Chris Ford's Bio
| Plays | Basketball, Football |
| Class Year | Graduated 2024 |
| Teams | #33 • F #56 • T, DT |
| GPA | 4 |
| ACT | 24 |
| Height | 6'0" |
| Weight | 230 lbs |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Both |
| Bench | 275 lbs |
| Squat | 480 lbs |
| Deadlift | 545 lbs |
| 40 Yard Dash | 5.29 sec |
2xPlayer of the Game