Silas Gentry's Bio
| Plays | Basketball, Football |
| Class Year | Junior • 2027 |
| Teams | #1 • PG, SG #27 • S |
| GPA | 4 |
| Height | 6'1" |
| Weight | 176 lbs |
| Wingspan | 6'0" |
| Standing Reach | 7'8" |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Both |
| Bench | 195 lbs |
| Squat | 305 lbs |
| Deadlift | 415 lbs |
| 40 Yard Dash | 4.8 sec |
| Vertical Jump | 33'0" |