, May 16, 2019

Best Finishes by Event

Back To Top

100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stAvery WrightMontezuma-CortezFinal101.3000:12.36
2ndRebecka BallardJefferson AcademyFinal81.3000:12.53
3rdJordyn PittmanGrand ValleyFinal71.3000:12.57
4thPeyton GarrisonCoal RidgeFinal61.3000:12.61
5thEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal51.3000:12.64
6thJulisa Ruiz-VegaAspenFinal31.3000:12.70
6thShaya ChenowethGrand ValleyFinal41.3000:12.70
8thNya HendersonDenver WestFinal21.3000:12.71
9thCaitlin SimmonsLutheranFinal11.3000:12.94
DNPAvery WrightMontezuma-CortezPreliminary-1.4000:12.48
DNPJordyn PittmanGrand ValleyPreliminary-1.4000:12.74
DNPNya HendersonDenver WestPreliminary-1.4000:12.77
DNPRebecka BallardJefferson AcademyPreliminary-1.4000:12.78
DNPCaitlin SimmonsLutheranPreliminary-1.4000:12.83
DNPShaya ChenowethGrand ValleyPreliminary-1.4000:12.88
DNPPeyton GarrisonCoal RidgePreliminary-1.4000:12.94
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary-1.4000:13.03
DNPJulisa Ruiz-VegaAspenPreliminary-1.4000:13.14
DNPEsther EybergThe Classical AcademyPreliminary-1.4000:13.19
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary-1.4000:13.20
DNPLainee HauerEatonPreliminary-1.4000:13.25
DNPAnna HodellHoly FamilyPreliminary-1.4000:13.26
DNPBrooke RuleBrushPreliminary-1.4000:13.27
DNPAnnabel StewartPeak to PeakPreliminary-1.4000:13.31
DNPEmily DibonasStargate SchoolPreliminary-1.4000:13.32
DNPStephenie SwindlerMoffat CountyPreliminary-1.4000:13.34
DNPLily NieslanikRoaring ForkPreliminary-1.4000:13.40
Back To Top

200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stAvery WrightMontezuma-CortezFinal100.3000:25.23
2ndRegan AurichLutheranFinal80.3000:25.34
3rdPeyton GarrisonCoal RidgeFinal70.3000:25.52
4thLilly LavierAlamosaFinal60.3000:25.53
5thAryelle WrightMontezuma-CortezFinal50.3000:26.21
6thDelaney PhillipsRifleFinal40.3000:26.33
7thRebecka BallardJefferson AcademyFinal30.3000:26.36
8thAllyssa RomeroAlamosaFinal20.3000:26.48
9thMorgan ShortMontezuma-CortezFinal10.3000:26.80
DNPAvery WrightMontezuma-CortezPreliminary-1.7000:25.27
DNPRegan AurichLutheranPreliminary-1.7000:25.42
DNPPeyton GarrisonCoal RidgePreliminary-0.6000:25.64
DNPAryelle WrightMontezuma-CortezPreliminary-0.6000:25.70
DNPLilly LavierAlamosaPreliminary-0.6000:25.80
DNPAllyssa RomeroAlamosaPreliminary-1.7000:26.03
DNPRebecka BallardJefferson AcademyPreliminary-0.6000:26.29
DNPMorgan ShortMontezuma-CortezPreliminary-0.6000:26.51
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary-1.7000:26.55
DNPBrooke BuntingPlatte ValleyPreliminary-1.7000:26.66
DNPMackenzie WedemeyerPagosa SpringsPreliminary-1.7000:26.77
DNPIsabella DiLuzioLutheranPreliminary-1.7000:26.93
DNPNya HendersonDenver WestPreliminary-1.7000:27.02
DNPMakenna TurnerPeak to PeakPreliminary-0.6000:27.02
DNPLily NieslanikRoaring ForkPreliminary-0.6000:27.04
DNPAnna HodellHoly FamilyPreliminary-1.7000:27.05
DNPAleigha StreetFrontier AcademyPreliminary-0.6000:27.11
DNPLainee HauerEatonPreliminary-0.6000:27.47
Back To Top

