Jerry Calvert's Bio
Bio
Uncommitted | Downey High School | C/0 2026 | 3.7 GPA | West Coast Red Sox 18u | Catcher/UTIL
Uncommitted | Downey High School | C/0 2026 | 3.7 GPA | West Coast Red Sox 18u | Catcher/UTIL
| GPA | 3.83 |
| AP Classes | AP Psychology , AP History, and AP Human Geography |
| Honors Classes | Honors English, Honors AIntegrated Math l-lll, and Honors Biology |
| Height | 5'11" |
| Weight | 155 lbs |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Right |
| Bench | 175 lbs |
| Squat | 315 lbs |



| Jersey |
|
| Position |
|
| Record |
|
| Year Joined |
|
| Location |
|
| Head Coach |
|
| Season |
|