Cherokee Trail is projected to win its playoff game against Mullen on Friday.
Photo by Tim Visser
Utilizing the MaxPreps Freeman Computer projections, here are the predicted scores of all Colorado football playoff games. Be sure to check out our
MaxPreps Colorado football playoff brackets.
Friday, Nov. 9
Class 3AConifer vs.
Northridge (Greeley) at Trailblazer Stadium (Lakewood), 6 p.m.
Projection: Conifer 28-27
Pueblo East (Pueblo) vs.
Holy Family (Broomfield) at Clark Stadium (Pueblo), 7 p.m.
Projection: Pueblo East 40-28
Class 4AStandley Lake (Westminster) at
Denver South (Denver), 7 p.m.
Projection: Denver South 31-10
Monarch (Louisville) vs.
Falcon at Centaurus (Lafayette), 7 p.m.
Projection: Monarch 21-20
Mesa Ridge (Colorado Springs) at
Montrose, 7 p.m.
Projection: Montrose 31-30
Ponderosa (Parker) vs.
Green Mountain (Lakewood) at Burt.com Stadium (Parker), 7 p.m.
Projection: Ponderosa 38-6
Loveland at
Pueblo West, 7 p.m.
Projection: Pueblo West 38-12
Canon City at
Vista Ridge (Colorado Springs), 7 p.m.
Projection: Vista Ridge 35-8
Wheat Ridge vs.
Cheyenne Mountain (Colorado Springs) at Jefferson County Stadium (Lakewood), 7 p.m.
Projection: Cheyenne Mountain 20-19
Class 5AArapahoe (Centennial) vs.
Horizon (Thornton) at North Stadium (Westminster), 7 p.m.
Projection: Arapahoe 28-14
Mullen (Denver) at
Cherokee Trail (Aurora), 7 p.m.
Projection: Cherokee Trail 20-17
Fort Collins vs.
Ralston Valley (Arvada) at North Area Athletic Complex (Arvada), 7 p.m.
Projection: Ralston Valley 31-6
Grandview (Aurora) at
Fountain-Fort Carson (Fountain), 7 p.m.
Projection: Grandview 28-21
ThunderRidge (Highlands Ranch) at
Cherry Creek (Greenwood Village), 7 p.m.
Projection: ThunderRidge 38-26
Saturday, Nov. 10
Class 1ABurlington at
Buena Vista, 1 p.m.
Projection: Buena Vista 35-14
Monte Vista at
Cedaredge, 1 p.m.
Projection: Cedaredge 31-21
Wray at
Holyoke, 1 p.m.
Projection: Wray 34-17
Limon at
Hotchkiss, 1 p.m.
Projection: Limon 31-26
Class 2AFaith Christian (Arvada) at
Bayfield, 1 p.m.
Projection: Bayfield 22-19
Kent Denver (Englewood) at
Brush, 1 p.m.
Projection: Kent Denver 35-28
Florence at
Middle Park (Granby), 1 p.m.
Projection: Florence 35-17
Platte Valley (Kersey) at
Eaton, 1 p.m.
Projection: Eaton 40-31
Class 3ADelta at
The Classical Academy (Colorado Springs), 1 p.m.
Projection: The Classical Academy 26-14
Discovery Canyon (Colorado Springs) vs.
Pueblo Central (Pueblo) at Harrison (Colorado Springs), 1 p.m.
Projection: Discovery Canyon 28-17
Silver Creek (Longmont) at
Elizabeth, 1 p.m.
Projection: Silver Creek 26-19
Eagle Valley (Gypsum) at
Frederick, 2 p.m.
Projection: Frederick 22-21
Erie at
Rifle, 1 p.m.
Projection: Rifle 38-8
Palisade at
Roosevelt (Johnstown), 1 p.m.
Projection: Palisade 28-21
Class 4ABroomfield at
Windsor, 1 p.m.
Projection: Windsor 22-21
Class 5AEaglecrest (Centennial) vs.
Chaparral (Parker) at Cherokee Trail (Aurora), 1 p.m.
Projection: Chaparral 31-19
Pomona (Arvada) vs.
Columbine (Littleton) at North Area Athletic Complex (Arvada), 2:30 p.m.
Projection: Pomona 31-28
Valor Christian (Highlands Ranch) at
Regis Jesuit (Aurora), 1 p.m.
Projection: Valor Christian 31-13