400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stLilly LavierAlamosaFinal1000:56.10
2ndRegan AurichLutheranFinal800:56.67
3rdAshten LoeksElizabethFinal700:56.93
4thJordyn PittmanGrand ValleyFinal600:57.82
5thAryelle WrightMontezuma-CortezFinal500:58.20
6thDelaney PhillipsRifleFinal400:59.10
7thEmaleigh PapierskiMoffat CountyFinal300:59.50
8thHalle HamiltonMoffat CountyFinal201:00.09
9thAllyssa RomeroAlamosaFinal101:00.27
DNPLilly LavierAlamosaPreliminary00:56.60
DNPRegan AurichLutheranPreliminary00:57.44
DNPAshten LoeksElizabethPreliminary00:57.54
DNPJordyn PittmanGrand ValleyPreliminary00:57.76
DNPAryelle WrightMontezuma-CortezPreliminary00:57.98
DNPAllyssa RomeroAlamosaPreliminary00:58.77
DNPEmaleigh PapierskiMoffat CountyPreliminary00:58.79
DNPDelaney PhillipsRiflePreliminary00:59.84
DNPHalle HamiltonMoffat CountyPreliminary01:00.08
DNPEmily LavierAlamosaPreliminary01:00.20
DNPOlivia WrenThe Vanguard SchoolPreliminary01:00.24
DNPKinlee PippinWeld CentralPreliminary01:00.51
DNPLaryssa HamblenD'EvelynPreliminary01:00.87
DNPBeki AtchleyDeltaPreliminary01:01.37
DNPMegan MaleyBasaltPreliminary01:01.42
DNPRuby BrownSalidaPreliminary01:01.58
DNPBrooke BuntingPlatte ValleyPreliminary01:02.37
DNPGabby ThomasHoly FamilyPreliminary01:02.73
Back To Top

800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stLilly LavierAlamosaFinal1002:13.08
2ndShannon KingFaith ChristianFinal802:15.75
3rdAnna ShultsPeak to PeakFinal702:16.77
4thQuinn McConnellPeak to PeakFinal602:17.87
5thJulia BrownFrontier AcademyFinal502:19.92
6thKendall ClarkAspenFinal402:20.27
7thMegan MaleyBasaltFinal302:20.80
8thCailey ArcherBerthoudFinal202:22.24
9thElla BenkendorfElizabethFinal102:22.63
10thAnnika ZenkPlatte ValleyFinal02:22.74
11thTaylor HaerbigD'EvelynFinal02:24.09
12thEmily LavierAlamosaFinal02:24.43
13thGabby ThomasHoly FamilyFinal02:25.10
14thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal02:25.71
15thKylie SimshauserFlorenceFinal02:25.94
16thMadisyn AzzopardiThe Classical AcademyFinal02:26.16
17thSonja MorinD'EvelynFinal02:26.20
18thNatalia WrightThe Classical AcademyFinal02:30.82
Back To Top

1600 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stKaylee ThompsonThe Classical AcademyFinal1005:04.27
2ndKatie FlahertyThe Classical AcademyFinal805:04.61
3rdQuinn McConnellPeak to PeakFinal705:06.25
4thShannon KingFaith ChristianFinal605:07.79
5thTiana BradfieldPeak to PeakFinal505:08.01
6thAnna ShultsPeak to PeakFinal405:09.55
7thKylie SimshauserFlorenceFinal305:11.69
8thSierra BowerBasaltFinal205:12.58
9thKennedy McDonaldThe Classical AcademyFinal105:16.85
10thAllison BeasleyPeak to PeakFinal05:22.85
11thRebecca ThompsonThe Classical AcademyFinal05:29.00
12thSophia ValentineThe Classical AcademyFinal05:30.86
13thAudrynn StreetFrontier AcademyFinal05:32.21
14thKatie TrailMiddle ParkFinal05:32.68
15thJenna HowardPeak to PeakFinal05:33.86
16thTaylor HaerbigD'EvelynFinal05:34.11
17thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal05:34.37
18thSonja MorinD'EvelynFinal05:35.04
Back To Top

