By Dean Backes
MaxPreps.com
Emporia’s success at this weekend’s state track and field meet depends heavily on the success of Brandon Childs and Jacob Davies. The Spartan duo should have plenty of success on the 5A track.
But they are also projected to put up some of the best times, heights and distances at the meet regardless of class, leading Emporia to a projected, mythical, and just-for-fun all-class state championship.
According to the times he put up at regionals, Davies should score points in the 400, 800 and 1,600-meter events. Childs will place in the top seven in the high jump, long jump and triple jump. The Spartans should also get points from Caydrick Bloomquist, who is tied for third in the pole vault going into the meet according to the numbers at 5A regional meets.
Concordia’s girls should also finish on top. Witney Sorell and Heather Bergmann are good enough at their individual events to lead the Panthers to the girls’ title.
Sorell will vie for state meet acclaim in the two hurdle events and the triple jump, where she is projected to score 20 points. Bergmann is ranked second in the javelin going into the meet. Karly Buer, Alex Muff and Haley Bowers are also expected to contribute to the 37-plus points the Panthers should score.
In this quick look at the 2008 state meet, times, distances and heights from the finals of the different regionals from around the state were used to project the athletes in the order they should finish if they perform at the same level at this weekend’s state meet.
Remember, this is not a prediction, but just a projection for fun. Is it possible for athletes from Class 1A to go head-to-head with 6A’s athletes and succeed? Let’s take a look and see.
Kansas State Track and Field Projections
Boys Grand Champion Team Standings
Emporia 44.60, Shawnee Mission South 38.12, Wichita Southeast 33.00, Newton 30.00, Shawnee Mission East 28.12, Shawnee Mission Northwest 25.00, Wichita Heights 23.00, Valley Center 21.00, Kansas City-Washington 19.00, Bonner Springs 19.00, Clay Center 19.00, Bennington 18.00, Garden City 17.00, Shawnee Mission North 15.00, De Soto 15.00, Liberal 14.12, Shawnee Mission West 14.00, Maize 14.00, Kansas City-Turner 11.00, Arkansas City 10.00, Concordia 10.00, Blue Valley West 9.00, Pittsburg 9.00, Bishop Carroll 8.00, Rawlins County 8.00, Topeka Highland Park 7.00, Andover 6.00, Blue Valley 6.00, McPherson 6.00, Goodland 6.00, Frankfort 6.00, Paola 5.00, Scott City 5.00, Girard 4.25, Pratt 4.00, Topeka West 4.00, St. Thomas Aquinas 4.00, Olathe Northwest 4.00, Garden Plain 4.00, Topeka Seaman 4.00, Wichita East 4.00, Smoky Valley 4.00, Fowler 3.75, Blue Valley North 3.75, Chase 3.75, Cheney 3.60, Andale 3.20, Tonganoxie 3.12, Olathe East 3.00, El Dorado 3.00, Cunningham 3.00, Ulysses 3.00, Clifton-Clyde 2.00, Wichita Kapaun Mount Carmel 2.00, Wichita Northwest 2.00, Topeka High 2.00, Wichita Campus 2.00, Shawnee Heights 2.00, Louisburg 2.00, Chanute 1.72, Gardner-Edgerton 1.60, Beloit 1.60, Clearwater 1.60, St. Francis 1.60, Hillsboro 1.00, West Elk 1.00, Lawrence 1.00, Hutchinson 1.00, Mill Valley 1.00, Fort Scott .75, Norton .50, Olathe South .50, Medicine Lodge .12.
