Kai Rutherford's Bio
| Plays | Football, Basketball |
| Class Year | Sophomore • 2028 |
| Teams | #18 • DE, TE |
| Height | 6'5" |
| Weight | 208 lbs |
| Wingspan | 6'5" |
| Dominant Hand | Right |
| Dominant Foot | Right |
| Bench | 280 lbs |
| Squat | 410 lbs |
| Deadlift | 405 lbs |
| 40 Yard Dash | 4.87 sec |
| Vertical Jump | 37'0" |
| Broad Jump | 8'10" |