3200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stKaylee ThompsonThe Classical AcademyFinal1010:58.00
2ndSierra BowerBasaltFinal810:58.31
3rdKatie FlahertyThe Classical AcademyFinal711:21.13
4thKylie SimshauserFlorenceFinal611:23.45
5thKennedy McDonaldThe Classical AcademyFinal511:25.78
6thAllison BeasleyPeak to PeakFinal411:42.01
7thTaylor HaerbigD'EvelynFinal311:55.02
8thKatelyn HaerbigD'EvelynFinal211:55.90
9thSophia ValentineThe Classical AcademyFinal111:58.20
10thAudrey OrsteadFaith ChristianFinal12:02.24
11thAbbey SkurdalSkyView AcademyFinal12:06.34
12thAlly PadillaBerthoudFinal12:07.51
13thMikayla CurlThe Classical AcademyFinal12:08.61
14thAudrynn StreetFrontier AcademyFinal12:13.65
15thAlyssa WellsHoly FamilyFinal12:15.97
16thEvelyn BoydHoly FamilyFinal12:16.37
17thJenna HowardPeak to PeakFinal12:18.28
18thAulea RollinsGunnisonFinal12:36.52
Back To Top

100 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsWindTime
1stJordan LanningBayfieldFinal101.9000:14.20
2ndEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal81.9000:14.54
3rdCaitlin SimmonsLutheranFinal71.9000:15.11
4thShenna DaumThe Classical AcademyFinal61.9000:15.69
5thEmilie JohnsonStargate SchoolFinal51.9000:16.18
6thBrooke RuleBrushFinal41.9000:16.30
7thRemi BaldwinDeltaFinal31.9000:16.48
8thMegan BeckerBennettFinal21.9000:16.82
9thMegan JenkinsCedaredgeFinal11.9000:17.17
DNPJordan LanningBayfieldPreliminary-1.3000:14.68
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary-1.3000:15.19
DNPCaitlin SimmonsLutheranPreliminary-1.3000:15.39
DNPMegan BeckerBennettPreliminary-1.3000:15.93
DNPShenna DaumThe Classical AcademyPreliminary-1.3000:15.94
DNPMegan JenkinsCedaredgePreliminary-1.3000:16.04
DNPEmilie JohnsonStargate SchoolPreliminary-1.3000:16.18
DNPRemi BaldwinDeltaPreliminary-1.3000:16.50
DNPBrooke RuleBrushPreliminary-1.3000:16.61
DNPAshley KennyLutheranPreliminary-1.3000:16.63
DNPLandrey WalterFaith ChristianPreliminary-1.3000:16.76
DNPBaylee HarrisCedaredgePreliminary-1.3000:16.77
DNPRuby BrownSalidaPreliminary-1.3000:16.87
DNPAspen FurubottenCedaredgePreliminary-1.3000:17.56
DNPKayleen NixFlorencePreliminary-1.3000:18.03
DNPElisabeth JensenColorado Springs ChristianPreliminary-1.3000:18.12
DNPSydney SamuelsLutheranPreliminary-1.3000:44.67
Back To Top