100 Meters
Aaron Babbidge, Valley Center, 10.60
Duone Maxwell, Kansas City Washington, 10.64
Darrell Freeman, Arkansas City, 10.70
Kelvin Tiller, Topeka Highland Park, 10.77
Michael Lambert, Clifton-Clyde, 10.81
Grant Loescher, Newton, 10.81
Jeremy Walker, Bonner Springs, 10.81
200 Meters
Duone Maxwell, Kansas City Washington, 21.91
Johnathan Walker, Bonner Springs, 21.97
Terrance Thomas, Shawnee Mission East, 22.11
Darrell Freeman, Arkansas City, 22.20
Dominique Banks, Kansas City Turner, 22.21
Nathaniel Martens, Newton, 22.27
Yoder, Hillsboro, 22.28
400 Meters
Dustin Schmitz, Concordia, 49.40
Dominique Banks, Kansas City Turner, 49.47
Clarence Anderson, Wichita Southeast, 49.55
Nate Southard, Pratt, 49.63
Jacob Davies, Emporia, 49.70
Brian Grover, Blue Valley West, 49.74
Sonny Lee, West Elk, 49.76
800 Meters
Jacob Davies, Emporia, 1:56.70
Dillon Cowing, Clay Center, 1:56.78
Tyrell Everett, Wichita Heights, 1:57.28
Derrick Perry, Topeka West, 1:57.40
Jeremy Carlisle, Tonganoxie, 1:57.58
Sky Chapman, Wichita Southeast, 1:57.65
Ben Schmitz, Olathe East, 1:58.38
1,600 Meters
Scott Gillespie, Shawnee Mission South, 4:22.67
Carey Crum, Valley Center, 4:23.90
Tom O’Connell, Andover, 4:24.37
Kyle Hanson, Aquinas, 4:24.80
Andrew Wagner, El Dorado, 4:26.04
Colin Hagan , Kapaun Mount Carmel, 4:27.80
Jacob Davies, Emporia, 4:28.70
3,200 Meters
Sterling Spencer, Shawnee Mission Northwest, 9:43.12
Kyle Schlicht, Shawnee Mission Northwest, 9:43.59
Ben Loats, Blue Valley, 9:46.90
Martin, Shawnee Mission West, 9:47.40
Taylor, Shawnee Mission South, 9:48.80
Robbie Martinez-Garcia, Wichita Northwest, 9:48.87
Dylan Hedges, Lawrence, 9:49.53
110 Hurdles
Lawson Montgomery, Bennington, 13.92
Keith Hayes, Wichita Southeast, 14.20
Aaron Sawyer, Shawnee Mission North, 14.36
Brian Woods, Olathe Northwest, 14.40
Evan Mesh, Shawnee Mission Northwest, 14.46
Andrew Pennington, Shawnee Mission East, 14.53
Johnathan Walker, Bonner Springs, 14.53
300 Hurdles
Andrew Pennington, Shawnee Mission East, 38.95
Lawson Montgomery, Bennington, 39.00
Keith Hayes, Wichita Southeast, 39.00
Evan Mesh, Shawnee Mission Northwest, 39.08
Todd McKown, Valley Center, 39.10
Tanner Hageman, Cheney, 39.16
Kyle Long, Bishop Carroll, 39.30
4x100 Relay
Wichita Heights, 42.05
Wichita Southeast, 42.30
Newton, 42.43
Blue Valley West, 42.50
Topeka Highland Park, 42.54
Topeka High, 42.58
Kansas City Washington, 42.66
4x400 Relay
Shawnee Mission East, 3:20.65
Maize, 3:21.57
Newton, 3:22.25
Shawnee Mission South, 3:24.31
Wichita Heights, 3:24.35
Olathe East, 3:24.52
Hutchinson, 3:25.10
4x800 Relay
Shawnee Mission West, 8:07.95
Garden City, 8:11.86
McPherson, 8:12.12
Wichita Heights, 8:13.41
Wichita Southeast, 8:13.91
Wichita Campus, 8:14.23
Shawnee Mission South, 8:14.94
Pole Vault
Scott Duesing, Garden City, 14-6
Nico Yoch, Shawnee Mission North, 14-6
Nate Arnold, Bishop Carroll, 14-0
Isaac Mallory, Gardner-Edgerton, 14-0
Caydrick Bloomquist, Emporia, 14-0
Cade Hewitt, Beloit, 14-0
Michael Baalman, Andale, 14-0
Ethan Hoepfinger, Clearwater, 14-0
Tray Olson, Chanute, 14-0
Justin Hickey, Cheney, 14-0
Ted Crabtree, St. Francis, 14-0
