Jack Karel's Bio
| Plays | Lacrosse, Football |
| Class Year | Senior • 2026 |
| Teams | #1 • D #66 • OL, DT |
| GPA | 5 |
| ACT | 36 |
| SAT | 1600 |
| Height | 6'3" |
| Weight | 285 lbs |
| Wingspan | 7'11" |
| Standing Reach | 7'9" |
| Dominant Hand | Both |
| Dominant Foot | Both |
| Bench | 699 lbs |
| Squat | 800 lbs |
| Deadlift | 750 lbs |
| 40 Yard Dash | 4.2 sec |
| Vertical Jump | 48'0" |
| Broad Jump | 12'11" |
| Shuttle | 3.8 sec |