300 Meter Hurdles

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stAshten LoeksElizabethFinal1000:43.63
2ndMegan JenkinsCedaredgeFinal800:44.89
3rdJordan LanningBayfieldFinal700:44.91
4thEsther Diza-mbeloloD'EvelynFinal600:46.19
5thLauren KellyLutheranFinal500:46.30
6thBrooke RuleBrushFinal400:46.43
7thAllyson WeichelEatonFinal300:46.98
8thShenna DaumThe Classical AcademyFinal200:47.54
9thRuby BrownSalidaFinal100:48.15
DNPMegan JenkinsCedaredgePreliminary00:44.66
DNPJordan LanningBayfieldPreliminary00:44.67
DNPEsther Diza-mbeloloD'EvelynPreliminary00:45.61
DNPAshten LoeksElizabethPreliminary00:46.07
DNPShenna DaumThe Classical AcademyPreliminary00:46.24
DNPLauren KellyLutheranPreliminary00:46.46
DNPRuby BrownSalidaPreliminary00:46.66
DNPBrooke RuleBrushPreliminary00:46.82
DNPAllyson WeichelEatonPreliminary00:46.86
DNPMegan BeckerBennettPreliminary00:47.07
DNPAlex MendozaGrand ValleyPreliminary00:47.54
DNPRemi BaldwinDeltaPreliminary00:47.55
DNPAshley KennyLutheranPreliminary00:48.01
DNPSydney SamuelsLutheranPreliminary00:48.55
DNPRhys MaxeyPlatte ValleyPreliminary00:48.72
DNPEmilie JohnsonStargate SchoolPreliminary00:49.07
DNPRyley SackettGrand ValleyPreliminary00:49.11
DNPAshley DarrahHoly FamilyPreliminary00:54.33
Back To Top

4 x 100 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stEaton Relay TeamEatonFinal00:49.05
2ndMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezFinal00:49.52
3rdCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal00:50.26
4thThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal00:50.52
5thLutheran Relay TeamLutheranFinal00:50.54
6thGrand Valley Relay TeamGrand ValleyFinal00:50.82
7thHoly Family Relay TeamHoly FamilyFinal00:51.05
8thDelta Relay TeamDeltaFinal00:51.11
9thPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyFinal00:51.27
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary00:49.45
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary00:49.47
DNPGrand Valley Relay TeamGrand ValleyPreliminary00:49.81
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary00:50.24
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary00:50.67
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary00:50.76
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary00:50.84
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary00:51.08
DNPHoly Family Relay TeamHoly FamilyPreliminary00:51.34
DNPWeld Central Relay TeamWeld CentralPreliminary00:51.51
DNPUniversity Relay TeamUniversityPreliminary00:51.80
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary00:51.81
DNPLiberty Common Relay TeamLiberty CommonPreliminary00:51.94
DNPCedaredge Relay TeamCedaredgePreliminary00:51.98
DNPResurrection Christian Relay TeamResurrection ChristianPreliminary00:52.09
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary00:52.24
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary00:52.32
DNPJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyPreliminary00:53.02
Back To Top

4 x 200 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal01:45.83
2ndCoal Ridge Relay TeamCoal RidgeFinal01:46.26
3rdThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal01:46.45
4thLutheran Relay TeamLutheranFinal01:46.83
5thJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyFinal01:47.38
6thEaton Relay TeamEatonFinal01:47.74
7thDelta Relay TeamDeltaFinal01:48.46
8thMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezFinal01:48.64
9thHoly Family Relay TeamHoly FamilyFinal01:50.07
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary01:42.61
DNPMoffat County Relay TeamMoffat CountyPreliminary01:45.28
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary01:45.64
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary01:45.75
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary01:46.05
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary01:46.13
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary01:46.40
DNPJefferson Academy Relay TeamJefferson AcademyPreliminary01:46.87
DNPHoly Family Relay TeamHoly FamilyPreliminary01:47.93
DNPBennett Relay TeamBennettPreliminary01:49.01
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary01:49.28
DNPLiberty Common Relay TeamLiberty CommonPreliminary01:49.73
DNPUniversity Relay TeamUniversityPreliminary01:49.75
DNPCedaredge Relay TeamCedaredgePreliminary01:49.98
DNPPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakPreliminary01:50.49
DNPWeld Central Relay TeamWeld CentralPreliminary01:50.70
DNPPagosa Springs Relay TeamPagosa SpringsPreliminary01:54.79
Back To Top