Kyle Horsch, Andale, 14-0
High Jump
Jordan Bicknell, Pittsburg, 6-10
Brandon Childs, Emporia, 6-10
Nick Canton, Fowler, 6-8
Justin Childers, Blue Valley North, 6-8
Mike Bethea, Chase, 6-8
Johnny Webb, Girard, 6-8
Marcus Calleja, Liberal, 6-6
Andrew Meschke, Shawnee Mission South, 6-6
Curran Darling, Shawnee Mission East, 6-6
Buck, Medicine Lodge, 6-6
Kendrick Whittington, Tonganoxie, 6-6
Barner, Fort Scott, 6-6
Garrett Sharp, Chanute, 6-6
Clements, Fort Scott, 6-6
Long Jump
Brandon Childs, Emporia, 22-9 1/2
Jeremy Walker, Bonner Springs, 22-8
Andre Linzy, De Soto, 22-7 1/2
Joe Stephens, Paola, 22-7 1/2
Richard McCoy, Blue Valley West, 22-5
Heerman, Emporia, 22-0 3/4
Lane, Norton, 21-10 1/2
Brandon, Fort Scott, 21-10 1/2
Triple Jump
Andre Linzy, De Soto, 46-6 1/4
Brandon Childs, Emporia, 45-8 1/2
Mike Flores, Maize, 45-4 1/4
Antonio Dowdy, Garden Plain, 44-7 1/2
Patrick Wittenbach, Topeka Seaman, 44-4
Chance Chelemedos, Scott City, 44-1 1/2
Reggie Harris, Olathe South, 43-10 3/4
Johnny Webb, Girard, 43-10 3/4
Shot Put
Ryan Hershberger, Clay Center, 55-6 3/4
John Binning, Rawlins County, 55-6 1/2
Jordan Voelker, Newton, 55-2
Joe Bach, Liberal, 54-2 1/2
Tracy Ford, Cunningham, 54-1 1/4
Justin Holmes, Shawnee Mission South, 54-1
Zach Bahr, Topeka Seaman, 54-0
Wingate, Central Heights, 53-10
Discus
Joe Bach, Liberal, 177-5 1/2
Justin Holmes, Shawnee Mission South, 174-3
TJ Hawkins, Goodland, 169-4
Josh Dauer, Smoky Valley, 165-10
Michael Morales, Ulysses, 164-6
Jeff Woods, Louisburg, 161-1
Ryan Hershberger, Clay Center, 160-8
Javelin
Johannes Swanepoel, Shawnee Mission South, 219-0
Chris Ronen, Newton, 198-2
Jordan Broxterman, Frankfort, 193-7
Matt Byers, Wichita East, 192-2
Calvin Hughes, Scott City, 191-5
Jesse Vaughn, Shawnee Heights, 186-10
Max Carroll, Mill Valley, 182-1
Girls Grand Champion Team Standings
Concordia 37.43, Olathe East 35.50, Leavenworth 29.00, Shawnee Mission South 29.00, Shawnee Mission Northwest 25.00, Wichita Southeast 24.00, Manhattan 20.00, Washburn Rural 20.00, Wichita Heights 18.00, Northern Heights 18.00, Wichita Independent 16.00, Ottawa 16.00, Great Bend 15.00, Olathe Northwest 14.00, Thomas More Prep 14.00, Tonganoxie 12.00, Blue Valley West 12.00, Sumner Academy 11.00, Shawnee Mission East 11.00, Hutchinson 11.00, Blue Valley Northwest 10.43, El Dorado 10.43, Hoisington 10.00, Chapman 10.00, Wellington 10.00, Goddard 10.00, Marion 10.00, Labette County 10.00, Lawrence 8.00, Kansas City-Piper 8.00, Lawrence Free State 7.00, Junction City 7.00, Emporia 6.43, Winfield 6.00, Eudora 6.00, Andale 6.00, Shawnee Heights 5.00, Andover Central 5.00, Norton 5.00, Olathe South 5.00, Smoky Valley 5.00, Paola 4.00,
Gardner-Edgerton 4.00, Clay Center 4.00, St. Thomas Aquinas 4.00, Louisburg 4.00, Girard 4.00, Blue Valley North 4.00, Cheney 4.00, Wamego 3.00, McPherson 3.00, Bishop Carroll 3.00, Topeka High 3.00, Palco 3.00, Arkansas City 2.00, Peabody-Burns 2.00, Baldwin 2.00, Jefferson North 2.00, Mill Valley 2.00, Elk Hart 2.00, Hays 1.00, Shawnee Mission North 1.00, Jefferson West 1.00, Hillsboro 1.00, Rawlins County 1.00, Ellis .50, Chanute .43, Buhler .43, Andover .43.
