Mahya Chavez's Bio
| Plays | Basketball, Softball |
| Class Year | Senior • 2026 |
| Teams | #12 • C, F #20 • C |
| Honors Classes | Honors English 10, Honors Math 1-2, and Honors English 9 |
| Height | 5'8" |
| Weight | 156 lbs |
| Wingspan | 4'1" |
| Standing Reach | 6'0" |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Right |
| Bench | 110 lbs |
| Squat | 165 lbs |
| Deadlift | 125 lbs |
| Vertical Jump | 17'0" |