4 x 400 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stAlamosa Relay TeamAlamosaFinal03:58.15
2ndThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal04:01.22
3rdMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal04:01.27
4thLutheran Relay TeamLutheranFinal04:04.78
5thElizabeth Relay TeamElizabethFinal04:05.15
6thFrontier Academy Relay TeamFrontier AcademyFinal04:05.99
7thD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal04:06.09
8thCedaredge Relay TeamCedaredgeFinal04:06.61
9thHoly Family Relay TeamHoly FamilyFinal04:08.63
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary04:03.55
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary04:03.67
DNPMoffat County Relay TeamMoffat CountyPreliminary04:04.96
DNPElizabeth Relay TeamElizabethPreliminary04:05.09
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary04:07.20
DNPHoly Family Relay TeamHoly FamilyPreliminary04:07.24
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary04:07.89
DNPCedaredge Relay TeamCedaredgePreliminary04:09.16
DNPFrontier Academy Relay TeamFrontier AcademyPreliminary04:09.17
DNPThe Vanguard School Relay TeamThe Vanguard SchoolPreliminary04:09.19
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary04:11.28
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary04:12.81
DNPAspen Relay TeamAspenPreliminary04:13.51
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary04:14.50
DNPStrasburg Relay TeamStrasburgPreliminary04:15.06
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary04:20.33
DNPPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakPreliminary04:20.54
DNPBerthoud Relay TeamBerthoudPreliminary04:31.78
Back To Top

4 x 800 Meter

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stPeak to Peak Relay TeamPeak to PeakFinal09:17.96
2ndD'Evelyn Relay TeamD'EvelynFinal09:33.63
3rdThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal09:37.40
4thHoly Family Relay TeamHoly FamilyFinal09:50.79
5thBasalt Relay TeamBasaltFinal09:52.99
6thFrontier Academy Relay TeamFrontier AcademyFinal09:55.83
7thElizabeth Relay TeamElizabethFinal09:56.38
8thMoffat County Relay TeamMoffat CountyFinal09:56.55
9thMiddle Park Relay TeamMiddle ParkFinal09:57.78
10thLutheran Relay TeamLutheranFinal10:06.98
11thBerthoud Relay TeamBerthoudFinal10:15.87
12thCedaredge Relay TeamCedaredgeFinal10:16.54
13thGunnison Relay TeamGunnisonFinal10:18.64
14thRifle Relay TeamRifleFinal10:29.39
15thPagosa Springs Relay TeamPagosa SpringsFinal10:32.87
16thEstes Park Relay TeamEstes ParkFinal10:32.89
17thDelta Relay TeamDeltaFinal10:36.06
18thAspen Relay TeamAspenFinal11:16.58
Back To Top

800 Sprint Medley

PlaceNameSchoolRoundPointsTime
1stLutheran Relay TeamLutheranFinal01:48.12
2ndElizabeth Relay TeamElizabethFinal01:48.55
3rdThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyFinal01:50.79
4thAspen Relay TeamAspenFinal01:52.57
5thPagosa Springs Relay TeamPagosa SpringsFinal01:52.58
6thPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyFinal01:53.69
7thEaton Relay TeamEatonFinal01:53.75
8thCedaredge Relay TeamCedaredgeFinal01:56.14
9thAlamosa Relay TeamAlamosaFinal02:06.09
DNPElizabeth Relay TeamElizabethPreliminary01:49.72
DNPLutheran Relay TeamLutheranPreliminary01:50.66
DNPThe Classical Academy Relay TeamThe Classical AcademyPreliminary01:50.88
DNPPagosa Springs Relay TeamPagosa SpringsPreliminary01:52.04
DNPEaton Relay TeamEatonPreliminary01:52.60
DNPAspen Relay TeamAspenPreliminary01:52.68
DNPAlamosa Relay TeamAlamosaPreliminary01:52.87
DNPPlatte Valley Relay TeamPlatte ValleyPreliminary01:53.61
DNPCedaredge Relay TeamCedaredgePreliminary01:54.28
DNPRifle Relay TeamRiflePreliminary01:54.31
DNPD'Evelyn Relay TeamD'EvelynPreliminary01:54.39
DNPUniversity Relay TeamUniversityPreliminary01:55.19
DNPHoly Family Relay TeamHoly FamilyPreliminary01:55.83
DNPCoal Ridge Relay TeamCoal RidgePreliminary01:55.84
DNPLamar Relay TeamLamarPreliminary01:56.03
DNPMontezuma-Cortez Relay TeamMontezuma-CortezPreliminary02:00.59
DNPDelta Relay TeamDeltaPreliminary02:02.34
DNPBrush Relay TeamBrushPreliminary02:03.42
Back To Top