100 Meters
Sierra Gant, Wichita Independent, 11.93
Audacia Moore, Wichita Heights, 12.08
Proctor, Winfield, 12.20
Sloan, Sumner Academy, 12.22
Abreanna Parker, Shawnee Heights, 12.23
Morris, Arkansas City, 12.30
Breeana Coleman, Olathe East, 12.34
Whitney Taylor, Ellis, 12.34
200 Meters
Karina Expose, Leavenworth, 24.99
Breanna Coleman, Olathe East, 25.01
Sierra Gant, Wichita Independent, 25.21
Audacia Moore, Wichita Heights, 25.24
Lashada Sims, Leavenworth, 25.39
Lauren Pickens, Peabody-Burns, 25.44
Ashley Smith, Paola, 25.52
400 Meters
Micala Jamison, Hoisington, 57.34
Kristina Taylor, Lawrence, 57.87
Kristen Gillespie, Shawnee Mission South, 58.01
Tamara Gagne, Wichita Southeast, 58.08
Tiffany Bias, Andover Central, 58.20
Ashley Wakefield-Hall, Kansas City Piper, 58.43
Karly Buer, Concordia, 58.50
800 Meters
Kristen Gillespie, Shawnee Mission South, 2:13.62
Laura Roxberg, Blue Valley Northwest, 2:14.25
Christy Weller, Tonganoxie, 2:20.14
Cali George, Gardner-Edgerton, 2:20.40
Stradinger, Shawnee Mission East, 2:20.61
Heather Garcia, Baldwin, 2:20.88
Laura Lee Baird, Norton, 2:21.56
1,600 Meters
Emilee Morris, Hutchinson, 5:07.05
Lisa Imgrund, Shawnee Mission Northwest, 5:10.17
Katie Mona, Olathe Northwest, 5:11.10
Kyra Kilwien, Lawrence Free State, 5:11.97
Russell, Olathe South, 5:12.57
Marley Crusch, Manhattan, 5:14.16
Laura Roxberg, Blue Valley Northwest, 5:16.17
3,200 Meters
Marley Crusch, Manhattan, 10:50.03
Katie Mona, Olathe Northwest, 11:23.09
Michaela Reynolds, Emporia, 11:30.80
Lisa Imgrund, Shawnee Mission Northwest, 11:31.02
Kyra Kilwien, Lawrence Free State, 11:38.07
BreAnna Briggs, Wamego, 11:38.35
Anna Roxberg, Blue Valley Northwest, 11:41.57
100 Hurdles
Witney Sorell, Concordia, 14.56
Kasha McDougald, Junction City, 14.76
Breeana Coleman, Olathe East, 14.76
Alex Muff, Concordia, 14.87
Anna Eigruber, McPherson, 15.12
Brittany Harding, Olathe South, 15.16
Kristen Fleharty, Hays, 15.19
300 Hurdles
Jill Kurtz, Chapman, 45.11
Witney Sorell, Concordia, 45.56
Emily Ballock, Eudora, 45.88
Sydnee Crimmins, Clay Center, 45.96
Sloan, Sumner Academy, 46.03
Weishaar, Jefferson North, 46.12
Granger, Hutchinson, 46.47
4x100 Relay
Leavenworth, 47.61
Olathe East, 47.82
Wichita Southeast, 48.43
Sumner Academy, 48.99
Kansas City Piper, 49.05
Wichita Heights, 49.32
Shawnee Mission North, 49.40
4x400 Relay
Washburn Rural, 3:58.69
Wichita Southeast, 4:01.16
