Cowen Turner's Bio
| Plays | Football, Basketball |
| Class Year | Senior • 2026 |
| Teams | #76 • T |
| Club Teams | U50 N/A U50 Linemen |
| GPA | 3.2 |
| Honors Classes | Honors World History and Honors Chemistry |
| Height | 6'4" |
| Weight | 293 lbs |
| Wingspan | 6'5" |
| Standing Reach | 7'3" |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Right |
| Bench | 335 lbs |
| Squat | 455 lbs |
| Deadlift | 495 lbs |
| 40 Yard Dash | 5.83 sec |
| Vertical Jump | 28'0" |
| Broad Jump | 7'2" |
| Shuttle | 4.7 sec |




| Jersey |
|
| Position |
|
| Year Joined |
|
| Location |
|
| Season |
|