Long Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stJordan LanningBayfieldFinal10-2.5018' 2.50"
2ndCaitlin SimmonsLutheranFinal8-1.7017' 8.50"
3rdNya HendersonDenver WestFinal7-1.6017' 4.25"
4thAaliyah RobinsonJefferson AcademyFinal6-1.9017' 2.00"
5thShaya ChenowethGrand ValleyFinal5-1.2017' 1.00"
6thLexye WoodElizabethFinal4-2.1017' 0.00"
7thKinlee PippinWeld CentralFinal2-1.6016' 10.50"
7thKaley St. PeterDeltaFinal3-1.1016' 10.50"
9thRyanne EhlersEatonFinal1-3.9016' 10.25"
10thAlyssa BaileyBerthoudFinal-2.5016' 7.75"
11thMorgan ShortMontezuma-CortezFinal-2.0016' 5.75"
12thBeatriz HatzD'EvelynFinal-2.1016' 4.00"
13thEmaleigh PapierskiMoffat CountyFinal-2.0016' 3.00"
13thValarie AllenSterlingFinal-1.9016' 3.00"
15thBrooke StremlerLutheranFinal-1.9015' 10.00"
16thMakenna TurnerPeak to PeakFinal-1.7015' 3.25"
17thNicole GonzalesAlamosaFinal-1.8015' 1.50"
18thAshley KennyLutheranFinal-2.4015' 1.00"
19thLily NieslanikRoaring ForkFinal-1.7014' 7.50"
Back To Top

Triple Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsWindDistance
1stCaitlin SimmonsLutheranFinal100.3038' 6.00"
2ndBrooke StremlerLutheranFinal80.0037' 1.50"
3rdGreta CorneliusenThe Classical AcademyFinal72.1035' 6.25"
4thAlyssa BaileyBerthoudFinal62.7035' 3.75"
5thNya HendersonDenver WestFinal53.7035' 1.25"
6thEmerie RiosSterlingFinal43.2034' 10.25"
7thLexye WoodElizabethFinal30.7034' 7.50"
8thMaddy ValenciaRifleFinal21.6034' 5.75"
9thAaliyah RobinsonJefferson AcademyFinal12.7034' 4.75"
10thAlayna BehrmanMoffat CountyFinal5.3033' 8.00"
11thMorgan SeelyeSterlingFinal2.9033' 6.75"
12thNoelle MeagherEatonFinal3.2033' 5.75"
13thRyley SackettGrand ValleyFinal3.7033' 5.25"
14thValarie AllenSterlingFinal1.2033' 3.00"
15thShenna DaumThe Classical AcademyFinal1.8032' 7.50"
16thTaylor WeberWeld CentralFinal2.7032' 6.00"
17thBrooke RuleBrushFinal1.6031' 11.75"
18thElisabeth JensenColorado Springs ChristianFinal4.3030' 10.25"
Back To Top

High Jump

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stJordan LanningBayfieldFinal105' 8.00"
2ndIzzy RamirezFrontier AcademyFinal85' 2.00"
3rdSadie HarringtonKent DenverFinal15' 0.00"
3rdCailey ArcherBerthoudFinal65' 0.00"
3rdSierra HabermanJefferson AcademyFinal65' 0.00"
3rdKara MorganCoal RidgeFinal5' 0.00"
3rdMarin SimonsCoal RidgeFinal65' 0.00"
3rdSydney HenrySterlingFinal35' 0.00"
3rdMarley SomersD'EvelynFinal25' 0.00"
3rdKammie HendersonCedaredgeFinal5' 0.00"
3rdKatie FarmerHoly FamilyFinal65' 0.00"
12thCayla WilburnThe Classical AcademyFinal4' 10.00"
12thAaliyah RobinsonJefferson AcademyFinal4' 10.00"
12thSara GeddesDeltaFinal4' 10.00"
12thLexye WoodElizabethFinal4' 10.00"
Back To Top