Leavenworth, 4:02.04
Concordia, 4:02.29
Kansas City Piper, 4:02.37
Andover Central, 4:02.43
Shawnee Mission South, 4:04.28
4x800 Relay
Washburn Rural, 9:46.75
Shawnee Mission East, 9:48.30
Shawnee Mission South, 9:54.03
Manhattan, 9:56.07
Blue Valley West, 9:57.44
Wichita Southeast, 9:58.13
Wamego, 9:59.17
High Jump
J’Lynn Ledesma, Wellington, 5-8
Allison Mayfield, St. Thomas Aquinas, 5-6
Shelbi Doehling, Manhattan, 5-6
Tahlia Pope, Wichita Heights, 5-5
Demetria Williams, Wichita Southeast, 5-6
Colleen O’Brien, Louisburg, 5-6
Morgan Boore, Girard, 5-6
Long Jump
Kattie Porter, Goddard, 18-0
Kim Haberman, Thomas More prep, 17-10 3/4
Sarah Buschmann, Blue Valley West, 17-8 1/2
Kaitlin Morrell, Blue Valley North, 17-8 1/4
Smith, Paola, 17-8
Katie Bauer, Mill Valley, 17-6
Moriah Dowding, Jefferson West, 17-5 1/4
Triple Jump
Julia Zeiner, Marion, 37-2 1/2
Courtney Reinke, Olathe East, 37-2
Kim Haberman, Thomas More Prep, 37-0 1/2
Ashley Reid Olathe East, 37-0
Sarah Buschmann, Blue Valley West, 36-8
Witney Sorell, Concordia, 36-6
Dakota Kaufman, Hillsboro, 36-4 1/2
Pole Vault
Jamie House, El Dorado, 12-0
Christine Botteron, Shawnee Mission Northwest, 11-8
Abby Rowland, Andale, 11-3
Cara Detmer, Bishop Carroll, 11-0
Linda Kuenzi, Shawnee Mission Northwest, 11-0
Claire Christy, Shawnee Mission South, 11-0
Samantha Kraft, Emporia, 10-6
Eli Reuben, Blue Valley Northwest, 10-6
Shalee Ratliff, Chanute, 10-6
Katie Gillmore, Buhler, 10-6
Monique Terry, Andover, 10-6
Haley Bowers, Concordia, 10-6
Ashley Leckliter, El Dorado, 10-6
Shot Put
Kearsten Peoples, Ottawa, 49-10 1/2
Jacquelyne Leffler, Northern Heights, 46-9 1/2
Alex Hartig, Great Bend, 43-7
Hayli Bozarth, Norton, 43-3
Micah Wesley, Topeka, 42-11
Heidi Smith, Elkhart, 41-4
Jenna Koch, Smoky Valley, 40-11 1/2
Discus
Jacquelyne Leffler, Northern Heights, 160-1
Alex Hartig, Great Bend, 139-3
Kara McFarland, Ottawa, 131-5
Jenna Koch, Smoky Valley, 131-2
Alex Richards, Shawnee Mission South, 130-11
Erica Brand, Shawnee Mission Northwest, 129-8 1/2
Sara Miller, Rawlins County, 128-10
Javelin
Katelyn Penner, Labette County, 157-10 1/2
Heather Bergmann, Concordia, 150-2
Roxi Grizzle, Tonganoxie, 144-7 1/2
Hailey Twietmeyer, Cheney, 136-3
Rachel Belisle, Palco, 134-1
Kellsey Trimble, Shawnee Heights, 133-4
Alex Hartig, Great Bend, 133-1
Lindsey Curtis, Manhattan, 131-4
Vanessa Finlay, Mission Valley, 131-4