MaxPreps Top 50 high school football scores: Cardinal Gibbons upsets No. 3 St. Thomas Aquinas

Zack Poff | MaxPreps.com Saturday, October 24, 2020 2:45pm

Northwestern hangs on against Miami Central, sets up huge matchup against No. 1 IMG Academy next week.

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) pulled off one of the biggest upsets of the year knocking off No. 3 St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 17-10 to improve to 3-0. The loss snapped the Raiders 16-game win streak and expect to see the Chiefs jump into the MaxPreps Top 25 rankings on Monday.

No. 9 Northwestern (Miami) beat rival No. 10 Central (Miami) in the biggest game of the week in a huge Florida showdown. Siddiq Jackson's 46-yard touchdown run in the third quarter turned out to be the difference as the Bulls held on for a 21-14 win. Up next for the three-time defending state champs is No. 1 IMG Academy (Bradenton, Fla.) on Oct. 30.

The defending 7A Alabama state champs, No. 15 Thompson (Alabaster), finished the regular season 10-0 after beating No. 26 Hoover 39-23. The Warriors have won 14 games in a row and will be the No. 1 seed when the playoffs begin on Nov. 6.

In the third and final Top 50 matchup No. 32 Hamilton (Chandler, Ariz.) won a defensive battle against No. 37 Saguaro (Scottsdale, Ariz.) on ESPN2, 13-7. The Huskies defense was lights out and the only points for the Sabercats came on special teams.



No. 18 Pickerington Central (Pickerington), No. 23 Archbishop Hoban (Akron), No. 36 Mentor, No. 38 Washington (Massillon) and No. 40 St. Xavier (Cincinnati) all won to advance to the fourth round of the Ohio playoffs.

Brother Martin (New Orleans) snapped No. 20 Archbishop Rummel's (Metairie, La.) 15-game win streak with a 26-23 victory on Saturday to improve to 4-0. 

MaxPreps Top 50 National Scoreboard

Idle
Next game: Oct. 30 at No. 9 Northwestern (Miami)

No. 2 North Shore (Houston) vs. West Brook (Beaumont, Texas)
Friday, 7 p.m. (All times local) - Watch Live on NFHS Network

No. 3 St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale, Fla.) vs. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale, Fla.)



Idle
Next game: TBD

No. 5 Chandler (Ariz.) at Higley (Gilbert. Ariz.)

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Parkview (Lilburn)

No. 7 Katy (Texas) vs. Cinco Ranch (Katy, Texas)
Saturday, 11 a.m. at Legacy Stadium (Katy) - Watch Live on NFHS Network

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Tift County (Tifton)

Friday, 7:30 p.m. at Traz Powell Stadium (Miami)



Idle
Next game: Oct. 30 vs. TBD

Idle
Next game: TBD

No. 13 Duncanville (Texas) at Waco (Texas)
Friday, 7:30 p.m.

No. 14 Trinity (Louisville) at Eastern (Louisville, Ky.)
Saturday, 11 a.m.


No. 16 Ryan (Denton, Texas) at Wakeland (Frisco, Texas)
Thursday, 7 p.m. - Watch Live on NFHS Network

No. 17 St. Peter's Prep (Jersey City, N.J.) at Paramus Catholic (Paramus, N.J.)
Saturday, 1:30 p.m. - Watch Live on NFHS Network



No. 18 Pickerington Central (Pickerington, Ohio) vs. Hilliard Bradley (Hilliard, Ohio)
Friday, 7 p.m.

No. 19 Dutch Fork (Irmo, S.C.) vs. Spring Valley (Columbia, S.C.)
Friday, 7:30 p.m.

No. 20 Archbishop Rummel (Metairie, La.) at Brother Martin (New Orleans)
Saturday, 2 p.m. at Joe Yenni Stadium

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Boyd (McKinney)

No. 22 Bergen Catholic (Oradell, N.J.) at DePaul Catholic (Wayne, N.J.)

No. 23 Archbishop Hoban (Akron, Ohio) vs. Mayfield (Ohio)
Friday, 7 p.m.

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Hays (Buda)

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Columbus North (Columbus)



Idle
Next game: Oct. 30 vs. Columbus North (Columbus)

No. 28 DeSoto (Texas) vs. Waxahachie (Texas)
Friday, 7:30 p.m. - Watch Live on NFHS Network

Idle
Next game: Oct. 30 vs. South Vigo (Terre Haute)

No. 30 Lake Travis (Austin, Texas) vs. Austin (Texas)
Friday, 7:30 p.m. - Watch Live on NFHS Network

No. 31 Guyer (Denton, Texas) vs. McKinney (Texas)
Thursday, 7 p.m. - Watch Live on NFHS Network

Friday, 6 p.m.

Idle
Next game: Oct. 31 vs. Eleanor McMain (New Orleans)



No. 34 Cedar Hill (Texas) vs. Lake Ridge (Mansfield, Texas)
Friday, 7:30 p.m. - Watch Live on NFHS Network

No. 35 Bryant (Ark.) vs. Cabot (Ark.)
Friday, 7 p.m.

No. 36 Mentor (Ohio) vs. Brunswick (Ohio)
Saturday, 1 p.m.

No. 38 Washington (Massillon, Ohio) vs. Hoover (North Canton, Ohio)
Friday, 7 p.m.

No. 39 Auburn (Ala.) at Enterprise (Ala.)

No. 40 St. Xavier (Cincinnati) vs. Elder (Cincinnati)
Saturday, 10 a.m.



Idle
Next game: Oct. 30 vs. Sherman (Texas)

No. 42 Carroll (Southlake, Texas) at Byron Nelson (Trophy Club, Texas)
Thursday, 7 p.m.

Idle
Next game: Oct. 30 vs. TBD

No. 44 Acadiana (Lafayette, La.) vs. Ruston (La.)
Friday, 7 p.m. at Grambling State University - Watch Live on NFHS Network

No. 45 Hewitt-Trussville (Trussville, Ala.) vs. Oak Mountain (Birmingham, Ala.)

Idle
Next game: Oct. 30 vs. Ponca City (Okla.)



No. 47 Cass Tech (Detroit) vs. De La Salle Collegiate (Warren, Mich.)
Friday, 6 p.m.

No. 48 Chaminade-Madonna (Hollywood, Fla.) at Benjamin (Palm Beach Gardens, Fla.)
Friday, 7 p.m.

Idle
Next game: Oct. 30 at Newton (Ga.)

No. 50 Norcross (Ga.) vs. Mill Creek (Hoschton, Ga.)
Friday, 7:30 p.m. - Watch Live on NFHS Network