Pole Vault

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stKristina WillisThe Classical AcademyFinal1012' 1.00"
2ndPhoebe YoungCoal RidgeFinal811' 0.00"
3rdLauren KellyLutheranFinal710' 9.00"
4thAshley ManeraRifleFinal69' 9.00"
5thMaggie AlsupSterlingFinal59' 6.00"
6thEmilee DemannRifleFinal49' 0.00"
6thKatherine EllisPlatte ValleyFinal49' 0.00"
8thHannah WhitmerBayfieldFinal28' 6.00"
8thHayden LeggettMontezuma-CortezFinal8' 6.00"
8thKatie BohannanBasaltFinal8' 6.00"
8thKenzie DiceUniversityFinal28' 6.00"
12thMacKenzie ElizardoRifleFinal8' 0.00"
12thAmanda GreenRifleFinal8' 0.00"
12thHannah LovelyLiberty CommonFinal8' 0.00"
12thAnnelise PelletierGunnisonFinal8' 0.00"
12thAaliyanah Hubert-combsFrontier AcademyFinal8' 0.00"
12thJenni JarnaginEatonFinal8' 0.00"
18thDanielle LentzD'EvelynFinal7' 6.00"
Back To Top

Shot Put

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stKatie Dack-howellLutheranFinal1042' 9.25"
2ndEmily ArseneauWoodland ParkFinal840' 6.00"
3rdAlexandria TiceLamarFinal738' 1.25"
4thPaige QuistAspenFinal637' 11.50"
5thAmaya AtencioAlamosaFinal536' 10.00"
6thTaylor WiescampCoal RidgeFinal436' 1.25"
7thReagan ClayDeltaFinal336' 0.75"
8thAllie HobbsEatonFinal236' 0.00"
9thJayme WoottenLamarFinal135' 4.00"
10thMikayla BarnesBayfieldFinal35' 2.50"
11thAbby RodriquezPlatte ValleyFinal34' 5.50"
12thMadison LettElizabethFinal34' 1.25"
13thLauren ReyesLamarFinal33' 11.50"
14thKeely PorterDeltaFinal33' 2.00"
14thTaylor RobertsCoal RidgeFinal33' 2.00"
16thCourtney HamiltonCentauriFinal32' 10.00"
17thJosalee KempFlorenceFinal32' 6.50"
18thCelsey SellandBerthoudFinal31' 9.75"
Back To Top

Discus

PlaceNameSchoolRoundPointsDistance
1stKatie Dack-howellLutheranFinal10139' 7.00"
2ndMelita FerchauGunnisonFinal8117' 5.00"
3rdKailey BerryBerthoudFinal7116' 5.00"
4thEmily ArseneauWoodland ParkFinal6115' 8.00"
5thKeely PorterDeltaFinal5114' 3.00"
6thMorgan ZachmanThe Classical AcademyFinal4113' 0.00"
7thAlexis BrowerSterlingFinal3110' 0.00"
8thCaylah MillionMoffat CountyFinal2109' 2.00"
9thAlexandria TiceLamarFinal1109' 0.00"
10thBethany WormackThe Classical AcademyFinal108' 10.00"
11thMikayla BarnesBayfieldFinal107' 7.00"
12thAnita IbarraPlatte ValleyFinal106' 6.00"
13thIlene RobledoLa JuntaFinal104' 9.00"
14thAmaya AtencioAlamosaFinal104' 0.00"
15thTiffany HildebrandtMoffat CountyFinal100' 9.00"
16thLaura GalvanOlatheFinal99' 10.00"
17thAshley LopezAlamosaFinal96' 9.00"